Cari ilin 19 oktyabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Küveytin Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri Mənsur Ayəd Əl-Oteybini onun xahişi ilə qəbul etmişdir
Cari ilin 19 oktyabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Küveyt Dövlətinin Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Mənsur Ayəd Əl-Oteybini onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Görüş zamanı Azərbaycanın Səfiri küveytli həmkarını təyinatı münasibəti ilə təbrik etmiş və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulamışdır. Bundan əlavə, Polad Bülbüloğlu Moskvada akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti, təşkil edilən çoxsaylı görüş və mədəni tədbirlər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırmışdır.
Azərbaycan-Küveyt münasibətləri haqqında söz açan Azərbaycanın Səfiri, bu xüsusda iki ölkənin İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində faydalı əməkdaşlığını qeyd etmişdir. Bununla yanaşı, iqtisadi, turizm və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu önə çəkmişdir.
Polad Bülbüloğlu Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, onun tarixi, aparılmış danışıqlar prosesi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum 4 qətnaməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı qəbul edilmiş çoxsaylı sənədlərin mahiyyətindən bəhs edərək, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı parlaq qələbə haqda danışmış, Azərbaycanın öz suveren torpaqları naminə vuruşduğunu, beynəlxalq hüququn, haqq və ədalətin ölkəmizin tərəfində olduğunu bildirmişdir. Eyni zamanda münaqişəyə son qoymuş məlum üçtərəfli Bəyanatın müddəaları və postmünaqişə dövrü, azad olunmuş ərazilərimizdə sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə də qarşı tərəfə ətraflı məlumat vermişdir.
Küveyt Dövlətinin Səfiri ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası münasibəti ilə təbriklərini çatdırmış, təmsil etdiyi ölkə tərəfindən Azərbaycanın haqlı mövqeyinin daim beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində dəstəkləndiyini söyləmişdir.
Bundan əlavə, Mənsur Ayəd Əl-Oteybi maraqlı və məhsuldar görüşə görə Səfir Polad Bülbüloğluna təşəkkürünü bildirmişdir.

19 октября 2022 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Кувейта Мансура Айяда Аль-Отейби по его просьбе
19 октября 2022 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Государства Кувейт Мансура Айяда Аль-Отейби по его просьбе.
На встрече Посол Азербайджана поздравил кувейтского коллегу с назначением и пожелал ему успехов в дальнейшей работе. Он также проинформировал Посла Кувейта о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, и организованных здесь многочисленных встречах и культурных мероприятиях.
Коснувшись двусторонних отношений между странами, Полад Бюльбюль оглы отметил успешное сотрудничество в рамках ОИС и Движения Неприсоединения. Наряду с этим Посол Азербайджана подчеркнул наличие широких возможностей для развития данных отношений в сферах экономики, туризма и культуры.
Также азербайджанский дипломат проинформировал своего коллегу об армяно-азербайджанском конфликте, урегулированном в результате победы доблестной азербайджанской армии под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, его истории, переговорном процессе, о 4-х общеизвестных резолюциях Совета Безопасности ООН и о сути многочисленных документов, принятых по конфликту в рамках других международных организаций. Полад Бюльбюль оглы отметил, что Азербайджан отстаивал свои суверенные земли и международное право, истина и справедливость были на нашей стороне. Наряду с этим, он сообщил о положениях общеизвестного трехстороннего Заявления и в целом, постконфликтном периоде, а также о масштабных работах по реставрации и реконструкции, проводимых на наших освобожденных территориях.
Посол Кувейта поздравил азербайджанский народ с восстановлением территориальной целостности страны и отметил, что Кувейт всегда поддерживал справедливую позицию Азербайджана на площадках международных организаций.