Cari ilin 25 fevral tarixində Yəhudi Muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzində Xocalı faciəsinin 30 illiyi ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilmişdir
Cari ilin 25 fevral tarixində Yəhudi Muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzində Xocalı faciəsinin 30 illiyi ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilmişdir.
Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin təşkilatı dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə Türkiyənin Rusiyadakı Səfiri Mehmet Samsar, diplomatik korpusun və Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) fəalları, diaspor təşkilatlarının üzvləri, Moskvada təhsil alan tələbələr iştirak etmişlər.
Konfransı giriş sözü ilə açan Səfir Polad Bülbüloğlu çıxışında xüsusilə qeyd etmişdir ki, artıq Azərbaycan xalqı bu günü tamamilə fərqli hisslə qeyd edir, çünki qüdrətli ordumuz, igid oğullarımız güclü və müdrik Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında uzun müddət gözlənilən Qələbəni qazanmışdır. Bütün dünya ordumuzun nə qədər qüdrətli və müasir olduğuna, əsgər və zabitlərimizin döyüş ruhunun nə qədər yüksək olduğuna, Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin iradəsinin nə qədər möhkəm və qətiyyətli olduğuna şahid olmuşdur.
Bu müharibənin tək işğal altında olmuş torpaqları deyil, eyni zamanda şərəf və ləyaqəti qaytarmış, yaşlı nəslə gənclərin gözlərinə dik baxmaq, gənc nəslə isə Vətəni azad etmək kimi mühüm tarixi missiyanı yerinə yetirmək imkanını vermişdir. Səfir bu igidlərin istilaçı olmadıqlarını, onların öz evlərinə qayıtdıqlarını anlamağın vacibliyini qeyd etmişdir. Onların böyük gücü və həqiqəti də məhz bunda idi. Onların arasında Xocalı sakinləri də yer almışdır.
Bu müharibədə biz, bizim üçün hər biri son dərəcə əziz olan minlərlə gəncimizi itirdiк. Bu qurbanlar uzun illər işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək, Vətəni düşməndən təmizləmək, köçkünlərimizin nəhayət öz doğma yerlərinə qayıtması naminə verilmişdir.
Xocalı faciəsi Birinci Qarabağ müharibəsində ən miqyaslı və qanlı, lakin, təəssüf ki, yeganə faciəvi səhifə olmamışdır.
Azərbaycanın Səfiri xatırlatmışdır ki, vaxtaşırı Rusiya mətbuatında Birinci Qarabağ müharibəsinin Sumqayıt hadisələri ilə başladığı haqda iddialar səslənir. O, ilk qanın Sumqayıtda yox, daha öncə töküldüyünü vurğulayaraq, 1983-cü ildən Xocalı soyqırımına qədər törədilən erməni vəhşiliklərinin və vandalizminin təkzibolunmaz faktlarını xronoloji ardıcıllıqla diqqətə çatdırmışdır. Dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsindən kənarlaşdırılmasından sonra azərbaycanlıların bütün Ermənistan ərazisindən kütləvi şəkildə qovulması başlanmışdır. Səfir bütün bu faciəvi hadisələrdə o vaxtkı erməni ziyalılarının mühüm neqativ rol oynadıqlarını da təəssüf hissi ilə vurğulamışdır.
Azərbaycanlıların Ermənistan ərazisindən qovulması erməni separatçılarının böyük planının yalnız başlanğıcı idi. İkinci mərhələ Dağlıq Qarabağın, daha sonra azərbaycanlıların yaşadığı 7 rayonun etnik təmizlənməsi ilə davam etdirilmişdir.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə isə Xocalıda dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı ən amansız qətliamlardan biri baş vermişdir. Bir gecədə 613 nəfər qətlə yetirilmiş, onların arasında qocalar, qadınlar və uşaqlar olmuşdur. Sağ qalanların ifadələrində hücum edənlərin inanılmaz, heç cür haqq qazandırıla bilinməyən qəddarlığı haqda ifadələri öz əksini tapmışdır. Rusiyanın “Memorial” hüquq-müdafiə mərkəzinin hesabatında cəsədlərin əksəriyyətinin eybəcər hala salındığı və ya onlarda işgəncə izləri olduğu qeyd edilmişdir. Lakin insanlığa qarşı törədilmiş bu ağır cinayətlərə görə bu günə qədər heç kim məsuliyyətə cəlb olunmamışdır.
