Mətbuat şərhi 20 yanvar 2019
20 yanvar 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının deputatı Dmitri Savelyev, Azərbaycan Respublikasının dövlət qurumlarının Rusiya Federasiyasındakı təmsilçiləri, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin və diaspor təşkilatlarının üzvləri iştirak etmişlər.
İştirakçılar Səfirlikdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin barelyefi önünə və Qanlı Yanvar şəhidlərinin adları yazılmış lövhənin qarşısına tər çiçəklər düzmüş, şəhidlərin əziz xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad etmişlər. Daha sonra Səfirliyin rus dillində hazırladığı press-reliz səsləndirilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu faciə haqqında geniş məlumat verdi. Vurğuladı ki, bəzi insanların məsələni başqa istiqamətə yönəltmək istəklərinə baxmayaraq nə Azərbaycan xalqı, nə də Hökuməti və ya Prezidenti heç vaxt totalitar Sovet İttifaqı rejimi dövründə baş verən hadisələri bugünkü demokratik Rusiya ilə əlaqələndirmir. Qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri və görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev ailəsi ilə birlikdə 21 yanvar tarixində Səfirliyin binasına gələrək çəkinmədən baş verən hadisələrə öz qəti etirazını bildirmiş və faciəyə siyasi qiymət vermişdir. Dövrün çətinliklərini, maneələrini yaxşı anlayan Heydər Əliyev totalitar rejimə qarşı çıxaraq faciənin törədilməsini cinayət, faciəni törədənləri isə cinayətkar adlandırmışdır. Heydər Əliyevin Səfirlikdə qoyulan barelyefinin Ümummilli liderimizin həmin cəsarətli addımını xatırlatdığını qeyd etdi. Polad Bülbüloğlu bütün şəhidlərə, o cümlədən Qarabağ uğrunda canlarından keçən insanlara Allahdan rəhmət diləmiş, Səfirliyə gələn qonaqlara xalqımızın kədərinə şərik olduqları üçün dərin minnətdarlığını ifadə etmişdir.
RF Dövlət Dumasının deputatı, Rusiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Dmitri Savelyev şəxsən öz adından və dostluq qrupunun adından Azərbaycan xalqına başsağlığını çatdırmışdır. O, insanların həmin dövrdə küçələrə çıxaraq haqsızlığa və ədalətsizliyə qarşı mübarizə apardıqlarını, lakin 100-dən çox insanın ölümünə səbəb olan dəhşətli faciəyə, o vaxtki SSRİ rəhbəri Mixail Qorbaçovun əməllərinə hələ də dünya dövlətləri və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən lazımi hüquqi qiymət verilmədiyini təəsüflə vurğulamışdır.
Rusiyalı politoloq Qriqori Trofimçuk "Qara Yanvar"ın Azərbaycan tarixində taleyüklü hadisə olduğunu, 20 yanvar faciəsinin xronoloji baxımından Tbilisidə və Vilnüsdə baş verən hadisələrin arasında baş verdiyini xüsusilə qeyd etmişdir. Rusiyalı politoloq, ilk növbədə baş verənlərə görə məsuliyyət daşıyanların müəyyən edilməsinin, o vaxtkı Sovet İttifaqının rəhbərliyinin cinayətkar hərəkətlərinə düzgün hüquqi  qiymətin verilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.

пресс-релиз 20 января 2019
20 января 2019 года в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации прошло памятное мероприятие, посвященное 29-й годовщине трагических событий 20 января 1990 года.
В мероприятии приняли участие депутат Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Дмитрий Савельев, представители государственных структур Азербайджанской Республики в РФ, российской общественности и диаспорских организаций, сотрудники Российского представительства Фонда Гейдара Алиева и Азербайджанской Молодёжной Организации России.
Участники мероприятия возложили венки и цветы к барельефу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Посольстве и к мемориалу со списком имён жертв «Кровавого Января». Память жертв была почтена минутой молчания. Далее был зачитан подготовленный Посольством пресс-релиз на русском языке.
Выступив на мероприятии, Посол Полад Бюльбюль оглы подробно рассказал о трагедии. Он подчеркнул, что, несмотря на желание некоторых людей представить события в ином свете, ни азербайджанский народ, ни Азербайджанское Правительство, ни Президент Азербайджана никогда не отождествляют произошедшее в условиях тоталитарного режима Советского Союза с сегодняшней демократической Россией. Он отметил, что 21 января Общенациональный лидер азербайджанского народа, выдающийся политический деятель Гейдар Алиев вместе со своей семьей пришел в здание Посольства и выразил свой решительный протест против происходящих событий, дал политическую оценку трагедии. Хорошо понимающий все трудности и препятствия того времени, Гейдар Алиев выступив против тоталитарного режима, назвал произошедшую трагедию преступлением, а совершивших её людей преступниками. Установленный в Посольстве барельеф Гейдара Алиева всегда напоминает нам об этом мужественном шаге Общенационального лидера. Полад Бюльбюль оглы почтил память всех шехидов, в том числе погибших в войне за Карабах и  выразил глубокую признательность всем гостям, которые разделили горе азербайджанского народа.
Депутат Государственной Думы Федерального Собрания РФ, руководитель межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан Дмитрий Савельев от себя лично и от имени депутатской группы выразил соболезнования азербайджанскому народу. Он подчеркнул, что в то время люди вышли на улицы, чтобы бороться с несправедливостью, но, к сожалению, до сих пор этой страшной трагедии, ставшей причиной гибели больше ста людей, а также действиям тогдашнего руководителя СССР Михаила Горбачева не дана должная юридическая оценка со стороны мировых государств и международной общественности.
Российский политолог Григорий Трофимчук особо отметил, что «Черный Январь» является одной из ключевых дат в истории Азербайджана и эта трагедия хронологически стоит между событиями в Тбилиси и Вильнюсе. Он подчеркнул важность определения, в первую очередь, личности тех людей, которые несут ответственность за произошедшее и дать юридическую оценку преступным действиям тогдашнего руководства Советского Союза.