Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2016
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında dəyişikliklər edilməsi məqsədi ilə ölkəmizin Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində keçirilən ümumxalq səsverməsi – referendum yerli vaxtla saat 19:00-da başa çatmışdır.
Yüksək seçici fəallığı ilə baş tutmuş səsverməyə Rusiya ərazisində daimi yaşayan və ya müvəqqəti olan Azərbaycan vətəndaşları, o cümlədən Rusiya Federasiyasının Ryazan vilayətindəki Federal Cəzaların İcrası Xidmətinin Hüquq və İdarəetmə Akademiyasında təhsil alan Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin kursantları, Rusiyanın Mülki Müdafiə, Fövqəladə Hallar və Təbii Fəlakətlərin Nəticələrinin Aradan Qaldırılması Nazirliyinin Mülki Müdafiə Akademiyasında müdavim olan Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin zabitləri qatılmışdırlar. Həmçinin Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (АМОР) üzvləri xüsusi fəallıq göstərmişdirlər. Bununla yanaşı referendumda ən yaşlı seçici “İsrail-Azərbaycan” beynəlxalq assosiasiyasının ağsaqqallar şurasının sədri, professor Mixail Aqarunov xanımı ilə və ilk dəfə seçkilərdə iştirak edən ən gənc seçici Leyla Bülbül öz səsvermə hüquqlarından istifadə etmişdirlər.
Səfirlikdə yaradılmış 17 saylı Yasamal III seçki dairəsinin 48 nömrəli seçki məntəqəsində konsulluq uçotunda olan 1500 Azərbaycan vətəndaşından 1498 nəfəri səs vermişdirlər. Bu da buradakı ümumi seçici hüququna malik vətəndaşlarımızın 99,86% təşkil edir.
Referendumun gedişatını izləyən MDB-nin Parlamentlərarası Assambleyasından olan müşahidəçilər tərəfindən səsvermə zamanı heç bir nöqsana, qanun pozuntusuna rast gəlinmədiyi vurğulanmış, referendumun yüksək səviyyədə təşkil olunduğu qeyd olunmuşdur.

пресс-релиз 27 сентября 2016
Всенародное голосование – референдум по внесению изменений в Конституцию Азербайджанской Республики, которое проходило в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации завершилось в 19:00 по местному времени.
В голосовании, в котором наблюдалась высокая явка избирателей, приняли участие граждане Азербайджана, временно или постоянно проживающие в России, в том числе курсанты Академии Права и Управления Федеральной службы исполнения наказаний Российской Федерации из Рязанской области, обучающиеся по направлению Пенитенциарной Службы Министерсва юстиции Азербайджанской Республики, слушатели Академии Гражданской Защиты Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий Российской Федерации - офицеры Министерства по Чрезвычайным Ситуациям Азербайджанской Республики.
Особую активность проявили члены Азербайджанского Молодежного Объединения России (АМОР).
Своим правом голоса воспользовались самый пожилой избиратель - председатель совета старейшин международной ассоциации «Израиль-Азербайджан» профессор Михаил Агарунов с супругой и участвующая впервые в голосовании самая молодая избирательница Лейла Бюльбюль.
В 48 избирательном участке III Ясамальского избирательного округа № 17 при Посольстве проголосовало 1498 граждан Азербайджана из 1500 состоящих на консульском учете. Это составляет 99,86% от общего числа граждан имеющих право голоса.
Следившие за ходом референдума наблюдатели Межпарламентской Ассамблеи СНГ отметили, что процесс голосования  был прозрачным, не было никаких нарушений и референдум был организован на высоком уровне.