Mətbuat şərhi 21 oktyabr 2018
Moskva şəhərinin “Tsaritsıno” muzey-qoruq kompleksində Azərbaycana həsr olunmuş “İncəsənətdən diplomatiyaya” başlığı altında tədbir keçirilmişdir
21 oktyabr 2018-ci il tarixində Moskva şəhərində “Tsaritsıno” muzey-qoruq kompleksinin Böyük Sarayının Yekaterina zalında “Tsaritsınoda Səfirlik axşamları” adlı layihə çərçivəsində Səfirliyin, sözügedən muzeyin və Rusiyada fəaliyyət göstərən Hüquq sahiblərinə Dəstək Milli Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycana həsr olunmuş “İncəsənətdən diplomatiyaya” başlığı altında tədbir keçirilmişdir.
Tədbir həmçinin Rusiya Federasiyasındakı diplomatik korpusun duayeni funksiyalarının Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfir Polad Bülbüloğluna keçməsi münasibətilə təşkil edilmişdir.
Mərasimdə Rusiya Federasiyasındakı diplomatik korpusun, Rusiyanın Federasiya Şurasının sədrinin müavini İlyas Umaxanov, Moskvada səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Vergilər Naziri Mikayıl Cabbarov, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin, Rusiya ictimaiyyətinin və Azərbaycan diasporunun tanınmış nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirdə ilk öncə muzeydə saxlanılan və ölkəmizə aid olan dekorativ-tətbiqi incəsənət nümunələri, xalçaçılıq və əl sənəti işləri barədə qısa informativ video-çarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra “Tsaritsıno” muzeyinin baş direktoru Yelizaveta Fokina mərasimi açaraq qonaqları salamladı və bildirdi ki, “Tsaritsınoda Səfirlik axşamları” adlı layihə MDB və Baltikyanı ölkələrin muzeydə saxlanılan unikal dekorativ-tətbiqi incəsənət nümunələri kolleksiyasının tanıdılması və nümayiş etdirilməsi məqsədilə həyata keçirilir. Baş direktor imperator Yekaterinanın məhz bu zalda kiçik qəbullar təşkil etdiyini, ailə üzvləri üçün tamaşalar nümayiş etdirildiyini, onun dekorativ-tətbiqi incəsənət nümunələri kolleksiyası topladığını diqqətə çatdıraraq, bu mənada layihə çərçivəsində tədbirlərin muzeyin Yekaterina zalında keçirilməsinin təsadüfi olmadığını qeyd etdi. Xanım Fokina onun çıxışından öncə ölkəmizə həsr olunan bugünkü axşamda Azərbaycanla bağlı kolleksiyadan bəhs edən video çarxın nümayiş etdirildiyini xatırladaraq, eyni zamanda mərasimin daha bir xüsusi səbəbinin olduğunu, Rusiyada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun duayeni funksiyasının Səfir Polad Bülbüloğluna keçməsini qeyd etmək məqsədilə təşkil edildiyini  bildirdi. Bu münasibətlə çoxsaylı ölkələrin diplomatlarının tədbirə qatıldığını qeyd edən xanım Fokina bütün qonaqları salamladı və cənab Səfiri ürəkdən təbrik etdi. O, Polad Bülbüloğlunun təkcə Azərbaycanda deyil, Rusiyada da hər bir ailədə sevildiyini, onun musiqisinin hər bir evdə dinlənildiyini, Polad Bülbüloğlu kimi istedadlı, təcrübəli və müdrik şəxsin diplomatik korpusa rəhbərlik etməsindən olduqca məmnun olduqlarını vurğuladı.
İlyas Umaxanov çıxışında fövqəladə və səlahiyyətli səfir, Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun salamlarını və təbriklərini bütün iştirakçılara çatdırdı. O, Y.Fokinanın səsləndirdiyi fikirlərə qoşularaq, nəinki Rusiyada, həm də bütün keçmiş Sovet məkanında Polad Bülbüloğlunun doğma musiqiçi kimi qəbul olunduğunu, sevildiyini, onun 2006-cı ildə rəsmi olaraq Azərbaycanın Səfiri təyin olunduğunu, lakin çoxdan Azərbaycan mədəniyyətinin səfiri olduğunu vurğuladı. O, qeyd etdi ki, təmsil etdiyi Dağıstan Respublikasında da ən çox sevilən müğənnilərdən, bəstəkarlardan biri olan Polad Bülbüloğlu Dağıstanın əməkdar incəsənət xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. İ.Umaxanov çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinə təşəkkürünü bildirdi, ulu öndərin xatirəsinə ehtiramını ifadə etdi və Səfir Polad Bülbüloğluna uğurlar arzuladı.
