Cari ilin 26 fevral tarixində Yəhudi Muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilmişdir
Cari ilin 26 fevral tarixində ənənəvi olaraq Yəhudi Muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilmişdir.
Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə diplomatik korpusun və Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) fəalları, diaspor üzvləri, Moskvada təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Səfir Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, bu gün biz, Xocalı soyqırımı nəticəsində həlak olan yüzlərlə günahsız dinc sakinin əziz xatirəsini ehtiramla yad edirik. Bu xatirə Azərbaycan xalqının birliyinin simvoluna çevrilmişdir. Aradan illər keçməsinə baxmayaraq, dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətlərin vəhşiliyi ilə barışmaq çox çətindir. Belə miqyasda faciələrin unudulmasına imkan vermək olmaz. Biz, cəzasızlığa və sükuta son qoymalı, Xocalının günahsız qurbanlarına münasibətdə ədaləti bərpa etməliyik.
Diplomat bildirmişdir ki, bəşəriyyətə qarşı törədilmiş bu qanlı cinayətə siyasi-hüquqi qiymət yalnız ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra verilmişdir.
Xocalı faciəsi ilə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq aləmə çatdırılması və onun dünya səviyyəsində soyqırım kimi tanınması məqsədilə ümummilli lider tərəfindən başladılmış kurs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən davam etdirilir. Həmçinin faciə qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və həm Azərbaycanda, həm də xaricdə gənclərin çox fəal iştirak etdiyi “Xocalıya ədalət” beynəlxalq məlumat kampaniyası mühüm rol oynayır. O, tədbirdə iştirak edən gənc nəslin nümayəndələrinə müraciət edərək, Xocalı soyqırımı ilə bağlı mötəbər məlumatları gələcək nəsil və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasının onların müqəddəs vəzifəsi olduğunu xatırlatmışdır.
2020-ci ildə, 44 günlük Vətən Müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın rəşadətli ordusu və igid oğulları güclü, qətiyyətli və müdrik Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə tarixi torpaqlarımızı işğaldan azad etmişdir. Bütün dünya ordumuzun nə qədər qüdrətli və müasir, əsgər və zabitlərimizin döyüş ruhunun nə qədər yüksək, Azərbaycan xalqının iradəsinin və Prezidentinə inamının nə qədər güclü və sarsılmaz olduğuna əmin olmuşdur.
İşğalın ağır nəticələrinə baxmayaraq, bu gün Azərbaycan regionda vəziyyətin sabitləşməsi üçün postmünaqişə dövrünün sülh yolu ilə nizamlanmasına və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşmasına sadiqliyini bildirmişdir.
Hazırda uzunmüddətli sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olması, Azərbaycanla Ermənistan arasında sivil dövlətlərarası münasibətlərin qurulması üçün tarixi imkan yaranmışdır.
Sonda Azərbaycan Səfiri vurğulamışdır ki, Xocalı faciəsi dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayət kimi bəşəriyyət tarixinin qanlı səhifə olan Holokostla eyni sıradadır. O, həmçinin Azərbaycanda heç vaxt antisemitizm təzahürlərinin olmamasından və burada yaşayan bütün xalqların milli mədəni irsi inkişaf etdirmək və qorumaq üçün bərabər hüquqlardan istifadə etməsindən qürur duyduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə "Milli müdafiə" jurnalının baş redaktoru İqor Korotçenko, ictimai xadim, diplomat, politoloq və “Siyasi araşdırmalar institutunun” baş direktoru Sergey Markov, “Avrasiya İdeyaları Mərkəzi” Elmi Tədqiqatlara Dəstək Fondunun ekspert şurasının sədri, politoloq Qriqoriy Trofimçuk, “ALEF” yəhudi hərəkatının sədri Abram İxiilov, RAGB fəalları Fatimə Qəhrəmanlı və Tərlan Həmzəyev də çıxış etmişdirlər.
İqor Korotçenko qeyd etmişdir ki, Xocalıda baş verən hadisələrə müasir dövlətlərin parlamentləri, o cümlədən Rusiya Dövlət Duması tərəfindən hüquqi qiymətin verilməsinə nail olmaq lazımdır. Bu gün Rusiya xalqı da Azərbaycan xalqının Xocalı faciəsini bölüşdürür.
Sergey Markov faciədən bəhs edərkən, günahkarların cəzalandırılmasının vacibliyini önə çəkmişdir.
Qriqoriy Trofimçuk illər keçməsinə baxmayaraq 26 fevral tarixinin heç vaxt unudulmayacağını qeyd etmiş və günahkarların mütləq cəzalandırılmalı olduqlarını vurğulamışdır.
Çıxışlarında 26 fevralın Azərbaycan tarixinin ən ağır faciəvi səhifəsi olduğunu vurğulayan natiqlər, dünya ictimaiyyətinin bu soyqırıma diqqətini cəlb etmək üçün “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində ardıcıl obyektiv işlərin aparılmasının vacibliyini önə çəkmişdirlər. Dinc əhalinin kütləvi qətliamı kimi Xocalı soyqırımının dünya tarixində dərin iz qoyduğu da vurğulanmışdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqına qarşı yönəldilmiş Xocalı soyqırımının ağlasığmaz qəddarlığı və qeyri-insani divan tutmaq üsulları ilə bütün bəşəriyyətə qarşı tarixi cinayət olduğu sözləri səsləndirilmişdir.
