Mətbuat şərhi 20 yanvar 2017
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində Qanlı Yanvar faciəsinin 27 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
Cari ilin 20 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində Qanlı Yanvar faciəsinin 27 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirə Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, diaspor təşkilatlarının üzvləri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin üzvləri ilə yanaşı Moskvadakı diplomatik korpusun təmsilçiləri qatılmışdırlar.
Öncə tədbir iştirakçıları Səfirlikdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin barelyefi önünə, sonra isə Qanlı Yanvar şəhidlərinin adları yazılmış lövhənin qarşısına tər çiçəklər düzmüşlər. Foyedə 20 Yanvar faciəsini əks etdirən fotosərgi tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur. İştirakçılar qarşısında Səfirliyin hazırladığı press-reliz rus və ingilis dillərində səsləndirilmişdir. Sonra mərasim iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad etmişdirlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu qonaqları salamlamış və bu faciəyə öz münasibətini bildirmək üçün tədbirə gəlmiş qonaqlara dərin minnətdarlığını bildirmişdir. Faciə haqqında geniş məlumat verən Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Bakıda 20 Yanvar faciəsi zamanı həlak olanlar arasında ayrı-ayrı millətlərin və dinlərin nümayəndələrinin olduğunu xüsusi qeyd etmişdir. “Azərbaycan xalqı sovet hökumətinin onların üzərinə tank, ağır texnika yürütdüyünü gördükdə anladı ki, bu dövlətin tərkibində yaşamaq olmaz” – deyən Polad Bülbüloğlu Azərbaycandan əvvəl Gürcüstanda, sonra isə Litvada da eyni ssenari üzrə hadisələrin baş verdiyini qeyd etdi və bunun Sovet İttifaqının sonuna gətirib çıxardığının hər kəsin şahidi olduğunu vurğuladı.
27 ildən sonra faciə haqqında danışmağın hələ də çətin olduğunu qeyd edərək, o vaxt ki siyasətçilərdən heç kimin 20 Yanvar faciəsi haqqında çıxış etmədiyini, münasibət bildirmədiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Polad Bülbüloğlu qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi, Ulu öndər Heydər Əliyev Səfirliyin hazırkı binasına gələrək faciəyə siyasi qiymət vermişdir. Dövrün çətinliklərini, maneələrini yaxşı anlayan Heydər Əliyev, totalitar rejimə qarşı çıxaraq faciənin törədilməsini cinayət, faciəni törədənləri isə cinayətkar adlandırmışdır. Bu o zaman hadisəyə verilmiş ilk siyasi qiymət idi və faciəyə hüquqi qiymət də məhz Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra verilmişdir. “Bütün bunlar Heydər Əliyevin necə mərd, müdrik və vətənpərvər olduğunun bariz nümunəsi kimi Azərbaycan xalqı tərəfindən dəyərləndirilir” – deyə Səfir xüsusi vurğuladı.
Azərbaycanlı diplomat tədbirdə iştirak edən qonaqların diqqətinə çatdırdı ki, Azərbaycan xalqı və hökuməti 20 Yanvar faciəsini müasir demokratik Rusiya dövləti ilə əlaqələndirmir. Bu faciəni Sovet İttifaqı və onun rəhbərləri törədib. Səfir bildirdi ki, Bakıda Şəhidlər Xiyabanı salınmışdır. Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin və ayrı-ayrı digər yüksək vəzifəli şəxslər Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərlərdə olarkən Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etmiş, “Əbədi məşəl” önünə əklil qoymuşdurlar. Səfirliyə gələn qonaqlara Azərbaycan xalqının kədərinə şərik olduqları və faciəyə öz münasibətini bildirdikləri üçün dərin minnətdarlığını ifadə etmişdir.
Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti Fazil Qurbanov 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar rəhbərlik etdiyi diaspor təşkilatı adından baş sağlığı verərək, günahsız Azərbaycan övladlarının tankların altında qalaraq həlak olduqlarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. “Sovet İttifaqının dağılmasına baxmayaraq hələ də insanlar o zaman baş verən hadisələrin ağrısının yaşayırlar” – deyərək nitqini yekunlaşdırmışdır.
