Mətbuat şərhi 11 iyun 2019
Jurnalist Fuad Abbasovun Rusiya Federasiyasından baş tutmayan deportasiyası və Moskva vilayətinin Korolyov şəhərində yerləşən miqrantlar üçün xüsusi saxlanma məntəqəsinə qaytarılması ilə əlaqədar bildiririk ki, Səfirliyin konsulluq şöbəsinin əməkdaşları onunla gündəlik əlaqə saxlayırlar.
11 iyun 2019-cu il tarixində Səfirliyin əməkdaşları Fuad Abbasovla növbəti dəfə görüş keçirmiş, şəraiti ilə yaxından tanış olmuşdurlar.
Bundan əlavə, yaranmış vəziyyətin aydınlaşdırılması məqsədilə Səfirlik tərəfindən Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinə müvafiq Nota göndərilmiş və digər aidiyyəti dövlət qurumlarına məktublar ünvanlanmışdır. Rusiya tərəfinin cavabı daxil olan kimi, mətbuata əlavə məlumat veriləcəkdir.
Bir daha ictimaiyyətin diqqətinə çatdırırıq ki, Səfirlik məsələni nəzarəti altında saxlayır və öz səlahiyyətləri çərçivəsində bütün mümkün tədbirləri görür.

пресс-релиз 11 июня 2019
В связи с несостоявшейся депортацией из Российской Федерации журналиста Фуада Аббасова и его возвращением в центр временного содержания мигрантов по городу Королёв Московской области сообщаем, что со стороны сотрудников консульского отдела Посольства с ним ежедневно поддерживается связь.
11 июня 2019 года сотрудники Посольства в очередной раз провели встречу с Фуадом Аббасовым, ознакомились с условиями его содержания.
Кроме этого сообщаем, что с целью выяснения обстоятельств сложившейся ситуации Посольством была направлена официальная Нота в Министерство Иностранных Дел Российской Федерации, а также письма в соответствующие государственные структуры. Как только в Посольство поступит ответ российской стороны, СМИ будут дополнительно об этом проинформированы.
Ещё раз доводим до сведения общественности, что Посольство держит данный вопрос под контролем и в рамках своих полномочий принимает все необходимые меры.