Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfat etməsinin ildönümünə həsr edilmiş tədbir
Cari ilin 11 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfat etməsinin ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, Azərbaycanın əməkdar jurnalisti Elmira Axundovanın müəllifi olduğu “Heydər Əliyev. Şəxsiyyət və zaman” üçcildli roman-tədqiqatının təqdimatı keçirilmişdir.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Səfirliyin binasındakı Heydər Əliyevin barelyefi qarşısına gül-çiçəklər qoymuşdurlar.
Mərasimi açan Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu qonaqlara doğma dilimizdə müraciət etmiş, Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi həkk olunan Ulu öndərimiz haqqında xatirələrin bizi həmişə birləşdirdiyini söyləmişdir. Sonra nitqini rus dilində davam edən Səfir Polad Bülbüloğlu, Səfirlikdə ildə iki dəfə - Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin doğum günü və vəfat etdiyi gün – onun əziz xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsi mənəvi borcumuz olduğunu bildirmişdir. Səfir qeyd etmişdir ki, Ulu öndərimiz cismən bu dünyanı tərk etsə də, ruhən hər zaman qəblərimizdə qalır.
Hal-hazırda Moskvada Səfirliyin yerləşdiyi binanın bu baxımdan rəmzi xarakter daşıdığını yada salan Polad Bülbüloğlu, Heydər Əliyevin burada dəfələrlə olduğunu və 1990-cı ilin Qara Yanvar faciəsindən dərhal sonra o zaman Azərbaycanın Daimi nümayəndəliyi olmuş bu binaya gələrək bütün dünyaya öz siyasi iradəsi və prinsipiallığını nümayiş etdirdiyini demişdir.
Eyni zamanda o, SSRİ-nin süqutundan sonra Azərbaycanda hakimiyyətə gəlmiş səriştəsiz qüvvələrin qısa müddət ərzində ölkəni uçurum qarşısına gətirdiyini xatırlayaraq, məhz Heydər Əliyevin ziyalılarımızın tələbi ilə ölkə rəhbərliyinə qayıtmasının sözün əsl mənasında milli qurtuluşa gətirdyini vurğulamışdır. Ulu öndərin o dövrün çətin şəraitində daxili çaxnaşmaya son qoyaraq yeni sağlam dövlətçiliyimizin memarına çevrildiyini demişdir.
Sonra Polad Bülbüloğlu öz şəxsi təəssüratları ilə bölüşərək, Heydər Əliyevin hələ sovet dövründən etibarən incəsənət xadimlərinə böyük qayğı göstərdiyini, onun sayəsində Azərbaycanda bu gün tərənnüm edən sənət adamlarının parlaq bir nəslinin yetişdiyini yada salmışdır. Səfir qeyd etmişdir ki, taleyin hökmünə əsasən, Heydər Əliyev cəmi iki Mədəniyyət naziri ilə çalışmışdır: Sovet dövründə bu Zakir Bağırov, müstəqillik dövründə isə Polad Bülbüloğlu idi. Mədəniyyət naziri qismində on il Heydər Əliyevin Hökumətində çalışmağı böyük məktəb olduğunu vurğulayan Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri: “Bu mənə elə bir diplom vermişdir ki, onu dünyanın heç bir universitetində almaq mümkün deyil” deyə söyləmişdir.
Çıxışının sonunda Polad Bülbüloğlu bir daha vurğulamışdır ki, Heydər Əliyev şəxsiyyəti əbədidir və o, dünyada Azərbaycan və azərbaycanlılar mövcud olduqca həmişə yaşayacaqdır.
Sonra təqdim olunan kitabın müəllifi Elmira Axundova söz alaraq ilk öncə Heydər Əliyev Fonduna və kitabın işıq üzü görməsində əməyi olan hər kəsə minnətdarlıq etmişdir. Əsərin yaradılması barədə öz xatirələri ilə bölüşərək, o, 1991-ci ilin yanvar ayında Naxçıvanda Heydər Əliyevlə ətraflı söhbət etdiyini yada salmışdır. Onun sözlərinə görə, Ulu öndərimiz ona Mixail Qorbaçovla fikir ayrılıqları, yanlış yolda olan SSRİ-nin yaxın zamanlarda dağılacağı, Azərbaycanın isə yenidən müstəqil olacağı və hamının bu məqsəd üçün çalışmalı olduğundan bəhs edirdi. Elmira Axundova etiraf etdi ki, həmin sözlər o zaman onu təəcübləndirdi. Lakin tarix Heydər Əliyevin əsl dahi dövlət xadimi və siyasi lider olduğunu göstərmişdir. Heç kəsin təsəvvürünə gəlməyən hadisələr baş vermiş və bu proseslərin önündə Heydər Əliyev durmuşdur. O, Naxçıvanı və sonra bütöv Azərbaycanı xilas etdi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bayrağını bərpa etdi, torpağı kəndlilərin mülkiyyətinə qaytardı, strateji neft sazişləri imzaladı, milli ordunu və səmərəli dövlət aparatını yaratdı.
