Mətbuat şərhi 04 may 2016
Polad Bülbüloğlu Rusiya Əcnəbi Tələbər Assosiasiyasının dəvəti ilə burada təhsil alan xarici tələbələrin VI Ümumrusiya Qurultayında iştirak etdi
Cari ilin 4 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Rusiya Əcnəbi Tələbər Assosiasiyasının dəvəti ilə burada təhsil alan xarici tələbələrin VI Ümumrusiya Qurultayında iştirak etdi.
Rusiya Federasiyasının Təhsil və Elm, Xarici İşlər nazirliklərinin, MDB işləri, xaricdə yaşayan həmvətənlilər və beynəlxalq humanitar əməkdaşlıq üzrə Federal Agentliyin (FA) dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə Səfir Polad Bülbüloğlu nitq söylədi.
Qurultay iştirakçılarını salamlayan Polad Bülbüloğlu Rusiyanın dünya elm və mədəniyyətinin liderlərindən biri olduğunu bildirdi və bu ölkənin ali təhsil ocaqlarının məzunlarının böyük hissəsinin bu gün həyatımızın müxtəlif sahələrində, o cümlədən məsuliyyətli dövlət vəzifələrində müvəffəqiyyətlə fəaliyyət göstərdiklərini söylədi. Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya ali təhsil ocağının məzunu olduğunu vurğulayaraq, ölkə başçısını Qurultay iştirakçılarına nümunə göstərdi.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri belə bir tədbirin keçirilməsinin Rusiya tərəfindən əcnəbi tələbələr ilə əlaqələrin möhkəmlənməsinə verilən önəmin bariz nümunəsi olduğunu qeyd etdi. Bununla yanaşı, Polad Bülbüloğlu müasir şəraitdə tələbələrin mənəvi, mədəni və ictimai dəyərləri başa düşmələri üçün tərbiyələndirilməsi istiqmətində addımların atılmasının önəmi haqqında danışdı. Polad Bülbüloğlu bildirdi ki, təhsil insanlar arasında birliyin möhkəmlənməsində əhəmiyyətli yer tutan ümumbəşəri dəyərlərin yayılmasına xidmət etməlidir.
Tədbir iştirakçılarına ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, buradakı dözümlülük mühiti haqqında məlumat verən Səfir, tolerantlığın xalqımızın, hər bir azərbaycanlının həyat tərzi olduğunu vurğuladı.
Azərbaycan və Rusiya dövlətlərarası münasibətlərinin möhkəm tarixi, coğrafi və humanitar əsasa malik olduğunu deyən ölkəmizin Rusiyadakı Səfiri, məhz bu səbəbdən çox sayda azərbaycanlı tələbələrin Rusiyada təhsil almağa meyl etdiklərini qeyd etdi. Burada Səfir ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə zamanında, Azərbaycanda da yüksək səviyyəli təhsil ocaqlarının olmasına baxmayaraq, bir çox azərbaycanlı gənclərin Rusiyada təhsil almaq üçün bu ölkənin müxtəlif şəhərlərindəki ali təhsil ocaqlarına göndərildiklərini söylədi. Bu zaman RXDU rektoru Vladimir Filippov söz alaraq vurğuladı ki, Anqolanın Prezidenti Joze Eduarduş duş Santuşun Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının məzunu olması ölkəmizin təhsil ocaqlarının yüksək səviyyəsindən xəbər verir.
Çıxışı zamanı Polad Bülbüloğlu Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi azərbaycanlı tələbə və gəncləri özündə birləşdirən Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (RAGB) haqqında söz açdı. Səfir Rusiyanın ən böyük gənclər təşkilatlarından biri olan RAGB-ın Azərbaycan və Rusiya arasında humanitar körpü rolunu oynadığını bildirdi. Birliyin yarandığı gündən mədəniyyətlərarası dialoq və əməkdaşlıq ideyalarını təqib etdiyini deyən Polad Bülbüloğlu, təşkilatın buradakı azərbaycanlı gənclərin öz milli kimliyini unutmamaq şərti ilə Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiya etmələrində yaxından yardım etdiyini vurğuladı.