Tədbirin davamında Polad Bülbüloğlunun Rusiya Federasiyasında Səfir işlədiyi ötən müddət ərzində Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, yüksək vəzifəli dövlət rəsmiləri, Rusiya ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri ilə çəkilmiş şəkillərindən ibarət slayd-şou nümayiş etdirildi.
Daha sonra çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu bütün həmkarlarına onun dəvətini qəbul edərək tədbirə gəldiklərinə görə təşəkkür etdi. Muzeyin rəhbərliyinə xüsusi minnətdarlığını bildirən Səfir, Rusiya dövlətinin görkəmli rəhbərlərindən biri olan Yekaterinanın adını daşıyan füsunkar zalda Səfirlik axşamlarının keçirilməsinin çox uğurlu ideya olduğunu, zalın xoş aurasının maraqlı ünsiyyət üçün gözəl ab-hava yaratdığını qeyd etdi. Muzeyin Səfirliklə birlikdə mərasimə uzun müddət ciddi hazırlaşdığını deyən Səfir sentyabr ayında Rusiyadakı diplomatik korpusun duayeni olduğunu nəzərə alaraq, bütün diplomatik korpusu bu tədbirə dəvət etməyi qərara aldıqlarını diqqətə çatdırdı və Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin köməyi ilə bu axşamdan diplomatların daha sıx və tez-tez ünsiyyətdə olması üçün istifadə edəcəklərinə ümid etdiyini bildirdi. Polad Bülbüloğlu çıxışının davamında dedi - “Moskvada çox böyük diplomatik korpus, 150-dən çox səfirlik, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndəlikləri mövcuddur. Əlbəttə ki, Moskva kimi böyük meqapolisdə ünsiyyət üçün vaxt tapmaq asan deyil. Düşünürəm ki, duayen kimi vəzifəm məhz diplomatların daha sıx ünsiyyətdə olması üçün şərait yaratmaqdır”. Bu gün Moskvanın mərkəzində yerləşən Tverskaya meydanında “Azərbaycanın payız sovqatları” adlı festivalın bağlanış mərasiminin olduğunu diqqətə çatdıran Səfir, ilk dəfə baş tutan və çox uğurla keçən bu festivalda moskvalılara səxavətli Azərbaycan torpağının yetişdirdiyi ən dadlı nemətlərin təqdim olunduğunu, həmçinin Azərbaycan mədəniyyəti, əl işlər sənəti nümunələrinin nümayiş etdirildiyini, müxtəlif master klassların keçirildiyini, festivalın Moskva sakinləri tərəfindən böyük maraq və diqqətlə qarşılandığını, onun hər il təşkilinə ümid etdiyini dedi. O, konsert proqramından sonra veriləcək ziyafətdə qonaqların festivalda nümayiş etdirilən bütün nemətləri əyani dada biləcəklərini söylədi. Səfirin çıxışının sonunda Y.Fokina muzeyin hədiyyəsini Polad Bülbüloğluna təqdim etdi.
Hüquq sahiblərinə Dəstək Milli Fondunun baş direktorunun müavini Vadim Breyev çıxışında ilk öncə Polad Bülbüloğlunu duayen olması münasibətilə təbrik etdi. Artıq muzeydə yeddinci Səfirlik axşamının keçirildiyini və bundan olduqca şad olduqlarını bildirən natiq, bu gün hər kəsin Azərbaycan mədəniyyətindən həzz alacağını dedi. O, tədbirdə iştirak edən bütün diplomatik korpusa minnətdarlığını ifadə etdi, layihəni dəstəklədiklərinə görə muzeyin əməkdaşlarına və rəhbərliyinə dərin təşəkkürünü bildirdi. “Kultura” televiziya kanalı xətti ilə 1 milyon 200 min insanın layihə çərçivəsində keçirilən tədbirləri canlı izlədiyini və bu rəqəmin artdığını diqqətə çatdırdı, görülən işlərin Rusiya sakinlərini digər ölkələrin mədəniyyəti ilə yaxından tanış etmək üçün nə qədər faydalı olduğunu vurğuladı. V.Breyev sonda Polad Bülbüloğluna Fondun hədiyyəsini təqdim etdi.
