Mətbuat şərhi 12 oktyabr 2016
11 oktyabr 2016-cı il tarixində Moskvadakı M.İ.Rudomino adına Xarici ədəbiyyat kitabxanasında “Dövr fonunda portret. Vəli Axundov” kitabının təqdimatı keçirildi
Tədbir zamanı Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu “Vestnik Kavkaza” informasiya agentliyinə müsahibə verdi. Sözügedən müsahibədə Səfir qeyd etdi ki, Vəli Axundovun Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövr olduqca ağır idi. Bununla yanaşı Polad Bülbüloğlu o illərdə Azərbaycanda mədəniyyət və incəsənət xadimləri pleyadasının əmələ gəldiyini bildirdi. Həmçinin diplomat vurğuladı ki: “Bu məhz həmin nəsildir ki, 70-80-ci illərdə öz xalqının təmsilçiləri oldular. Ümumiyyətlə, XXII qurultaydan sonra, şəxsiyyətə pərəstişin məzəmmət olunduğu, Bağırovun ölkəyə rəhbərliyinin bir çox detallarının məlum olduğu bir vaxtda ziyalı, həkim, müharibə keçmiş, nazir müavini, nazir, Nazirlər Sovetinin Sədri olmuş bir insanın hakimiyyətə gəlməsi ölkənin inkişafı, o vaxtkı mərkəz – Moskva ilə münasibətlərin qurulması üçün çox vacib idi”.
Bundan əlavə, Polad Bülbüloğlu Vəli Axundovun ölkəyə rəhbrlik etdiyi həmin dövrlə bağlı öz uşaqlıq xatirələri ilə bölüşərə söylədi ki: “Atam həyatdan gedəndə mənim 16 yaşım vardı. O vaxt respublikaya Vəli Axundov rəhbərlik edirdi. Onun simasında dövlət hər bir şey etdi ki, mən anamla bizi təmin edə bilim, təhsilimi davam etdirim və olduqca insani iştirak, diqqət göstərdi. Şadam ki, sonra, nazir olarkən, mən onun qızını Nazirliyə işə dəvət etdim. O departament rəhbəri idi və biz 10 ilə yaxın birlikdə işlədik. Daha sonra isə, mən Səfir təyin olunanda, onu Moskvaya dəvət etdim və artıq burada 10 il çalışdıq. Buna görə də bu ailə mənim üçün yad deyil”.

пресс-релиз 12 октября 2016
11 октября 2016 г. в Библиотеке иностранной литературы имени М.И.Рудомино в Москве состоялась презентация книги "Портрет на фоне эпохи. Вели Ахундов"
Во время мероприятия Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюльоглы дал интервью информационному агентству «Вестник Кавказа». В нём он отметил, что время, в которое Вели Юсуфович Ахундов руководил Азербайджаном, было очень тяжелым. В то же время Полад Бюльбюльоглы указал на то, что в те годы в Азербайджане появилась целая плеяда деятелей культуры и искусства. "Это как раз то самое поколение, которое в 70-е и 80-е годы стали представителями своего народа. Вообще после XXII съезда, когда был осужден культ личности, когда стали известны многие подробности руководства страной Багировым, приход к власти интеллигента, врача, человека, который прошел войну, который был заместителем министра, министром, председателем Совета Министров, был очень важным для развития страны, для выстраивания отношений с тогдашним центром, Москвой", - рассказал дипломат.
Помимо всего прочего, Полад Бюльбюльоглы поделился своими детскими воспоминаниями о том времени, когда страной руководил Вели Ахундов. "Мне было 16 лет, когда мой отец ушел из жизни. Во главе республики тогда стоял Вели Юсуфович Ахундов. Государство в его лице сделало все для того, чтобы я мог продолжить свою учебу, чтобы мог обеспечить нас с мамой, и проявил очень много человеческого участия и внимания. Я рад, что потом, будучи министром, я пригласил его дочь на работу в министерство. Она была начальником департамента, и мы почти десять лет проработали вместе. И затем, когда меня назначили послом, я пригласил ее в Москву, и мы десять лет проработали уже здесь. Так что это не посторонняя для меня семья", - подытожил посол.