Bütün bu tarixi nailiyyətlərin əldə edilməsinin səbəbləri üzərində çox düşündüyünü deyən müəllif gəldiyi nəticə ilə bölüşdü – Heydər Əliyev zamanın nəbzini duyan və onun tələblərinə uyğun dəyişməyə qadir olan nadir tarixi şəxsiyyətlərdən biridir. Faktiki olaraq Heydər Əliyevin həyatı bir neçə siyasi dövrü əhatə etmiş və bütün XX əsri əks etdirmişdir. Elmira Axundova Heydər Əliyevin həqiqətən xoşbəxt insan, onun başlıca bəhrəsinin isə müstəqil Azərbaycan olduğunu deyərək nitqini bitirmişdir.
Dövlət Dumasının Beynəlxalq məsələlər üzrə komitəsinin sədri Leonid Slutski Heydər Əliyev haqqında Rusiyada artıq bir neçə kitabın (o cümlədən “Əlamətdar simaların ömrü” silsiləsi çərçivəsində) dərc edildiyini qeyd etmiş, lakin təqdim olunan üçcildliyin onları üstələdiyini söyləmişdir. Bu əsərdə Heydər Əliyevin həyatı və siyasi portretinin daha dərindən təsvir edildiyini deyərək, Leonid Slutski Ulu öndərimizin bu gün sürətlə inkişaf edən və müstəqil siyasət aparan müasir Azərbaycanın dövlətinin banisi olduğunu vurğulamışdır.
Hal-hazırda Heydər Əliyevin siyasi kursunun inamla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın yeni-yeni qələbələr qazandığını deyən komitə sədri buna çox sevindiyini bildirmişdir. O, bölgədə və dünyada öz nüfuzunu artıran dövlətimizin daxili iqtisadi və sosial inkişaf, habelə xarici ölkələrlə və xüsusilə Rusiya ilə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində davamlı tərəqqi yolu ilə irəlilədiyini qeyd edərək, bu uğurların təməlinin məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu dahi şəxsiyyət barədə neçə-neçə kitabların yazılacağından əmin olduğunu söyləmişdir.
Rusiya Politoloji Cəmiyyətinin prezidenti, Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun professoru Oksana Qaman-Qolutvina bugünkü prosesləri, o cümlədən Rusiya-Avropa Birliyi arasında və digər istiqamətlərdə müşahidə edilən vəziyyətin səbəbləri üzərində çox fikirləşdiyini qeyd etmişdir. Onun fikrincə, həmin böhranların baş verməsi siyasi liderlərin olmamasındandır. Bir çox postsovet ölkələrinin acı misalı da bunu sübut edir. Uğur isə yalnız liderlər olan ölkələrin payına düşür. Alim Rusiyanın tarixinə nəzər salaraq həm 1917-ci, həm də 1991-ci ildə dövlətin süqutunu məhz bu amillə bağlamışdır. O fərz etmişdir ki, 1980-ci illərdə SSRİ-yə Heydər Əliyev kimi şəxsiyyətlər rəhbərlik etsəydi, bəlkə də ölkə dağılmazdı.