Muzeyin əməkdaşı, layihənin müəllifi və kuratoru Anna Genina Səfiri təbrik edərək layihə haqqında qısa məlumat verdi, Bakıya səfərləri və ölkəmiz, Azərbaycan xalqı barədə xoş təəssüratlarını və fikirlərini qonaqlarla bölüşdü. Səfirliyə tədbirin təşkilində yaxından köməklik göstərdiyinə görə minnətdarlığını bildirdi və tədbirin mədəni hissəsi barədə qonaqları məlumatlandırdı.
Çıxışlar başa çatdıqdan sonra mədəni hissəyə start verildi. İlk öncə gənc aktyorlar Rəmail Bayramlı və Maksim Linnikovun ifasında Azərbaycan və rus dillərində Səməd Vurğunun “Azərbaycan” şerindən hissələr səsləndirildi. Daha sonra gənc skripka ifaçıları, beynəlxalq müsabiqələrin qalibləri Anar Seyidov və Ceyla Seyidova Azərbaycanın əməkdar artisti, professor Samirə Aşumovanın fortepianoda müşayiəti ilə Asəf Zeynallının “Muğam stilində fantaziyalar”, Fikrət Əmirovun “Sevgi rəqsi” əsərlərini, Jorj Bizenin “Karmen” operasından variasiyanı, tarzən Şəhriyar İmanovun rəhbərlik etdiyi ansambl (tar, nağara - Şükür Əliyev, balaban - Ələfsər Rəhimov, fortepiano - Bəbir Bəbirov) Cahangir Cahangirovun “Ay qız” mahnısını və “Nəbz” kompozisiyasını, Azərbaycanın əməkdar artisti, Mariinski teatrı nəzdində Beynəlxalq Musiqi Akademiyasının solisti Elnarə Məmmədova P.İ.Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyasının tələbəsi, beynəlxalq müsabiqələrin laureatı Nazxanım Dadaşovanın fortepianoda müşayiəti ilə Sergey Raxmaninovun “Yanımda oxuma gözəl” romansını, Tofiq Quliyevin “Əziz surət” mahnısını, Cakomo Puççininin “Canni Skikki” operasından Laurettanın ariyasını ifa etmişlər. Həmçinin, Azərbaycanın xalq artistləri Nəzakət Teymurova və Mənsum İbrahimov muğam triosunun müşayiəti ilə (tar - əməkdar artist Elçin Həşimov, kamança - əməkdar artist Elnur Əhmədov, nağara - əməkdar artist Kamran Kərimov) ayrı-ayrılıqda xalq mahnılarımızı, muğam parçalarını və bir yerdə “Qarabağ şikəstəsi”ni oxudular. Mədəni proqrama SSRİ xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, tanınmış pianoçu, bəstəkar, Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli yekun vurmuşdur. O, 40 il öncə Polad Bülbüloğlu ilə birlikdə qastrol səfərində olarkən gəmidə bəstələdiyi “Dəniz” kompozisiyasını və Tofiq Quliyevin “Qaytağı” əsərini ifa etmişdir. Səfir Polad Bülbüloğlu Fərhad Bədəlbəylinin çıxışından öncə söz alaraq tanınmış musiqiçini qonaqlara təqdim etmişdir.
Tədbir www.culture.ru mədəniyyət portalında və muzeyin rəsmi internet səhifəsində (www.tsaritsyno-museum.ru) canlı olaraq yayımlanmışdır.
Mədəni hissə başa çatdıqdan sonra qonaqlar üçün Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamlarından ibarət ziyafət verilmişdir. Ziyafət zamanı həmçinin Azərbaycan şərablarının dequstasiyası keçirilmişdir.

пресс-релиз 21 октября 2018
В музейно-заповедном комплексе «Царицыно» в Москве состоялось мероприятие «От искусства к дипломатии», посвященное Азербайджану
21 октября 2018 года в Москве в Екатерининском зале Большого дворца музейно-заповедного комплекса «Царицыно» в рамках проекта «Посольские вечера в Царицыне» при организации Посольства Азербайджана в России совместно с музеем и функционирующим в России Национальным фондом поддержки правообладателей состоялось мероприятие «От искусства к дипломатии», посвященное Азербайджану.
