Mətbuat şərhi 26 sentyabr 2016
Məlum olduğu kimi cari ilin 26-29 sentyabr tarixlərində Sankt-Peterburq şəhərindəki Dövlət Ermitajı muzeyində “Şərq numizmatikası” mövzusunda konfrans keçiriləcəkdir
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin göstərişinə əsasən, ölkəmizin Rusiyadakı Səfirliyinin və Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş konsulluğunun birgə səyləri nəticəsində konfransın işində Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika və Epiqrafika elmi fondunun şöbə müdiri, professor Əli Rəcəblinin, AMEA-nın İnsan Hüquqları İnstitutunun böyük elmi işçisi Rizvan Hüseynovun və Sankt-Peterburq şəhərində yaşayan soydaşımız, tarix elmləri namizədi Anar Sadıxovun iştirakları təmin edilmişdir.
Bundan əlavə, 29 sentyabr tarixində Əli Rəcəbli “XVII-XIX əsrlərdə Azərbaycan xanlıqlarında sikkələrin kəsilməsi və pul dövriyyəsi” mövzusunda çıxış edəcəkdir.

пресс-релиз 26 сентября 2016
Как известно, с 26 по 29 сентября 2016 г. в Государственном Эрмитаже в Санкт-Петербурге пройдет конференция на тему «Восточная нумизматика»
В соответствии с поручением Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики и в результате совместных усилий Посольства Азербайджана в России и Генерального Консульства в Санкт-Петербурге было обеспечено участие в работе конференции заведующего отделом научного фонда Нумизматики и Эпиграфики Национального Музея Истории Азербайджана, проф. Али Раджабли, старшего научного сотрудника Института по правам человека НАНА Ризвана Гусейнова и нашего соотечественника, проживающего в Санкт-Петербурге, кандидата исторических наук Анара Садыхова.
Кроме того, 29 сентября Али Раджабли выступит на конференции  с докладом на тему «Монеты в Азербайджанских ханствах в XVII-XIX веках».