“Vestnik Kavkaza” informasiya agentliyinə müsahibədə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu aşağıdakıları bildirdi
Azərbaycan, Rusiya və Türkiyə prezidentlərinin Dünya Enerji Konqresində iştirakını və dövlət başçıları arasında aparılan danışıqların nəticəsində əldə olunan nailiyyətləri, həmçinin dünya birliyi tərəfindən sözügedən tədbirə göstərilən böyük marağı “Vestnik Kavkaza” informasiya agentliyinə şərh edən Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu aşağıdakıları bildirdi:
“Putin-Əliyev-Ərdoğan, həmçinin Putin-Əliyev-Ruhani üçtərəfli formatı irəliyə ciddi sıçrayış, sülh və sabitlik regionunun yaradılması üçün zəmin yaradılması haqda xəbər verir. Bircə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll etmək qalıb. Qardaş ölkə olaraq, Rusiya və Türkiyə ilə geniş əlaqələri olan ölkə kimi onların münasibətlərindəki vəziyyətin 180% dəyişməsinə sevinirik. Bu gün iki ölkə arasında iqtisadi və mədəni əlaqələr tam həcmdə bərpa olunur. Bununla bağlı bu yaxınlaradək televiziya ekranlarından Türkiyə və onun prezidentinə qara yaxanlara müraciət etmək istəyirəm. İndi onların televiziya tamaşaçılarına deməyə sözləri yoxdur. Politoloqlar irəliyə baxmalı və anlamalıdırlar ki, bu gün Türkiyə, Rusiya, Azərbaycan və İran arasında münasibətlər region və dünya üçün, xüsusilə müxtəlif güc mərkəzlərinin qarşıdurması fonunda, olduqca vacibdir. Mən qeyd olunan görüşü yüksək qiymətləndirirəm. Mənə elə gəlir ki, bu bizim ölkələr arasında münasibətlərin tarixində yeni dönəmdir”.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюльоглы в интервью информационному агентству «Вестник Кавказа» заявил следующее
Комментируя участие президентов России, Азербайджана и Турции во Всемирном энергетическом конгрессе и договорённости, достигнутые на переговорах глав государств, а также большой интерес к данному мероприятию в мировом сообществе, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюльоглы в интервью информационному агентству «Вестник Кавказа» заявил следующее:
«Трёхсторонние форматы Путин – Алиев – Эрдоган, а также Путин – Алиев – Рухани свидетельствуют о серьезном продвижении вперед и предпосылках к тому, чтобы создать регион мира и стабильности. Осталось решить только нагорно-карабахскую проблему. Нас как братскую страну, как страну, которая имеет большие связи с Россией и Турцией, радует, что ситуация в их отношениях развернулась на 180%. Сегодня восстанавливаются в полном объеме экономические и культурные связи между двумя странами. В этой связи мне хотелось бы обратиться к тем, кто еще недавно с экранов телевидения "поливал" Турцию и её президента. Теперь им нечего сказать телезрителям. Политологи должны смотреть вперед и понимать, что сегодня связи между Турцией, Россией, Азербайджаном и Ираном очень важны для региона и мира, особенно в свете противостояния различных центров силы. Я лично очень высоко оцениваю встречу. Мне кажется, что это новый поворот в истории взаимоотношений наших стран".