Мероприятие было также приурочено к переходу функций дуайена дипломатического корпуса в Российской Федерации к Чрезвычайному и Полномочному Послу Поладу Бюльбюль оглы.
В мероприятии приняли участие представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, заместитель председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Ильяс Умаханов, находящийся с визитом в Москве министр налогов Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров, сотрудники Министерства Иностранных Дел России, известные представители азербайджанской диаспоры и российской общественности.
В начале мероприятия был продемонстрирован краткий информативный видеоролик о хранящихся в музее и относящихся к нашей стране образцах декоративно-прикладного искусства, ковроткачества и изделий ручной работы.
Открыв мероприятие, генеральный директор музея «Царицыно» Елизавета Фокина поприветствовала гостей и отметила, что проект «Посольские вечера в Царицыне» осуществляется с целью популяризации и представления хранящейся в музее уникальной коллекции образцов декоративно-прикладного искусства стран СНГ и Балтии. Генеральный директор довела до внимания, что императрица Екатерина именно в этом зале организовывала небольшие приемы, здесь демонстрировались спектакли для членов семьи, она также коллекционировала образцы декоративно-прикладного искусства, и в этом смысле проведение мероприятий в рамках проекта в Екатерининском зале музея неслучайно. Отметив видеоролик, повествующий о коллекции связанной с Азербайджаном, госпожа Фокина особо подчеркнула, что церемония имеет еще одну особенность – она организована, чтобы отметить переход функций дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в России к Послу Поладу Бюльбюль оглы. Подчеркнув, что по этому случаю в мероприятии принимают участие дипломаты многих стран, госпожа Фокина, поприветствовала всех гостей и сердечно поздравила господина Посла. Она отметила, что Полад Бюльбюль оглы любим не только в Азербайджане, но и в каждой семье в России, его музыка звучит в каждом доме, подчеркнула, что они очень довольны тем, что дипломатическим корпусом руководит такая талантливая, опытная и мудрая личность, как Полад Бюльбюль оглы.
Ильяс Умаханов в своем выступлении передал всем участникам приветствия и поздравления Чрезвычайного и Полномочного Посла, Председателя Совета Федерации Валентины Матвиенко.  Присоединившись ко всем словам Е.Фокиной, он подчеркнул, что Полад Бюльбюль оглы признан и любим как родной музыкант не только в России, но и во всем постсоветском пространстве, в 2006 году он был официально назначен Послом Азербайджана, однако уже давно является послом азербайджанской культуры. И.Умаханов подчеркнул, что Полад Бюльбюль оглы, являющийся одним из любимых певцов и композиторов в представляемой им Республике Дагестан, удостоен почетного звания заслуженный деятель искусств Дагестана. В заключении И.Умаханов выразил признательность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, почтил память великого лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, пожелал успехов Послу Поладу Бюльбюль оглы.
Далее было продемонстрировано слайд-шоу, состоящее из фотоснимков Полада Бюльбюль оглы с Президентом России Владимиром Путиным, высокопоставленными государственными лицами, известными представителями российской общественности, сделанных в период его работы в качестве Посла в Российской Федерации.
Посол Полад Бюльбюль оглы выразил признательность всем своим коллегам за то, что приняли его приглашение и участвуют в мероприятии. Особо поблагодарив руководство музея, Посол отметил, что проведение Посольских вечеров в величественном зале, носящем имя Екатерины, одной из выдающихся руководителей Российского государства, является очень удачной идеей, и подчеркнул, что приятная аура зала создает прекрасную атмосферу для общения.
Отметив, что музей вместе с Посольством долго и серьезно готовились к церемонии, Посол сказал, что учитывая тот факт, что в сентябре он стал дуайеном дипломатического корпуса в России, они приняли решение пригласить на это мероприятие весь дипломатический корпус, и выразил надежду на то, что дипломаты с помощью Министерства Иностранных Дел России воспользуются этим вечером для более тесного и частого общения. В продолжение выступления Полад Бюльбюль оглы сказал – «В Москве существует крупный дипломатический корпус, более 150 посольств, представительств различных международных организаций. Конечно, в таком большом мегаполисе, как Москва, непросто найти время для общения. Думаю, что моя задача в качестве дуайена заключается именно в создании условий более тесного общения дипломатов». Подчеркнув, что сегодня в центре Москвы на площади Тверская прошла церемония закрытия фестиваля «Осенние дары Азербайджана», Посол сказал, что на впервые организованном и успешно проведенном фестивале москвичам были представлены самые вкусные дары щедрой азербайджанской земли, а также азербайджанская культура, образцы ручной работы, проведены различные мастер-классы, фестиваль был встречен москвичами с большим интересом и вниманием, и выразил надежду, что фестиваль станет ежегодным. Он сказал, что на приеме, который будет организован после концертной программы, гости смогут отведать все представленные на фестивале дары. После выступления посла Е.Фокина вручила Поладу Бюльбюль оглы подарок музея.
