Mətbuat şərhi 20 may 2016
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Sankt-Peterburqun qubernatoru Georgi Poltavçenko ilə görüşdü
Cari ilin 20 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Sankt-Peterburqun qubernatoru Georgi Poltavçenko ilə görüşdü.
Görüş zamanı Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Sankt-Peterburq şəhərində yeni təyin olunmuş Baş konsul Sultan Qasımovu qubernatora təqdim etdi.
Həmçinin Azərbaycan ilə Sankt-Peterburq arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi müzakirə olundu. Turizm, mədəni-humanitar, kənd təssərüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olundu. Söhbət əsnasında Sankt-Peterburqda tikilməsi planlaşdırılan loqistika mərkəzinin verəcəyi töhfə önə çəkildi.
Bundan əlavə 2016-cı ilin 16-18 iyun tarixlərində Sankt-Peterburqda keçirilməsi nəzərdə tutulan Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumunda ölkəmizin nümayəndə heyətinin iştirakı, Azərbaycan Hökuməti ilə Sankt-Peterburq Hökuməti arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın növbəti iclasının keçirilmə tarixləri, mövcud olan müqavilələrə bir daha baxılması məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşün sonunda Baş konsulluğun işinin daha da canlandırılması və bunun üçün şəhər administrasiyası ilə daha yaxından əməkdaşlığın zəruriliyi qeyd olundu.

пресс-релиз 20 мая 2016
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы встретился с Губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко
20 мая 2016 г. Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы встретился с Губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко.
На встрече Посол Полад Бюльбюль оглы представил Губернатору новоназначенного Распоряжением Президента Азербайджана в город Санкт-Петербург Генерального консула нашей страны Султана Гасымова.
В ходе беседы была подчеркнута важность дальнейшего расширения сотрудничества в туристической, культурно-гуманитарной, сельскохозяйственной и других сферах. Была отмечена роль  логистического центра, строительство которого запланировано в Санкт-Петербурге.
Был проведен обмен мнениями об участии делегации нашей страны в Петербургском Международном Экономическом Форуме, запланированном на 16-18 июня, датах очередного заседания межправительственной комиссии по сотрудничеству в экономической и гуманитарной сферах между правительствами Азербайджана и Санкт-Петербурга, вопросы совершенствования существующих договоров.
В заключение встречи была отмечена необходимость дальнейшего оживления работы Генерального консульства и в этих целях непосредственного сотрудничества с городской администрацией.