Mətbuat şərhi 02 mart 2017
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlunun “Exo Moskvı” radiostansiyasının “48 minut” (“48 dəqiqə”) proqramınıda çıxışı
1 mart 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu “Exo Moskvı” radiostansiyasının “48 minut” (“48 dəqiqə”) proqramının canlı efirində çıxış etmişdir. Həmçinin TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman da verilişin qonağı olmuşdur.
“48 minut” verilişinin növbəti buraxılışının mövzusu bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın ölkənin Birinci vitse-prezidenti vəzifəsinə təyin edilməsi olmuşdur.
Polad Bülbüloğlu dinləyicilərə keçən ilin sentyabrında Azərbaycan Konstitusiyasına düzəliş və dəyişikliklərin edilməsi haqqında ümummilli referendumun keçirilməsini xatırladaraq qeyd edib ki, onun keçirilməsi olduqca vacib olmuşdur.
O, həmçinin vurğulamışdır ki, hər yeni zaman öz şərtlərini diktə edir. Yeni vəzifə təsisatlarının, o cümlədən vitse-prezidentlik təsisatının tətbiqinə zərurət yaranıb.
Polad Bülbüloğlu bildirmişdir ki, bu təyinatla de-fakto olan de-yure rəsmiləşdirilmişdir. Mehriban xanım Əliyeva yalnız prezidentin həyat yoldaşı deyil, həmçinin Prezident İlham Əliyevin yaxın silahdaşıdır.
Səfir Mehriban Əliyevanın təşkilatçılıq, idarəçilik və digər istedadlarından, onun irimiqyaslı tədbirlər keçirmək, milli mədəniyyətin və tarixin təbliği istiqamətində ardıcıl iş aparmaq bacarığından danışaraq vurğulamışdır ki, Azərbaycanın birinci xanımının məsuliyyətini öz üzərinə götürdüyü bütün işlər labüd şəkildə müvəffəqiyyət qazanır. 9 ay ərzində „Avroviziya” müsabiqəsi üçün 25 minlik zal tikilmişdir. Sıfırdan başlayaraq təhvil edilənədək. Həmçinin o, uşaq evlərinə, valideyinsiz uşaqlara, talassemiya ilə mübarizə və bir çox başqa proqramlara qəyyumluq edir. Bakıda İ.M. Seçenov adına I Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialı açılmışdır.  Bu Mehriban xanımın xidmətidir. Bununla bərabər cənab Prezident bizim öz tibb institutumuzun olduğunu və öz funksiyalarını yerinə yetirdiyini bildirmişdir. Bu filial isə alternativ tibbi təhsildir. Çünki xalqın sağlığı, insanların sağlığı çox mühümdür. Demək olar ki, bütün respublika üzrə diaqnostik mərkəzlər açılmışdır.
Polad Bülbüloğlu xatırlatmışdır ki, ötən əsrin 20-ci illərində bütün Yaxın Şərqdə ilk dəfə, Avropa ölkələrinin çoxundan da əvvəl Azərbaycan qadınlarına səsvermə hüququ verilmişdir.
Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Azərbaycanın keçdiyi yoldan danışan Səfir vurğulamışdır ki, ölkəmiz öz müstəqilliyini böyük qurbanlar bahasına əldə etmişdir. O, 20 yanvar qanlı hadisələrini, Ermənistan-Azərbaycan müharibəsini, Xocalı faciəsini qeyd etmişdir. Həmçinin Səfir münaqişənin hələ də bitmədiyini və bu günə qədər davam etdiyini, qan töküldüyünü və təmas xətti boyunca döyüşlərin getdiyini, ölən və yaralıların olduğunu bildirmişdir. Dövlət sisteminin qurulması çox mürəkkəb və uzun prosesdir. Bir çox şey Sovet İttifaqından miras qalıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışına qədər 90-cı illərdə Azərbaycanın çox ağır dövrü olub və ölkədə vəziyyət yalnız onun Azərbaycana qayıdışından sonra sabitləşib. Səfir deyib: “Gözümüz qarşısında dağıdıcı hadisələr baş verib, onların yaddaşımızda buraxdığı izlər hələ də təzədir və bu hadisələrin təkrar olunmasını heç kəs istəmir. Biz xaos, dağıntı dövrü yaşamışıq, insanlar küçəyə çıxmağa qorxurdular, hər gün ölkədə, eləcə də cəbhədə hər hansı gözlənilməz hadisə baş verə bilərdi. Buna görə də insanlar bu gün Azərbaycanda mövcud olan sabitliyi yüksək qiymətləndirirlər. Mənim üçün bu sabitliyin böyük dəyəri var. Bu gün biz hamımız çox inkişaf etmiş demokratik ölkələrdə baş verələri görürük. Yaxın Şərqdə nələr baş verir, qaçqınlar Avropaya necə təsir edir. Ən inkişaf etmiş ölkələrdə siyasi sahədə hansı proseslərin yaşandığını şahidiyik. Bu fonda kiçik bir ölkədə iqtisadi inkişaf var, sabitlik isə dövlət və siyasi sistemin inkişafına imkan yaradır”.
Çıxışının davamında Polad Bülbüloğlu geniş ünsiyyət çevrəsinə malik bir insan kimi qeyd etmişdir ki, bu gün istər dövlət məmurları, istərsə də sadə insanlar arasında, ola bilsin, barışmaz müxalifət istisna olmaqla, əhali arasında Mehriban xanımın bu yüksək vəzifəyə təyin edilməsi ilə bağlı nadir yekdillik müşahidə olunur, bəziləri bunu razılıq və ümidlə, bəziləri isə fərəhlə qəbul edirlər.
