Mətbuat şərhi 08 iyun 2023
26 may 2023-cü il tarixində Müstəqillik günü ilə əlaqədar Səfirlik tərəfindən rəsmi qəbul təşkil edilmişdir.
Qəbulda Rusiya Federasiyasının xarici işlər nazirinin müavinləri Mixail Qaluzin, Andrey Rudenko, Aleksandr Pankin, Sergey Ryabkov, Rusiya Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy, Rusiya Müdafiə nazirinin müavini Aleksandr Fomin, Federasiya Şurasının senatorları, Dövlət Dumasının deputatları, komitə sədrləri, XİN-in və Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun yüksək vəzifəli təmsilçiləri, Rusiyanın görkəmli ictimai və siyasi xadimləri, politoloqlar, ekspertlər, Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəalları, diasporun nümayəndələri və Moskvada təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişdirlər.
Tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlamışdır. Sonra Səfir Polad Bülbüloğlu və Rusiyanın xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin çıxış etmişdirlər.
Polad Bülbüloğlu çıxışında Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaranma tarixi haqqında danışmışdır. O bildirmişdir ki, qısa müddət ərzində parlament, hökumət yaradılmış, bayraq, himn kimi dövlət atributları təsis edilmiş, dövlət quruculuğu sahəsində mühüm qərarlar qəbul edilmiş və respublikanın beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti qismində tanınması istiqamətində addımlar atılmışdır.
Cəmi 23 ay ömrü olan ADR müsəlman Şərqində demokratik ənənələrin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Parlamentdə bütün millətlərin nümayəndələri təmsil olunurdular, ilk dəfə olaraq qadınlara səsvermə hüququ verilmişdir, Bakı Universiteti açılmış və bir çox digər vacib işlər görülmüşdür.
Səfir vurğulamışdır ki, müasir Azərbaycanın reallığı, ölkəmizin müstəqilliyinin qorunması və gücləndirilməsi bu il 100 illiyini qeyd etdiyimiz görkəmli dövlət və siyasi xadim, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır və bu, təkzib edilməz həqiqətdir.
Sevindirici haldır ki, bu əlamətdar gün Rusiyanın bir çox regionlarında geniş qeyd edilir. Həştərxan, Volqoqrad, Vladimir, Krasnoyarsk, Yekaterinburq, Mahaçqala, Ufa, Sankt-Peterburq və Moskva kimi şəhərlərdə Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş tədbir və sərgilər keçirilmişdir. Polad Bülbüloğlu ölkəmizin adından artıq tarixi olan tədbirlərin keçirilməsi təşəbbüsü və təşkilinə görə Dövlət Dumasının rəhbərliyinə və şəxsən Vyaçeslav Volodinə, Federasiya Şurasının rəhbərliyinə və şəxsən Valentina Matviyenkoya, həmçinin Sergey Mixaylov başda olmaqla “TASS” informasiya agentliyinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Eyni zamanda Səfir dahi Azərbaycanlı haqqında filmlər yaradan Rusiyanın aparıcı televiziya kanallarını qeyd edərək “Birinci kanal”a, “Rossiya 1” kanalına, “Mir” dövlətlərarası telekanala, habelə bu gün də xalqlarımızı və ölkələrimizi birləşdirən insan haqqında geniş məqalə çap edən aparıcı Rusiya KİV-lərinin rəhbərlərinə minnətdarlığını çatdırmışdır.
Azərbaycanın Səfiri qeyd etmişdir ki, Heydər Əliyev xarici siyasət strategiyasının əsas istiqamətləri və prioritetlərini müəyyən edilmişdir. Sözün əsl mənasında Azərbaycan ilə Rusiya arasında birləşdirici fiqur olan Heydər Əliyev iki ölkə arasında mehriban qonşuluq və dostluq münasibətlərinin qurulmasına xüsusi önəm verirdi, onların inkişafı üçün bütün mümkün imkanlardan effektiv istifadə edirdi.
İkitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün imkanların qarşılıqlı anlayışının keyfiyyətcə yeni mərhələsi başlamış, ölkələrimiz arasında münasibətlərin geniş gündəminin, habelə iki dövlətin maraqlarına toxunan və 1997-ci ildə Dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı təhlükəsizlik haqqında Müqavilənin imzalanması ilə nəticələnən qlobal və regional məsələlərin təşviqi istiqamətində konkret addımlar atılmışdır.
Bu gün müasir şəraitdə Heydər Əliyevin ideya və planları Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir. Hal-hazırda Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlər müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyət səviyyəsinə çıxmışdır ki, bu il imzalanmasının ildönümünü qeyd etdiyimiz "Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında" Bəyannamə bunun əyani sübutudur.