Oksana Qaman-Qolutvina Heydər Əliyevin daxilən bütöv və iradəli lider olduğunu demişdir. O, ölkə və xalq qarşısında məsuliyyət hiss edirdi və Vətənə xidmət yolunda zəhmətini əsirgərmidi. Lakin böyük vətənpərvər olmaqla yanaşı, Heydər Əliyev sözün əsl mənasında beynəlmiləlçi idi, dünya və rus mədəniyyətinə gözəl bələd olan parlaq siyasi sima idi. Onun həyatının və siyasi mirasının öyrənilməsi bu gün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Gürcüstanın sabiq mədəniyyət naziri, hal-hazırda “Mədəniyyətlərin dialoqu - XXI” assosiasiyasının prezidenti Valeri Asatiani Heydər Əliyev ilə şəxsən ünsiyyətdə olduğunu və bu xatirələrin onun yaddaşında ən əlamətdar təəssüratlar kimi qaldığını qeyd etmişdir. O, Heydər Əliyevi Azərbaycan mədəniyyətinin vurğunu, dahi Füzulidən gözlərinin nuru ilə söhbət etməkdən yorulmayan sözün həqiqi mənasında ali səviyyəli vətənpərvər kimi xatırladığını demişdir. Valeri Asatiani Heydər Əliyevi heç vaxt öz prinsiplərinə xəyanət etməyən nəinki siyasi xadim, fəlsəfi təfəkkürə malik olan dahi şəxsiyyət kimi səciyyələndirmişdir. Ulu öndərimizin Gürcüstana da səmimi rəğbət bəslədiyini və gürcü xalqının buna həmişə minnətdar olacağını qeyd etmişdir. Ele bu səbəbdən Tbilisidə Heydər Əliyevin heykəli və onun adını daşıyan prospekt mövcuddur. İki ölkə və xalq arasında inkişaf edən əlaqələr, o cümlədən fəal mədəni əməkdaşlıq da məhz Heydər Əliyevin qoyduğu təməl üzərində qurulmuşdur.
Rusiya Neft-qaz Sənayeçiləri İttifaqının sədri Gennadi Şmal Heydər Əliyevin 1980-ci illərdə SSRİ Nazirlər Şurası sədrinin birinci müavini olduğu dövrdə onun rəhbərliyi altında çalışdığını yada salmışdır. O, Heydər Əliyevin Qərbi Sibir neft-qaz əyalətinin inkişafında xüsusi xidmətlər göstərdiyini, Bakı neft sənayesinin zəngin təcrübəsini xırdalıqlarla qədər bildiyi səbəbindən, bu sahədə əsl peşəkar rəhbər olduğunu qeyd etmişdir. Gennadi Şmal “Heydər Əliyevin bugünkü nəsil üçün nümunədir” – deyə sözünə yekun vurmuşdur.
Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının prezidenti, SSRİ-nin xalq rəssamı Zurab Tsereteli də öz xatirələri ilə bölüşərək Heydər Əliyevin sənətsevər, səmimi insan olduğunu söyləmişdir. O, Azərbaycan xalqının xoşbəxtliyinin Heydər Əliyev kimi böyük siyasi lider və gözəl şəxsiyyətə malik olmasından ibarət olduğundan əminliyini ifadə etmişdir.
Tədbirdə Rusiya Dövlət Duması, Xarici işlər nazirliyi, digər dövlət qurumlarının rəhbərliyini təmsil edən şəxsər, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin və Rusiyanın Azərbaycan Gəncləri Birliyinin məsul əməkdaşları, görkəmli ictimai-siyasi və incəsənət xadimləri, habelə Azərbaycandan gələn Milli Məclisin deputatları, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, SSRİ-nin xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov və bu günlərdə Moskvada keçirilən MDB dövlətləri yaradıcı və elm ziyalılarının XII Forumunda ölkəmiiz təmsil edən nümayəndə heyətinin digər üzvləri, eləcə də Heydər Əliyevlə müxtəlif dövrlərdə çalışmış sabiq rəsmilər, jurnalistlər, diasporumuzun tanınmış simaları, ziyalılar, Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və digər qurumların təmsilçiləri iştirak etmişdirlər.

пресс-релиз 11 декабря 2017
11 декабря текущего года Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации было проведено мероприятие, посвященное годовщине смерти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
На мероприятии состоялась презентация трехтомного романа-исследования заслуженного журналиста Азербайджана, депутата Милли Меджлиса Эльмиры Ахундовой «Гейдар Алиев. Личность и эпоха».