Генеральный директор Национального фонда поддержки правообладателей Вадим Бреев в своем выступлении в первую очередь поздравил Полада Бюльбюль оглы по случаю назначения дуайеном. Отметив, что в музее уже проводится седьмой Посольский вечер, что вызывает безграничную радость, В.Бреев сказал, что сегодня каждый получит удовольствие от азербайджанской культуры. Он поблагодарил принимающий участие на мероприятии весь дипломатический корпус, выразил глубокую признательность сотрудникам и руководству музея за поддержку проекта. Подчеркнув, что 1 миллион 200 тысяч человек по телеканалу «Культура» в прямом эфире смотрели осуществленные в рамках проекта мероприятия и что эта цифра увеличивается, отметил насколько полезна проведенная работа для близкого ознакомления жителей России с культурой других стран. В заключение В.Бреев вручил Поладу Бюльбюль оглы подарок фонда.
Сотрудник музея, автор и куратор проекта Анна Генина, поздравив Полада Бюльбюльоглу, кратко проинформировала о проекте, поделилась своим мыслями и приятными впечатлениями о визитах в Баку, нашей стране, азербайджанском народе. Она выразила признательность Посольству за активную поддержку в организации мероприятия и проинформировала гостей о культурной части мероприятия.
После завершения выступлений был дан старт культурной части мероприятия. Вначале в исполнении молодых актеров Рамаила Байрамлы и Максима Линникова на азербайджанском и русском языках прозвучали отрывки стихотворения Самеда Вургуна «Азербайджан». Затем молодые скрипачи, победители международных конкурсов Анар Сейидов и Джейла Сейидова в сопровождении заслуженной артистки Азербайджана, профессора Самиры Ашумовой (фортепиано) исполнили произведения «Фантазии в стиле мугама» Асафа Зейналлы, «Танец любви» Фикрета Амирова, вариацию из оперы «Кармен» Жоржа Бизе, ансамбль под руководством тариста Шахрияра Иманова (нагара – Шукюр Алиев, балабан – Алафсар Рагимов, фортепиано – Бабир Бабиров) – песню «Ай гыз» и композицию «Небз» Джахангира Джахангирова, заслуженная артистка Азербайджана, солистка Международной музыкальной академии при Мариинском театре Эльнара Мамедова в сопровождении студентки Московской государственной консерватории имени П.И.Чайковского, лауреата международных конкурсов Назхан Дадашовой (фортепиано) – романс Сергея Рахманинова «Не пой, красавица, при мне», песню Тофика Кулиева «Дорогой друг», арию Лауретты из оперы Джакомо Пуччини «Джанни Скикки». Кроме того, народные артисты Азербайджана Назакет Теймурова и Мансум Ибрагимов в сопровождении мугамного трио (тар – заслуженный артист Эльчин Гашимов, кеманча – заслуженный артист Эльнур Ахмедов, нагара – заслуженный артист Кямран Керимов) исполнили наши народные песни, отрывки из мугамов и «Карабах шикестеси».
Культурную программу завершил народный артист СССР, лауреат Государственной премии, известный пианист, композитор, ректор Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибейли, профессор Фархад Бадалбейли. Он исполнил композицию «Дениз», которую сочинил 40 лет назад на корабле, когда находился на гастролях вместе с Поладом Бюльбюль оглы, и произведение Тофика Кулиева «Гайтагы». Посол Полад Бюльбюль оглы, взяв слово перед исполнением Фархада Бадалбейли, представил гостям известного музыканта.
Мероприятие транслировалось в прямом эфире на портале культуры www.culture.ru и на официальном интернет-ресурсе музея (www.tsaritsyno-museum.ru).
После завершения культурной части для гостей был дан фуршет из изысканных блюд азербайджанской кухни. Во время банкета также состоялась дегустация азербайджанских вин.