2020-ci ilin noyabr ayında Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuz 30 il davam edən və ərazilərimizin 20%-nin Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyaraq torpaqlarımızı azad etmişdir.
Ərazilərimizin azad olunması onilliklər ərzində Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarımızda aparılan geniş miqyaslı qanunsuz fəaliyyəti üzə çıxarmışdır. Buraya etnik təmizləmə, ərazilərin geniş minalaması, dini, mədəni və tarixi irsin məqsədyönlü şəkildə məhvi və mənimsənilməsi, təbii resursların talanı və infrastrukturun dağıdılması daxildir.
Çoxillik işğalın ağır nəticələrinə baxmayaraq Azərbaycan Ermənistanla dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması prosesi təşəbbüsünü irəli sürmüş və iki dövlətin suverenitetinin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması və hörmət əsasında sülh sazişinin imzalanmasını, habelə sərhədlərin delimitasiya prosesinin başlanmasını nəzərdə tutan sülh gündəmini təşviq etməyə davam edir.
Lakin regiondakı vəziyyət, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin ritorikası və uydurmaları onu deməyə əsas verir ki, qonşularımız sülh istəmir və dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması prosesini süni olaraq uzadırlar. Təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, Ermənistan danışıqların imitasiyası praktikasını tətbiq edərək revanşist ideyalarla yaşamağa davam edir və öz öhdəliklərini vicdanla yerinə yetirmək əvəzinə təxribat və sabotaja əl atırlar. Bundan əlavə, Ermənistan ərazilərimizin minalanması prosesini davam edərək, təbii resurslarımızın qanunsuz hasilatını həyata keçirərək və silahlı qüvvələrini Azərbaycanın suveren ərazilərindən çıxarmayaraq regiondakı sabitlik və təhlükəsizliyə yeni təhdid yaradır.
Səfir Ermənistan tərəfindən üzərinə götürdüyü 2020-ci ilin 10 noyabr Bəyanatından irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin, beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinə hörmətin və regionun sülh şəraitində inkişafının başqa alternativinin olmadığının anlamağın vacibliyini qeyd etmişdir.
Bu gün Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionlarının dirçəlişi Azərbaycan xalqının milli ideyasının vacib elementi olmuşdur. Hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə azad olunmuş ərazilərdə geniş miqyaslı bərpa işləri aparılır. İddialı layihələr həyata keçirilir.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu vurğulamışdır ki, Azərbaycan Rusiyanın və şəxsən Prezident Vladimir Putinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli və postmünaqişə dövründə nizamlanma səylərini yüksək qiymətləndirir.
Çıxışının sonunda Səfir qeyd etmişdir ki, Azərbaycan üçün Rusiya ilə əməkdaşlıq açıq və aydın, proqnozlaşdırıla bilən və məqsədyönlü strateji perspektivə malikdir. Bunun üçün də böyük potensial və iki ölkə rəhbərliyinin iradəsi vardır.
Mixail Qaluzin Prezident Vladimir Putinin Prezident İlham Əliyevə Müstəqillik Günü münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubuna istinad edərək vurğulamışdır ki, bu gün Azərbaycan iqtisadi və sosial sahələrdə heyrətamiz uğurlar əldə etmiş, dünya miqyasında layiqli nüfuza malikdir və beynəlxalq gündəmdəki bir çox mühüm məsələlərin həllində fəal rol oynayır.
Rusiyanın xarici işlər nazirinin müavini qeyd etmişdir ki, Rusiya və Azərbaycan xalqlarını mehriban qonşuluq, dostluq və qarşılıqlı hörmət birləşdirir. İki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlər bütün istiqamətlərdə yüksələn xətlə inkişaf edir ki, bu da dövlətlərimizin liderləri arasında mövcud olan və qarşılıqlı etibara söykənən dialoqa mümkün olmuşdur. O, Rusiya ilə Azərbaycanın MDB çərçivəsində, eləcə də regional və beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı fəaliyyətinə diqqət yetirmişdir. Mixail Qaluzin bütün qeyd edilən amillərin xarici konyunkturadan asılı olmayaraq Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir. Moskva və Bakı ümumi aktual məsələlərin həllində səylərini əlaqələndirir, 9 noyabr 2020-ci il, 11 yanvar və 26 noyabr 2021-ci il və 31 oktyabr 2022-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatlara istinad edərək regional təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər. Rusiyalı diplomat xüsusilə vurğulamışdır ki, sözügedən sənədlərin bütün müddəalarının həyata keçirilməsi Cənubi Qafqazda sabitlik və inkişafın təminatıdır. Heç bir digər dövlət kimi Rusiya bu nəticənin əldə olunmasında olduqca maraqlıdır.