Ötən illərdə müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan xalqının nümayəndələri Xocalı faciəsinə diqqət çəkərək, beynəlxalq təşkilatları, dünyanın müxtəlif ölkələrinin hökumətləri və parlamentləri tərəfindən qiymətin verilməsi və onun soyqırım aktı kimi tanınması üçün çalışmışlar. Bir çox ölkələrin, o cümlədən Bosniya və Herseqovina, Kolumbiya, Çexiya, Meksika, Pakistan, Panama, Peru, Rumıniya, Qvatemala, eləcə də ABŞ-ın bir sıra ştatlarının qanunverici orqanları Xocalı soyqırımını tanıyan aktlar qəbul etmişlər.
Bütün bunların Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniya çərçivəsində həyata keçirilən nəhəng ardıcıl işin hesabına mümkün olmuşdur.
Səfir bir daha vurğulamışdır ki, Xocalı faciəsi Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı ən qanlı, ən dəhşətli, lakin yeganə olmayan faciədir. Əsgəran, Qafan, Gümrü, Zəngibasar, Quqark, Kərkicahan, Meşəli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban, Xocalı - bu adların hər birinin arxasında onlarla, yüzlərlə günahsız qətlə yetirilmiş Azərbaycanın dinc sakini vardır.
O qeyd etmişdir ki, Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri zamanı insanlığa qarşı törədilən cinayətlərin dünya tərəfindən tanınması və pislənməsi üçün səylər göstərilməlidir. Məlum olduğu kimi, bu cür cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb etmə müddəti yoxdur!
Səfir Yəhudi Muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzinin rəhbərliyinə göstərilmiş dəstəyə və əməkdaşlığa görə dərin minnətdarlığını bildirərək, soyqırım yaşamış xalq kimi yəhudilərin Azərbaycan xalqına qarşı edilmiş zülmü hər kəsdən daha yaxşı anladığını söyləmişdir.
Polad Bülbüloğlu, həmçinin bugünkü tədbirdə iştirak etməklə Azərbaycan xalqının dərdinə şərik olan Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələrinə, diplomat həmkarlarına təşəkkür etmişdir.
Tanınmış rusiyalı politoloq, hərbi ekspert, “Natsionalnaya oborona” jurnalının baş redaktoru İqor Korotçenko çıxışında bu dəhşətli cinayətlərin törədilməsi göstərişini verən və onların bilavasitə icrasına görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin cəzalandırılmasının vacibliyini vurğulamışdır. O demişdir: “Bu cinayətin törədilməsində əli olanlar, şübhəsiz ki, cəzalarını almalı və bunun, ilk növbədə, belə dəhşətli hadisələrin nə indi, nə də gələcəkdə təkrarlanmaması üçün mühümdür. Erməni millətçi və separatizm ideyaları Sovet İttifaqının dağılmasının detonatoruna çevrilmiş və qardaş qırğınına, qanlı müharibəyə səbəb olmuşdur”.
O, eyni zamanda, Rusiyada Xocalı faciəsinin qanunvericilik səviyyəsində soyqırım aktı kimi tanınması üçün bütün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməli olduğuna əminliyini ifadə etmişdir.
İsraildən olan jurnalist və politoloq Arye Qut Xocalı faciəsinin Azərbaycan xalqının ağrısı olduğunu bildirərək, Azərbaycana öz dəstəyini ifadə etmişdir. O vurğulamışdır ki, Xocalıda baş vermiş faciəli hadisələrlə əlaqədar hər il İsraildə də tədbirlər keçirilir, vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş dinc sakinlərin xatirəsi yad edilir.