Həmçinin o demişdir: “Bizim hörmətli Prezident İlham Əliyev çox cəsarətli insandır. O, müdrik və təcrübəlidir. O, bu təyinatın, məsələn, elə internetin özündə və ya hər hansı dövlətdə, yaxud Avropada doğuracağı reaksiyanı qabaqcadan görməyə bilməzdi. Lakin o, bilərək buna getmişdir. Bunun bir hərtərəfli düşünülmüş addım olduğu zənnindəyəm. Çünki bu gün dövlət üçün lazımlı və daha yaxşısı budur. İlham Əliyev müstəqil insandır və onun fikrinə təsir etmək olduqca çətindir. O, təbiətcə çox yaxşı təhsilli, bir neçə dil bilən və baş verən hər bir şey haqqında çox yaxşı məlumatlı olan analitikdir. Əgər o, hər hansı bir nəticəyə gəlirsə, o zaman ardıcıl surətdə lazım bildiyini həyata keçirir”.

пресс-релиз 02 марта 2017
Выступление Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы в прямом эфире программы «48 минут» радиостанции «Эхо Москвы»
1 марта 2017 г. Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы выступил в прямом эфире программы «48 минут» на радиостанции «Эхо Москвы». Также гостем передачи был первый заместитель генерального директора российского информационного агентства «ТАСС» Михаил Гусман.
Темой очередного выпуска «48 минут» было недавнее назначение Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на пост Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханум Алиеву.
Посол Полад Бюльбюль оглы напомнил всем слушателям  радиостанции о проведённом в сентябре прошлого года общенациональном референдуме о внесении поправок и изменений в Конституцию страны и отметил, что в проведении данного референдума была настоятельная  необходимость.
Он также подчеркнул, что каждое новое время диктует свои условия. Появилась необходимость введения новых должностных институтов, в числе которых и институт первого вице-президента.
Полад Бюльбюль оглы сказал, что данным назначением было де-юре оформлено то, что было де-факто. Мехрибан ханум Алиева, является не просто женой президента, но и близким соратником Президента Ильхама Алиева.
Рассказывая об организаторских, управленческих и других способностях Мехрибан ханум Алиевой, её умении проводить масштабные мероприятия, вести последовательную работу по пропаганде национальной культуры и истории, Посол Азербайджана подчеркнул, что любые дела, в которых Первая леди Азербайджана берёт на себя ответственность, обречены на успех. К конкурсу «Евровидение» за 9 месяцев построили 25-тысячный зал. От нуля до сдачи. Она также курирует детдома, детей без родителей, программу борьбы с талассемией и многое другое. Был открыт филиал Сеченовки в Баку. Это заслуга Мехрибан ханум. При этом господин Президент сказал, что у нас есть свой мединститут, он выполняет свои функции. А филиал это альтернативное медицинское образование. Потому что самое главное это здоровье нации, здоровье людей. Открыты диагностические центры почти по всей республике.
Полад Бюльбюль оглы напомнил, что в 20-ых годах прошлого столетия впервые на всем Ближнем Востоке женщины Азербайджана получили право голоса, раньше, чем во многих европейских странах.
Рассказывая о пройденном пути Азербайджана после распада Советского Союза, Посол отметил, что наша страна получила свою независимость очень дорогой ценой. Он подчеркнул кровавые события 20 января, армяно-азербайджанскую войну, Ходжалинскую трагедию. Он также сказал, что конфликт еще не окончен и продолжается по сей день, льется кровь и вдоль линии соприкосновения идут бои, есть убитые и раненые. Выстраивание государственной системы это очень сложный и очень длительный процесс. Многое осталось в наследство от Советского Союза. У Азербайджана был очень тяжелый период 90-х годов до возвращения общенационального лидера в 1993 году и только после его возвращения в Азербайджане ситуация стабилизировалась. Посол сказал: «На наших глазах произошли разрушительные события, которые еще свежи в памяти и никто не хочет повторения этих событий. Мы пережили хаос, разруху, когда люди просто боялись выйти на улицу. Когда каждый день могла случиться какая-то неожиданность, как в самом государстве, так и на фронте. Поэтому люди очень высоко ценят ту стабильность, которая сегодня есть в Азербайджане. Для меня эта стабильность дорогого стоит. Сегодня мы все видим, что происходит и в самых развитых демократических странах. Что происходит на Ближнем Востоке, как воздействуют беженцы на Европу. Какие процессы идут в политических сферах самых развитых стран. А на этом фоне в небольшой стране есть экономическое развитие, стабильность дает возможность развитию государственной и политической системы».
В продолжение своего выступления Полад Бюльбюль оглы отметив, что как человек с большим кругом общения, как среди государственных чиновников, так и простых людей, с уверенностью может сказать, что сегодня наблюдается редкое единодушие среди населения, может быть, за исключением непримиримой оппозиции, которое с одобрением и надеждой, а некоторые с восторгом восприняли назначение Мехрибан ханум на эту высокую должность.
Он также сказал: «Наш уважаемый Президент Ильхам Алиев очень мужественный человек. Он человек разумный и практичный. Он не мог не предвидеть, какую вызовет реакцию, предположим, в том же Интернете или каких-то государствах или в Европе это назначение. Но он пошел на это сознательно. И я думаю, что это продуманный шаг. Потому что так сегодня нужно и лучше для государства. Ильхам Гейдарович самостоятельный человек и на его мнение повлиять очень и очень сложно. Он по природе аналитик с прекрасным образованием, с несколькими языками, который очень хорошо информирован обо всем, что происходит. И если он приходит к какому-то выводу, то последовательно проводит в жизнь то, что считает нужным».