Həmçinin Mixail Qaluzin Rusiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin rolundan danışmışdır.
Tədbirdə çıxış edən Rusiya neft-qaz sənayeçiləri İttifaqının prezidenti Gennadiy Şmal qonaqlara Fərman Salmanov və Sabit Orucov, onların keçmiş SSRİ-nin neft və qaz sahələrinin inkişafında rollarından danışmışdır. O, Sibirdə neft yataqlarının aşkar edilməsinin tarixindən və bu işdə Fərman Salmanovun rolundan bəhs etmiş, faşizm üzərində qələbənin qazanılmasında Azərbaycan neftinin müstəsna rolunu vurğulamışdır. Həmçinin o Orucov S.A. medalının təsis edildiyini elan edərək xalq komitəsinin qərarı ilə Səfir Polad Bülbüloğlunun bu medalla təltif edildiyini bildirmişdir.

26 мая 2023 года Посольством был организован официальный приём по случаю Дня независимости Азербайджанской Республики.
На приёме приняли участие заместители министра иностранных дел Российской Федерации Михаил Галузин, Андрей Руденко, Александр Панкин, Сергей Рябков, специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, заместитель министра обороны России Александр Фомин, сенаторы Совета Федерации, депутаты и председатели комитетов Государственной Думы, высокопоставленные представители МИД и дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, видные общественные и политические деятели России, политологи, эксперты, сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева, активисты Азербайджанского Молодежного Объединения России, представители диаспоры и азербайджанские студенты, обучающиеся в Москве.
Официальная часть мероприятия началась с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Российской Федерации. Далее выступили Посол Полад Бюльбюль оглы и заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
Полад Бюльбюль оглы в своём выступлении рассказал собравшимся гостям об истории создания Азербайджанской Демократической Республики. Он отметил, что за короткий срок были созданы парламент, правительство, учреждены государственные атрибуты: флаг, гимн, приняты важные меры в области государственного строительства и предприняты шаги, направленные на признание республики в качестве субъекта системы международных отношений.
Просуществовавший всего 23 месяца АДР оказал существенное влияние на формирование демократических традиций на мусульманском Востоке. В парламенте были представлены представители всех наций, впервые женщинам было предоставлено паво голоса, был открыт Бакинский университет и сделано много других существенных дел.
Посол подчеркнул, что неоспоримой истиной является то, что реальность современного Азербайджана, сохранение и укрепление независимости нашей страны связаны с именем общенационального лидера азербайджанского народа, видного государственного и политического деятеля Гейдара Алиева, столетие которого мы отмечаем в этом году.
Отрадно, что данное событие широко отмечается во многих регионах России. В городах Астрахань, Волгоград, Владимир, Красноярск, Екатеринбург, Махачкала, Уфа, Санкт-Петербург и Москва были проведены мероприятия и выставки, посвящённые 100-летию Гейдара Алиева. Полад Бюльбюль оглы от имени нашей страны выразил благодарность руководству Государственной Думы и лично Вячеславу Володину, руководству Совета Федерации и лично Валентине Матвиенко, а также информационному агентству «ТАСС» в лице Сергея Михайлова за инициативу и организацию мероприятий, ставших уже историческими.
Посол также отметил ведущие телевизионные каналы России, которые создали фильмы о Великом Азербайджанце и поблагодарил «Первый канал», канал «Россия 1» и межгосударственный телеканал «Мир», главных редакторов ведущих российских СМИ, опубликовавших большие статьи о человеке, который и сегодня объединяет наши народы и страны.
Посол Азербайджана сообщил, что Гейдар Алиевым определены основные направления и приоритеты внешнеполитической стратегии Азербайджана.
Общенациональный лидер, являясь по настоящему объединительной фигурой между Азербайджаном и Россией, придавал особое значение установлению добрососедских и дружественных отношений между двумя странами, эффективно использовал все потенциальные возможности для их развития.
Таким образом, начался качественно новый этап взаимного осмысления возможностей для развития двусторонних связей, были предприняты конкретные шаги по продвижению широкой повестки двусторонних отношений, а также глобальных и региональных проблем, затрагивающих интересы наших стран, приведших к тому, что в 1997 году был подписан Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности.
Сегодня в современных условиях идеи и замыслы Гейдара Алиева успешно реализуются Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В настоящее время отношения между Азербайджаном и Россией вышли на уровень союзнического взаимодействия, подтверждением которого является Декларация о союзническом взаимодействии между нашими странами, годовщину подписания которой мы отмечаем в этом году.