O, atası Əmir Qutla birgə yazdığı «Боль» adlı bədii-sənədli romanın yaranma tarixi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir. Kitab Xocalıda törədilmiş dəhşətli soyqırım aktından bəhs edir. Kitabın müəllifi sözügedən romanın bir neçə dilə tərcümə olunduğunu söyləyərək, Azərbaycan dilində xanım Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə nəşr olunduğunu vurğulamışdır.
Çıxışının sonunda Arye Qut təəssüflə qeyd etmişdir ki, Xocalıda vəhşiliyi törətmiş Ermənistanın keçmiş siyasi rəhbərliyi hələ də azadlıqdadır.
İsrailli politoloq İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan ordusunun qələbəsini xatırlamış, bu gün Azərbaycanın qalib ölkə olduğunu vurğulayaraq, Azərbaycan Prezidentinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını səsləndirmişdir.
Sonra yazıçı Yuri Pompeyev çıxış edərək, Xocalıda baş vermiş faciəli hadisələrin amansızlığını qeyd etmişdir. O xatırlatmışdır ki, erməni hərbçilərinin vəhşilikləri azərbaycanlı jurnalist Çingiz Mustafayev tərəfindən lentə alınmış və həmin vaxt Rusiya televiziyasında nümayiş etdirilmişdir. Yazıçı qonaqlara “Qarabağın qanlı girdabı” kitabı haqqında məlumat verərək, kitab üzərində işləyərkən bu hadisələri hərtərəfli öyrəndiyini və bu kontekstdə Azərbaycan Respublikasının o vaxtkı hakimiyyətinin məsuliyyətsizliyini qeyd etmişdir. O, Ermənistanın gələcək müdafiə naziri Seyran Ohanyanın, gələcək prezidentləri Robert Koçəryan və Serj Sarqsyanın həmin vəhşiliklərin törədilməsində bilavasitə əli olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdıraraq, Ermənistanın adları çəkilən keçmiş rəhbərlərinin axtarışa verilməsi ilə bağlı Azərbaycan hakimiyyətinin son qərarının əhəmiyyətini vurğulamışdır. Onların mülki şəxslərə qarşı törədilmiş bütün vəhşiliklərə görə Haaqa beynəlxalq məhkəməsi qarşısında çıxış etmələrinin vaxtının çatdığını söyləmişdir.
Sonra RAGB fəalı, həkim və otuz il əvvəl baş vermiş faciəli hadisələrin şahidi Orxan Kərimov doğulduğu Qaradağlı kəndində baş verənlərlə bağlı acı xatirələrini bölüşmüşdür. Qohumları və dostları arasında Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərin olduğunu qeyd edərək, o qanlı günlərin xatirəsinin tarix və gələcək naminə yaşadılmasının vacibliyini xüsusilə vurğulamışdır.
Tədbirdə Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş “Remember” adlı yeni videoçarx təqdim olunmuşdur.
Konfransın sonunda Polad Bülbüloğlu tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasına uğurla baş tutmuş rəsmi səfəri barədə ətraflı məlumat vermişdir. Polad Bülbüloğlu səfər zamanı imzalanmış Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin əhəmiyyətini vurğulamışdır. O, eyni zamanda, bu sənədin ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətləri keyfiyyətcə yeni səviyyəyə çıxardığını və yaxın illər üçün əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini müəyyən etdiyini qeyd etmişdir.

25 февраля в Еврейском музее и центре толерантности состоялась конференция, посвященная 30-летию трагедии Ходжалы
25 февраля 2022 года в Еврейском музее и центре толерантности состоялась конференция, посвященная 30-летию трагедии Ходжалы.
На мероприятии, организованном Посольством и представительством Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации, приняли участие Посол Турции Мехмет Самсар, другие представители дипломатического корпуса и российской общественности, активисты Азербайджанского Молодежного Объединения России (АМОР), члены диаспорских организаций, студенты, обучающиеся в Москве.
