Mətbuat şərhi 13 oktyabr 2021
13 oktyabr tarixində Rusiyanın Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində görkəmli azərbaycanlı geoloq Fərman Salmanovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir
Cari ilin 13 oktyabr tarixində Rusiyanın Serqo Ordjonikidze adına Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində (RQQRU) məşhur azərbaycanlı geoloq, görkəmli alim, geologiya və mineralogiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Fərman Salmanovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Nümayəndəliyinin və Səfirliyin əməkdaşları, RQQRU-nun prorektorları, müəllim heyəti və tələbələri iştirak etmişlər.
Mərasimi giriş sözü ilə açan RQQRU-nun prorektoru Yuri Panov universitetdə Fərman Salmanov auditoriyasının açılmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirərək, bu məkanın tələbələrin məşhur geoloqun zəngin təcrübəsini öyrənmələrində və geologiya sahəsində dərin biliklərə yiyələnmələrində mühüm rol oynayacağına əminliyini qeyd etdi.
Tədbirdə çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu bildirdi ki, Moskvada "Rusiya Enerji Həftəsi" Beynəlxalq Forumu kimi əhəmiyyətli bir tədbirin keçirildiyi vaxtda Sergo Ordjonikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində Fərman Salmanovun xatirə auditoriyası və büstünün açılış mərasimi kimi vacib hadisə baş tutmaqdadır. Görkəmli alim və geoloq olan Fərman Salmanovun kəşf etdiyi neft yataqlarının bu günə kimi Rusiya Federasiyasına fayda verdiyini qeyd etdi.
Polad Bülbüloğlu Fərman Salmanovla şəxsi tanışlığı, baş tutan görüşü barədə xatirələri ilə bölüşdü. Fərman Salmanovun sağlığında əfsanəvi şəxsiyyət olduğunu vurğuladı, onun kimi şəxsiyyət haqqında keçmiş zamanda danışmağın asan olmadığını qeyd edərək, onu daim yaşatmaq üçün yeni nəslə Fərman Salmanovun fəaliyyəti, vətəninə verdiyi fayda və töhfə barədə məlumatlılığın artırılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söylədi. Fərman Salmanov haqqında kitabların yazıldığını, tamaşaların səhnələşdirildiyini, filmlərin çəkildiyini və bu ənənənin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı. 2018-ci ildə keçirilmiş səsvermənin nəticələrinə əsasən, Surqut hava limanına Fərman Salmanovun adının verilməsinin onun peşəkar fəaliyyətinə göstərilən yüksək qiymət olduğunu bildirdi.
Fərman Salmanovun büstünün açılışına görə Rusiya Federasiyasında məktəblər, uşaq bağçaları təmir edən, abidələr ucaldan və bir çox layihələr, tədbirlər həyata keçirən Heydər Əliyev Fonduna, şəxsən Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla xanım Əliyevaya xüsusi minnətdarlığını bildirən Səfir Fərman Salmanovun adının Rusiya tarixində əbədi olaraq qalacağına əminliyini ifadə etdi.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov bu gözəl təşəbbüsün həyata keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafında, ölkələr arasında mədəni əlaqələrin genişlənməsində gördüyü böyük işləri xüsusi vurğuladı. Nazir Fərman Salmanovun böyük alim, elmlər doktoru kimi 160-dan çox elmi əsərlərin müəllifi, medal, orden və mükafatlar laureatı olduğunu qeyd etdi. Məhz onun cəsarəti və güclü iradəsi sayəsində Qərbi Sibirdə, Tümen bölgəsində nəhəng neft və qaz yataqları kəşf etdiyini və bu kəşfin SSRİ üçün böyük fayda verdiyini vurğuladı. Dünya tarixinin böyük neft və qaz yataqlarının kəşfi ilə məşğul olan ən məhsuldar geoloqu kimi azərbaycanlıların onunla fəxr etdiyini deyən Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Fərman Salmanovun xatirəsinin ölkəmizdə də əbədiləşdirildiyini, anadan olduğu Şəmkir şəhərində küçəyə, oxuduğu orta məktəbə onun adının verildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra Fərman Salmanovun adını daşıyan auditoriyada Azərbaycanın xalq artisti Natiq Əliyevin müəllifi olduğu büstün açılışı oldu.
Fərman Salmanovun qızı Tatyana Salmanova atasının xatirəsinə göstərilən hörmətə görə Heydər Əliyev Fonduna, RQQRU-ya və tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi.