Открывая мероприятие, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, обратившись к гостям на родном языке, особо подчеркнул, что воспоминания о Великом лидере, которые вечны в памяти азербайджанского народа, всегда объединяют нас. Продолжив свою речь на русском языке, Посол отметил, что проведение дважды в год в Посольстве мероприятий, посвященных памяти Гейдара Алиева, а именно в день рождения и в день смерти общенационального лидера азербайджанского народа, является моральным долгом для всех нас. Посол подчеркнул, что хоть и Великий лидер ушел физически из этой жизни, духовно он всегда будет жить в наших сердцах.
Полад Бюльбюль оглы сказал, что Гейдар Алиев многократно бывал в здании нынешнего Посольства, где тогда находилось Постоянное представительство Азербайджана, и после трагедии Черного Января в 1990 г. сразу же прибыл сюда и продемонстрировал всему миру свою политическую волю и принципиальность, и в этом отношении отметил символический характер здания Посольства.
В то же время, вспоминая о приходе к власти в Азербайджане после распада СССР некомпетентных сил, успевших за очень короткий срок привести страну к пропасти, Посол особо подчеркнул, что именно возвращение Гейдара Алиева по требованию азербайджанской интеллигенции к руководству страны, в истинном смысле слова, стало национальным спасением для азербайджанского народа. Посол добавил, что Великий лидер, несмотря на тяжелую ситуацию, предотвратил внутреннюю междоусобицу и стал архитектором крепкой государственности.
Полад Бюльбюль оглы также поделился своими личными впечатлениями и рассказал гостям о том, что Гейдар Алиев еще с советских времен проявлял большую заботу к деятелям искусства, и благодаря именно ему сегодня в Азербайджане выросла целая плеяда преуспевающих деятелей культуры. Посол отметил, что по воле судьбы Гейдар Алиев работал только с двумя министрами культуры: в советское время это был Закир Багиров, а в период независимости Полад Бюльбюль оглы. Подчеркнув, что десять лет работы министром культуры при правительстве Гейдара Алиева являются для него огромной школой, Посол заявил: «Я получил диплом, который невозможно приобрести ни в одном университете мира».
В конце своего выступления Полад Бюльбюль оглы еще раз отметил, что личность Гейдара Алиева вечна и, пока существует на свете Азербайджан и азербайджанцы, он будет жить вечно.
Позже выступила автор книги Эльмира Ахундова, которая в первую очередь выразила свою благодарность Фонду Гейдара Алиева и всем, кто внес свой вклад в выход книги в свет. Делясь своими воспоминаниями о создании этого произведения, она вспоминала о том, как в январе 1991 г. подробно беседовала с Гейдаром Алиевым в Нахчыване. По ее словам Великий лидер тогда рассказывал о своих разногласиях с Михаилом Горбачевым, об обреченности СССР на развал, о том, что Азербайджан вновь станет независимым, что все должны работать ради этой цели. Эльмира Ахундова призналась, что тогда эти слова её удивили. Однако история показала, что Гейдар Алиев является истинно великим государственным деятелем и политическим лидером. Произошли события, о которых никто не мог даже предположить и Гейдар Алиев был впереди этих процессов. Он спас Нахчыван, а потом и весь Азербайджан, восстановил флаг Азербайджанской Демократической Республики, вернул земли в собственность крестьян, подписал стратегические нефтяные контракты, создал национальную армию и рационально действующий государственный аппарат.
Автор, долгое время размышлявшая о причинах этих исторических достижений, поделилась своими выводами - Гейдар Алиев - один из редких исторических личностей, который чувствовал пульс времени и имел способность отвечать его требованиям. Фактически, жизнь Гейдара Алиева охватывает несколько политических периодов и отражает весь XX век. В завершение своего выступления Эльмира Ахундова также добавила, что Гейдар Алиев действительно был счастливым человеком, а его главным достижением является независимый Азербайджан.
Председатель комитета Государственной думы по международным делам Леонид Слуцкий отметил, что в России издано несколько книг о Гейдаре Алиеве (в том числе в рамках серии “Жизнь замечательных людей”), но предлагаемый трехтомник превосходит их. Рассказывая о том, что в этом произведении более глубоко описаны жизнь и политический портрет Гейдара Алиева, Леонид Слуцкий подчеркнул, что Великий лидер был основателем быстро развивающегося сегодня и проводящего независимую политику современного Азербайджана.