Открывший конференцию Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы в своем выступлении особо подчеркнул, что теперь азербайджанский народ отмечает этот день с особым чувством, так как благодаря своей доблестной армии, своим отважным сыновьям, под руководством сильного и мудрого Верховного главнокомандующего одержал долгожданную Победу. Весь мир убедился насколько у нас сильная и современная армия, как высок боевой дух наших солдат и офицеров, как сильна и непреклонна воля нашего Президента и Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Эта война вернула нам не только оккупированные территории, она вернула нам честь и достоинство, возможность старшему поколению смотреть в глаза младшим, а младшему поколению выполнить важнейшую историческую миссию освободителей своей Родины. Посол подчеркнул важность понимания того, что эти парни не были завоевателями, они возвращались к себе домой. И в этом была их великая сила и правда. Были среди них и выходцы из Ходжалы.
На этой войне мы потеряли тысячи молодых жизней, каждая из которых для нас бесконечно дорога. Эти жизни были отданы ради того, чтобы освободить наши земли от многолетней оккупации, очистить Родину от врагов, чтобы беженцы могли, наконец, вернуться в свои родные места.
Ходжалинская трагедия стала самой масштабной и кровавой, но к сожалению, не единственной трагической страницей в ходе Первой Карабахской войны.
Посол Азербайджана напомнил участникам мероприятия, что время от времени в российской прессе звучат утверждения, что Первая Карабахская война якобы началась с Сумгаитских событий. И подчеркнул, что первая кровь пролилась не в Сумгаите. Это случилось гораздо раньше и хронологически привел неопровержимые факты зверств и вандализма армян начиная с 1983 года и до геноцида в Ходжалы. Особо подчеркнув, что после отстранения выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева от должности первого заместителя председателя Совета министров СССР началось массовое изгнание азербайджанцев с территории всей Армении. Посол с сожалением отметил, что во всех этих трагических событиях немаловажную негативную роль сыграла тогдашняя армянская интеллигенция.
Изгнание азербайджанцев с территории Армении было лишь началом большого плана армянских сепаратистов. На втором этапе последовала этническая чистка Нагорного Карабаха, а затем и 7 районов, населенных азербайджанцами.
А в ночь с 25 на 26 февраля 1992 в Ходжалы произошла одна из самых жестоких расправ над мирным азербайджанским населением. В одну ночь были убиты 613 человек, среди них старики, женщины и дети. Показания, выживших свидетельствуют о неимоверной жестокости атакующих, которую ничем невозможно оправдать. Многие тела были обезображены или носили следы пыток, что отмечалось и в докладе российского правозащитного центра «Мемориал». Однако до сих пор никто не понес наказания за эти чудовищные преступление против человечности.
В прошедшие годы представители азербайджанского народа в разных странах привлекали внимание к Ходжалинской трагедии, добиваясь, чтобы международные организации, правительства и парламенты разных стран мира дали оценку произошедшему, признали случившееся актом геноцида. Законодательные органы многих государств – среди которых Босния и Герцеговина, Колумбия, Чехия, Мексика, Пакистан, Панама, Перу, Румыния, Гватемала, а также целый ряд штатов США – приняли акты о признании геноцида в Ходжалы.
И все это благодаря огромной последовательной работе в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам», инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой ханым Алиевой.
Посол еще раз подчеркнул, что Ходжалы самая кровавая, самая масштабная, но далеко не единственная трагедия, произошедшая за годы Первой карабахской войны. Аскеран, Кафан, Гюмри, Зенгибасар, Гукарк, Кяркиджахан, Мешяли, Гушчулар, Гарадаглы, Агдабан, Ходжалы – за каждым из этих названий десятки и сотни невинно убиенных мирных жителей Азербайджана.
Он отметил, что должны быть приложены все усилия для того, чтобы мир узнал и осудил преступления против человечности, совершенные во время Карабахских войн. И, как известно, для таких преступлений нет срока давности!!!