Tədbirin sonunda RQQRU-nun şöbə müdiri, Rusiya Federasiyasının əməkdar geoloqu, İ.M.Qubkin mükafatı laureatı Vaqif Kərimov Fərman Salmanovun keçdiyi zəngin həyat yolu, onun Rusiyanın neft sənayesinə verdiyi misilsiz töhfələr haqqında ətraflı təqdimatla çıxış etdi.

пресс-релиз 13 октября 2021
13-го октября 2021 года в МГРИ состоялось мероприятие по случаю 90 летнего юбилея известного азербайджанского геолога, выдающегося ученого Фармана Салманова
13-го октября 2021 года в Российском Государственном Геологоразведочном Университете имени Серго Орджоникидзе (МГРИ) состоялось мероприятие по случаю 90 летнего юбилея известного азербайджанского геолога, выдающегося ученого, доктора геолого-минералогических наук, члена-корреспондента Академии Наук России, героя Социалистического Труда Фармана Салманова.
На мероприятии приняли участие Министр энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбазов, сотрудники Посольства Азербайджана и представительства Фонда Гейдара Алиева в России, проректоры МГРИ, профессорско-преподавательский состав МГРИ и студенты.
Мероприятие открыл проректор МГРИ Юрий Панов. Он отметил, что открытие аудитории имени Фармана Салманова является знаменательным и выразил уверенность в том, что это будет способствовать изучению богатой практики известного геолога и углублению знаний в области геологии.
Выступивший на мероприятии Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы отметил, что в период проведения такого важного мероприятия как “Российская Энергетическая Неделя” в Москве, открытие аудитории памяти Фармана Салманова в Российском Государственном Геологоразведочном Университете имени Серго Орджоникидзе, а также бюста геолога являются знаковыми событиями. Он подчеркнул, что нефтяные скважины, обнаруженные выдающимся ученым и геологом в Российской Федерации до сих пор приносят пользу.
Посол Полад Бюльбюль оглы поделился воспоминаниями о личной встрече с Фарманом Салмановым, а также отметил, что Фарман Салманов был легендарной личностью и говорить о таком человеке в прошедшем времени нелегко. Посол подчеркнул, что для увековечения памяти Фармана Салманова важно просвещение нового поколения касательно деятельности геолога, его вклада и пользы для Родины. Он рассказал о важности продолжения традиции написания книг, постановки спектаклей и снятия фильмов о Фармане Салманове. Он добавил, что решение назвать в 2018 году аэропорт в Сургуте именем ученого является высокой оценкой его профессиональной деятельности.
Посол Азербайджана выразил признательность Фонду Гейдара Алиева и лично первому вице-президенту Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой и вице-президенту Фонда Гейдара Алиева, председателю Азербайджанская Молодежная Организация России Лейле ханум Алиевой за открытие бюста Фармана Салманова, а также за открытие школ, ремонта детских садов, возведение памятников и за другие проекты, осуществляемые в Российской Федерации. Он выразил уверенность, что имя Фармана Салманова останется в истории России на веки.
Далее выступил Парвиз Шахбазов, который поблагодарил всех тех, кто имел отношение к реализации этой инициативы. Министр особенно отметил большую работу, осуществляемую Фондом Гейдара Алиева под руководством Мехрибан ханум Алиевой, которая направлена на расширение межкультурного диалога. Парвиз Шахбазов подчеркнул, что Фарман Салманов был ученым, доктором наук, автором более 160 произведений, а также лауреатом премий, медалей и орденов. Именно за счет его силы воли и смелости в Западной Сибири, в Тюмени, были обнаружены крупные нефтяные и газовые месторождения, которые имели важную роль для СССР. Министр довел до внимания гостей, что сегодня азербайджанцы гордятся самым выдающимся геологом мировой истории, и согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Азербайджане имя Фармана Салманова увековечено. Его именем названы улица в городе Шамкир, где он родился и средняя школа, в которой он получил образование.
Затем в аудитории имени Фармана Салманова был открыт его бюст, выполненный Народным художником Азербайджана Натиком Алиевым.
Дочь Фармана Салманова Татьяна Салманова поблагодарила Фонд Гейдара Алиева, МГРИ и присутствующих гостей за дань уважения оказанной памяти ее отца.
В конце мероприятия заведующий кафедрой геологии и разведки месторождений МГРИ, лауреат премии И.М.Губкина Вагиф Керимов представил презентацию о жизни Фармана Салманова и его вкладе в развитие топливно-энергетического комплекса России.