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə əlaqələr üzrə qrupun rəhbəri, Dmitri Savelyev çıxış edərək, Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığı vermiş və 20 yanvar 1990-cı il tarixində Azərbaycanın ağır itkilərə məruz qaldığını qeyd etmişdir. Həmişə şəhid olanların xatirəsini uca tutaraq, belə halların bir daha təkrarlanmayacağına ümid etdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. “Qorbaçov nə qədər sağdır məsuliyyətə cəlb olunmalı, Sovetlər dönəmində törətdiyi hər bir cinayətə görə cavab verməlidir”— söyləyən Dmitri Savelyev baş verənlər barədə təəssüf hissi keçirdiyini bildirmişdir.
Sonda şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad etmək üçün gələn qonaqlara ehsan verilmiş və şəhidlərin ruhuna dualar oxunmuşdur.

пресс-релиз 20 января 2017
В Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялось мероприятие, посвящённое 27-ой годовщине трагедии Черного Января
20 января 2016 года в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялось мероприятие, посвящённое 27-ой годовщине трагедии Черного Января.
На мероприятии, наряду с дипломатическим корпусом, аккредитованным в Москве, также приняли участие представители российской общественности, диаспорских организаций, сотрудники представительства  Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации и представители Азербайджанской Молодёжной Организации России (АМОР).
Участники мероприятия возложили венки и цветы к барельефу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Посольстве и к мемориалу с поименным списком жертв Кровавого Января. Фотогалерея в фойе, отражающая трагедию 20 января, вызвала большой интерес участников мероприятия. Пресс-релиз Посольства был зачитан на азербайджанском и английском языках. Позже память жертв была почтена минутой молчания.
В своем выступлении Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы поприветствовал гостей и выразил им признательность за то, что пришли на мероприятие для выражения своего отношения к трагедии. Подробно проинформировав гостей о той ночи, Посол Азербайджана в России особо отметил, что среди жертв 20 января были представители различных национальностей и конфессий. Полад Бюльбюль оглы сказал: «Когда азербайджанский народ увидел, что советское правительство наступает на него танками и тяжелой техникой, то понял, что жить в таком государстве невозможно». Посол также довел до сведения присутствующих, что подобный сценарий был осуществлен вначале в Грузии, а затем в Литве и все были свидетелями того, как всё это привело к распаду Советского Союза.
Также он подчеркнул, что несмотря на то, что со дня трагедии прошло 27 лет, все равно очень тяжело говорить о ней и особо выделил, что никто из политиков того времени не выступил в связи с трагедией.
Полад Бюльбюль оглы сказал, что общенациональный лидер азербайджанского народа, выдающийся государственный деятель, великий лидер Гейдар Алиев пришёл в настоящее здание Посольства и дал политическую оценку трагедии. Гейдар Алиев, осознавая трудности и препятствия того времени, выступил против тоталитарного режима и назвал случившееся  преступлением, а виновников преступниками. Это была первая политическая оценка, а юридическая оценка была дана уже только  после того, как Гейдар Алиев пришёл к власти. Посол подчеркнул: «Этот яркий пример того, каким мужественным, мудрым и патриотом был Гейдар Алиев сегодня высоко ценится азербайджанским народом».
Азербайджанский дипломат довёл до сведения участников мероприятия, что азербайджанский народ и Правительство никак не связывают трагедию 20 января с нынешним демократическим российским государством. Это трагедию осуществили Советский Союз и его руководители. Посол сообщил, что в Баку разбита аллея шахидов. Президент Российской Федерации Владимир Путин и другие высокопоставленные чиновники во время официальных визитов в Азербайджанскую Республику посещали Аллею шахидов, возлагали венки к «Вечному огню».  Посол выразил глубокую признательность всем гостям, которые разделили горечь азербайджанского народа и выразили отношение к трагедии.
Президент Всероссийского Азербайджанского Конгресса Фазиль Курбанов выразил соболезнования от имени возглавляемой им диаспорской организации и довел до сведения участников мероприятия, что невинные сыновья Азербайджана погибли под танками. «Несмотря на то, что Советский Союз развалился, но люди все еще несут боль тех событий» - подытожил он.
Депутат Государственной Думы России, руководитель межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан Дмитрий Савельев в своем выступлении также выразил глубокие соболезнования и сказал, что 20 января 1990 года Азербайджан  понес невосполнимые потери. Депутат парламента отметив, что память шахидов всегда будет жить в сердцах, выразил  надежду на то, что подобные скорбные даты в истории больше не повторятся. «Пока жив Горбачёв, он должен предстать перед судом, ответить за каждое преступление, которое совершил в советское время» - подчеркнул Дмитрий Савельев и выразил сочувствие в связи с трагедией.
После официальной части был дан поминальный обед в память о погибших и прочитаны молитвы за упокой душ погибших.