Посол поблагодарил руководство Еврейского музея и центра толерантности за поддержку и сотрудничество, и подчеркнул, что евреи, как народ, переживший геноцид, хорошо понимают совершенное против азербайджанского народа насилие.
Посол также поблагодарил представителей российской общественности, своих коллег дипломатов, которые своим участием в сегодняшнем мероприятии разделяют скорбь азербайджанского народа.
Известный российский политолог, военный эксперт, главный редактор журнала «Национальная оборона» Игорь Коротченко в своем выступлении подчеркнул необходимость наказания лиц, дававших политические указания и их непосредственных исполнителей, ответственных за эти ужасные преступления. «Виновные в этом преступлении непременно должны быть наказаны, и это необходимо, прежде всего, для того, чтобы такие ужасные события не повторились ни сейчас, ни в будущем. Идеи армянского национализма и сепаратизма стали детонатором развала Советского Союза и привели к братоубийственной и кровавой войне» - сказал российский политолог.
Также он выразил свое убеждение в том, что в России на законодательном уровне должно быть сделано все необходимое для официального признания Ходжалинской трагедии актом геноцида.
Израильский журналист и политолог Арье Гут, подчеркнув, что Ходжалинская трагедия является болью азербайджанского народа, выразил свою поддержку Азербайджану. Он отметил, что в связи с трагическими событиями в Ходжалы каждый год и в Израиле проводятся мероприятия, где поминают память зверски убитых мирных жителей.
Он рассказал об истории создания художественно-документального романа «Боль», который он написал вместе со своим отцом Амиром Гутом. Книга повествует о чудовищном акте геноцида в Ходжалы. Данный роман был переведен на несколько языков и при поддержке Лейлы ханум Алиевой был издан на азербайджанском языке.
В конце своего выступления Арье Гут с сожалением отметил, что совершившие зверство в Ходжалы бывшее политическое руководство Армении все еще находится на свободе.
Израильский политолог напомнил о победе азербайджанской армии во Второй карабахской войне и, подчеркнув, что сегодня Азербайджан – страна-победитель, озвучил лозунг Президента Азербайджана «Карабах – это Азербайджан!».
Далее выступил писатель Юрий Помпеев, который отметил жестокость событий в Ходжалы. Он напомнил, что зверства армянских военных были сняты на ленту азербайджанским журналистом Чингизом Мустафаевым и показаны в то время на российском телевидении. Писатель проинформировал гостей о своей книге «Кровавый омут Карабаха» и подчеркнул, что за время работы над книгой подробно изучил эти события и в этом контексте отметил безответственность тогдашних властей Азербайджанской Республики. Он довел до сведения участников мероприятия, что в учинении тех жестокостей непосредственное участие принимали будущий министр обороны Армении Сейран Оганян, будущие президенты Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян, а также подчеркнул важность недавнего решения азербайджанских властей об объявлении упомянутых бывших руководителей Армении в розыск. Настало время им предстать перед международным судом в Гааге за все совершенные жестокости против мирных жителей.
Выступивший активист АМОР, врач и очевидец трагических событий тридцатилетней давности Орхан Керимов поделился своими горькими воспоминаниями о произошедшем в его родном селе Гарадаглы. Отметив, что в числе его близких и родных есть шехиды, отдавшие свои жизни за Родину, особо подчеркнул важность сохранения памяти о тех кровавых днях во имя истории и будущего.
На мероприятии был презентован новый видеоклип под названием “Remember”, посвященный 30-ой годовщине Ходжалинского геноцида.
В завершение конференции Полад Бюльбюль оглы поблагодарил собравшихся и проинформировал их об успешно состоявшемся официальном визите Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Российскую Федерацию. Посол особо подчеркнул значимость подписанной в рамках визита Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. При этом он отметил, что данный документ вывел двусторонние отношения между нашими странами на качественно новый уровень и обозначил основные направления сотрудничества на ближайшие годы.