Председатель комитета также подчеркнул, что он очень рад тому, как сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева, уверенно продолжающего политический курс Гейдара Алиева, Азербайджан завоевывает новые победы. Он отметил экономическое и социальное развитие нашего государства, которое усиливает свое влияние, как в регионе, так и в мире, а также расширение отношений с зарубежными странами, в особенности с Россией. Леонид Слуцкий заявил, что основу этих успехов заложил именно Гейдар Алиев и выразил уверенность, что еще много книг будет посвящено этой гениальной личности.
Президент Российского Политологического Сообщества, профессор Московского Государственного Института Международных Отношений Оксана Гаман-Голутвина отметила, что очень много размышляет о сегодняшних процессах, в том числе о причинах ситуации, наблюдаемой между Россией и Европейским Союзом и в других направлениях. По её мнению, эти кризисы были обусловлены отсутствием политического лидера. Об этом свидетельствует и горький пример многих постсоветских стран. Успех имеют только те страны, у которых есть лидеры. Рассматривая историю России, оратор связала крах государства в 1917 и в 1991 гг. именно с этим фактором. Она предположила, что если бы в 1980 г. СССР возглавляли такие люди как Гейдар Алиев, возможно, страна бы не разрушилась.
Оксана Гаман-Голутвина cказала, что Гейдар Алиев был внутренне богатой личностью и решительным лидером. Он чувствовал ответственность перед страной и народом и, не жалея сил, трудился для Родины. Помимо того, что он был великим патриотом, Гейдар Алиев, в истинном смысле этого слова, был интернационалистом и блестящим политическим деятелем, хорошо осведомленным в вопросах мировой и русской культуры. Изучение его жизненного пути и политического наследия имеет сегодня большое значение.
Бывший министр культуры Грузии, в настоящее время президент ассоциации «Диалог культур – XXI» Валерий Асатиани рассказал, что лично общался с Гейдаром Алиевым и эти воспоминания оставили в его памяти самые замечательные впечатления. Он сказал, что помнит Гейдара Алиева как патриота высокого уровня, влюбленного в азербайджанскую культуру, который не уставал со светом в глазах рассказывать о великом Физули. Валерий Асатиани охарактеризовал Гейдара Алиева не только как политического деятеля, никогда не предавший своих принципов, но и как гениального человека с философским складом ума. Он отметил, что Великий лидер искренне симпатизировал Грузии и грузинский народ всегда будет ему благодарен. Именно по этой причине в Тбилиси есть памятник Гейдару Алиеву и проспект его имени. Развитие отношений между двумя странами и народами, в том числе активное культурное сотрудничество, основано именно на фундаменте, заложенным Гейдаром Алиевым.
Президент Союза нефтегазопромышленников России Геннадий Шмаль вспомнил, как он работал под руководством Гейдара Алиева в 1980-х годах, когда он был первым заместителем Председателя Совета Министров СССР. Он отметил, что Гейдар Алиев сыграл особую роль в развитии Западно-Сибирской нефтегазовой провинции и ввиду того, что хорошо знал весь богатый опыт нефтяной промышленности Баку, был настоящим профессиональным руководителем в этой области. Геннадий Шмаль закончил свою речь словами: «Гейдар Алиев является примером для сегодняшнего поколения».
Президент Российской академии художеств, народный художник СССР Зураб Церетели также поделился своими воспоминаниями и сказал, что Гейдар Алиев был любителем искусства и искренним человеком. Он выразил свою уверенность в том, что счастье азербайджанского народа связано с тем, что у него есть такой великий политический лидер и прекрасная личность как Гейдар Алиев.
В мероприятии приняли участие представители Государственной Думы России, Министерства иностранных дел, руководители других государственных учреждений, ответственные лица российского представительства Фонда Гейдара Алиева и Азербайджанской Молодежной Организации России, видные общественно-политические и культурные деятели, а также депутаты Милли Меджлиса Азербайджана, ректор Бакинской Музыкальной Академии, народный артист СССР Фархад Бадалбейли, председатель Союза Художников Азербайджана Фархад Халилов и другие члены делегации, представляющие нашу страну на XII Форуме творческой и научной интеллигенции стран СНГ, состоявшемся в эти дни в Москве, также бывшие официальные лица, работавшие с Гейдаром Алиевым в разные периоды его жизни, журналисты, известные лица азербайджанской диаспоры, интеллигенция, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в России, и других ведомств.