Bu gün, 26 fevral 2023-cü il tarixində Səfirliyin binasının önündə Xocalı faciəsində qətlə yetirilənlərin xatirəsinə həsr olunmuş stend quraşdırılmışdır. Səfir Polad Bülbüloğlu və Səfirliyin əməkdaşları, Azərbaycan Respublikasının dövlət qurumlarının Rusiyadakı nümayəndələri, o cümlədən Moskvadakı soydaşlarımız, diaspor fəalları, Rusiyada təhsil alan azərbaycanlı tələbələr gün ərzində diplomatik nümayəndəliyə gələrək stendin önünə gül dəstələri qoymuşlar.

26 февраля 2023 года состоялось мероприятие, посвящённое 31-ой годовщине Ходжалинского геноцида, которое прошло в Еврейском музее и центре толерантности
На мероприятии, организованном Посольством и представительством Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации, приняли представители дипломатического корпуса и российской общественности, диаспоры, активисты Азербайджанского Молодежного Объединения России (АМОР), азербайджанские студенты, обучающиеся в Москве.
Открывший конференцию Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы в своём выступлении отметил, что в этот день мы чтим светлую память сотен невинно погибших мирных жителей в результате Ходжалинского геноцида. Эта память стала символом единства азербайджанского народа. Несмотря на прошедшие годы, очень трудно смириться с жестокостью преступлений, совершённых против мирного населения. Нельзя допустить, чтобы трагедии такого масштаба были забыты. Мы обязаны положить конец безнаказанности и молчанию, восстановить справедливость по отношению к безвинным жертвам Ходжалы.
Дипломат отметил, что политико-правовая оценка этому кровавому преступлению, совершённому против человечества, была дана только после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Начатый общенациональным лидером курс по доведению до международной общественности правды о Ходжалинской трагедии и её признанию на мировом уровне как геноцида продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Первым Вице-Президентом Мехрибан ханым Алиевой. Также важную роль в этом играет инициированная вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой международная информационная кампания ''Справедливость Ходжалы'', в рамках которой молодёжь, как в Азербайджане, так и за её пределами, очень активно принимает участие в сохранении памяти о жертвах этой трагедии. Обратившись к присутствующим представителям молодого поколения, он напомнил, что их священной обязанностью является широкое распространение достоверной информации о Ходжалинском геноциде среди подрастающего поколения и международной общественности.
В 2020 году, в результате 44-х дневной Отечественной Войны, Азербайджан, благодаря своей доблестной армии, своим отважным сыновьям, под руководством сильного, решительного и мудрого Верховного главнокомандующего, освободил свои исконные территории от оккупации. Весь мир убедился в том, насколько у нас мощная и современная армия, как высок боевой дух наших солдат и офицеров и как сильна и непреклонна воля и вера азербайджанского народа в Президента.
Несмотря на тяжёлые последствия оккупации, Азербайджан сегодня выражает приверженность мирному постконфликтному урегулированию и нормализации азербайджано-армянских отношений для стабилизации ситуации в регионе.
Сейчас налицо историческая возможность установления долгосрочного мира и безопасности, построение цивильных межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
В заключении Посол Азербайджана отметил, что по характеру и совершенным против мирного населения преступлениям, Ходжалинская трагедия стоит на одном ряду с такой кровавой страницей истории человечества, как Холокост. Он также выразил гордость за то, что в Азербайджане никогда не имели место проявления антисемитизма и все народы, проживающие здесь, пользуются равными правами для развития и сохранения национального культурного наследия.
Также на мероприятии выступили главный редактор журнала «Национальная оборона» Игорь Коротченко, общественный деятель, дипломат, политолог, генеральный директор «Института политических исследований» Сергей Марков, председатель экспертного совета Фонда поддержки научных исследований «Центр евразийских идей», политолог Григорий Трофимчук, председатель еврейского движения «АЛЕФ» Абрам Ихиилов, активисты АМОР Фатима Гахраманлы и Тарлан Гамзаев.
Игорь Коротченко отметил, что необходимо добиться правовой оценки событий в Ходжалы со стороны парламентов современных государств, в том числе Государственной Думы Российской Федерации. Сегодня русский народ также разделяет Ходжалинскую трагедию азербайджанского народа.
Говоря о трагедии, Сергей Марков подчеркнул важность наказания виновных.
Григорий Трофимчук подчеркнул, что несмотря на прошедшие годы, дата 26 февраля никогда не будет забыта и подчеркнул, что виновные должны быть наказаны.
Выступающие подчеркнули, что 26 февраля остаётся самой тяжелой трагической страницей в истории Азербайджана, отметили важность проведения в рамках кампании «Справедливость Ходжалы» последовательной объективной работы для привлечения внимания мирового сообщества к данной трагедии. Также было подчёркнуто, что геноцид Ходжалы оставил глубокий след в мировой истории как массовая расправа над мирным населением. Были озвучены слова общенационального лидера Гейдара Алиева о том, что Ходжалинский геноцид, направленный против азербайджанского народа, своей немыслимой жестокостью и нечеловеческими методами расправы, является историческим преступлением против всего человечества.
В этот же день, 26 февраля 2023 года перед зданием Посольства был установлен стенд, посвященный памяти погибших в Ходжалинской трагедии. Посол Полад Бюльбюль оглы и сотрудники Посольства, представители государственных структур Азербайджанской Республики в России, в том числе наши соотечественники, проживающие в Москве, активисты диаспоры, азербайджанские студенты в течение дня прибывали к дипломатическому представительству и возлагали цветы перед стендом.