В ноябре 2020 года под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наша доблестная армия положила конец продолжавшейся 30 лет оккупации Арменией 20 процентов наших территорий, полностью освободив их.
Освобождение наших территорий выявило широкую незаконную деятельность, осуществляемую Арменией на оккупированных землях в течение десятилетий. Сюда входит этническая чистка, масштабное минирование территорий, целенаправленное уничтожение и присвоение исторического, культурного и религиозного наследия, разграбление природных ресурсов и разрушение инфраструктуры.
Но несмотря на тяжёлые последствия многолетней оккупации, Азербайджан инициировал процесс нормализации межгосударственных отношений с Арменией и продолжает продвигать мирную повестку дня, которая подразумевает заключение мирного соглашения на основе взаимного признания и уважения территориальной целостности и суверенитета двух государств, а также начала процесса делимитации границ между двумя странами.
Однако текущая ситуация в регионе, риторика и нарративы политического руководства Армении убеждают нас в том, что наши соседи не желают мира и искусственно затягивают процесс нормализации межгосударственных отношений. Прискорбно осознавать, что Армения продолжает жить реваншистскими идеями, применяя практику имитации переговоров и вместо добросовестного выполнения своих обязательств, прибегает к провокациям и саботажу.
Более того, продолжая процесс минирования территорий, осуществляя незаконную добычу наших природных ресурсов и не выводя свои вооруженные формирования из суверенной территории Азербайджана, Армения создаёт новую угрозу стабильности и безопасности в регионе.
Посол подчеркнул важность соблюдения Арменией взятых на себя обязательств, вытекающих из трёхстороннего Заявления от 10 ноября 2020 года, уважения фундаментальных принципов международного права и понимания того, что нет другой альтернативы кроме мирного развития региона.
Сегодня возрождение Карабахского и Восточно Зангезурского регионов Азербайджана стали важными элементами национальной идеи азербайджанского народа. В настоящее время под руководством Президента Ильхама Алиева проводятся масштабные восстановительные работы на освобождённых территориях. Реализуются амбициозные проекты.
Полад Бюльбюль оглы также подчеркнул, что Азербайджан высоко ценит роль России и лично Президента Владимира Путина в разрешении армяно-азербайджанского конфликта, в посреднических усилиях по постконфликтному урегулированию.
В завершении своего выступления Посол особо отметил, что для Азербайджана партнёрство с Россией имеет ясную, предсказуемую и целенаправленную стратегическую перспективу, для которой имеется огромный потенциал и воля руководителей двух стран.
Михаил Галузин в своём выступлении, ссылаясь на поздравительное письмо Президента Владимира Путина в адрес Президента Ильхама Алиева по случаю Дня независимости, подчеркнул, что сегодня Азербайджан добился впечатляющих успехов в экономической и социальной областях, пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене, играет активную роль в решении многих важных вопросов международной повестки дня.
Заместитель министра иностранных дел России отметил, что народы России и Азербайджана связывают традиции добрососедства, дружбы и взаимного уважения. Двусторонние отношения между нашими странами находятся на подъёме по всем направлениям, чему способствует доверительный диалог лидеров двух стран. Он подчеркнул взаимодействие России и Азербайджана в рамках СНГ, а также на региональных и международных площадках. Михаил Галузин выразил уверенность, что в совокупности всё это будет способствовать дальнейшему укреплению российско-азербайджанских отношений вне зависимости от внешней конъюнктуры. Москва и Баку координируют усилия в решении общих актуальных вопросов, взаимодействуют в сфере обеспечения региональной безопасности опираясь на трёхстороннее заявления на высшем уровне от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и 31 октября 2022 года. Российский дипломат особо подчеркнул, что реализация всех положений этих документов является залогом превращения Южного Кавказа в зону стабильности и процветания. Россия, как никто другой, искренне заинтересована в достижении этого результата.
Михаил Галузин также рассказал о роли общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в развитии связей между Россией и Азербайджаном.
Выступивший на мероприятии Президент Союза нефтегазопромышленников России Геннадий Шмаль рассказал гостям об азербайджанцах Фармане Салманове и Сабите Оруджеве, их роли в развитии нефтяной и газовой отраслей бывшего СССР. Он рассказал об истории открытия нефтяных залежей Сибири и роли Фармана Салманова в этом деле, подчеркнул исключительную роль азербайджанской нефти в победе над фашизмом. Также он сообщил об учреждении медали Оруджева С.А. и решением народного комитета Посол Полад Бюльбюль оглы награждён этой медалью.