Nitqinin sonunda Səfir Polad Bülbüloğlu Qurultayın keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, onun əcnəbi gənclər arasındakı mühitdə hazırkı vəziyyət, problemlərin üzə çıxarılması, tələbələrin təhsilinin daha da yaxşılaşdırılması baxımından mühüm olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı və onlar arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Assosiasiyanın yaradılmasının 20-ci yubiley ildönümünə təsadüf edən Qurultayda ƏTA-nın Qəyyumlar şurasının sədri, Rusiyanın Xalqlar Dostluğu Universitetinin (RXDU) rektoru Vladimir Filippov, Rusiya Federasiya Şurasının Beynəlxalq əlaqələr komitəsinin sədri Konstantin Kosaçyov, ƏTA prezidenti Adu Yao Nikeza, Benin Respublikasının Rusiyadakı Səfiri, ƏTA-nın Qəyyumlar şurasının sədr müavini Aniseta Qabriel Koçofa, Yaxın Şərq, Afrika, Latın Amerikası, Asiya ölkələri səfirlərinin duayenləri, o cümlədən Çin Səfiri Li Huey, Moskva şəhər meriyasının, Rusiyanın Təhsil və Elm, Xarici İşlər nazirliklərinin, FA-nın, Federal miqrasiya xidmətinin təmsilçiləri, RXDU prorektoru Aleksandr Qladuş çıxış etdilər.
Tədbirdə iştirakı çərçivəsində Polad Bülbüloğlu ƏTA-nın qəyyumlar şurasının üzvləri və RXDU-nun azərbaycanlı tələbələri ilə görüşərək onların təhsili və məişəti ilə maraqlandı, onlarla xatirə şəkli çəkdirdi.

пресс-релиз 04 мая 2016
Полад Бюльбюль оглы принял участие на VI Всероссийском съезде иностранных студентов и выступил с речью
4 мая 2016 г. по приглашению Российской Ассоциации Иностранных Студентов (РАИС) Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы принял участие на VI Всероссийском съезде иностранных студентов и выступил с речью.
Мероприятие было организовано при поддержке Министерств Образования и Науки, Иностранных Дел Российской Федерации, Федерального агентства по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество).
Поприветствовав участников съезда, Полад Бюльбюль оглы отметил, что Россия является одним из лидеров мировой науки и культуры и сегодня значительная часть выпускников ВУЗ-ов этой страны успешно работают во многих сферах нашей жизни, в том числе и на ответственных государственных должностях. Посол Азербайджана, подчеркнув, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев является выпускником российского ВУЗ-а, привёл его в пример участникам съезда.
Полад Бюльбюль оглы сказал также, что проведение такого мероприятия является ярким примером того, насколько большое внимание Россия уделяет углублению контактов с иностранными студентами. Наряду с этим, Посол отметил, что в нынешней ситуации необходимо предпринять шаги для воспитания среди студентов большего понимания разнообразия духовных, культурных и общественных ценностей. Он также подчеркнул, что образование должно содействовать распространению общепризнанных вечных ценностей для укрепления единства между людьми.
Проинформировав собравшихся об истории, культуре Азербайджана, атмосфере терпимости в стране, Посол сказал, что толерантность – это образ жизни нашего народа, каждого азербайджанца.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что межгосударственные связи Азербайджана и России имеют очень прочную историческую, географическую и гуманитарную основу и отметил, что именно поэтому большое число азербайджанских студентов предпочитает получать высшее образование в России. Здесь Посол также сказал, что в своё время, при инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева и несмотря на то, что и в Азербайджане было много ВУЗ-ов высокого уровня, большое число азербайджанской молодёжи были направлены на учёбу в различные ВУЗ-ы в многочисленные города России.
Ректор Российского Университета Дружбы Народов (РУДН) Владимир Филиппов, взяв слово, сказал, что тот факт, что Президент Анголы Жозе Эдуардуш душ Сантуш является выпускником Азербайджанской Государственной Нефтяной Академии, говорит о высоком уровне ВУЗ-ов Азербайджана.
Во время своего выступления Полад Бюльбюль оглы рассказал о деятельности Азербайджанского Молодёжного Объединения России (АМОР), возглавляемого Вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой ханум Алиевой и объединяющего в себе представителей азербайджанской молодёжи и студентов. Посол подчеркнул, что являясь одной из самых крупных молодёжных организаций России, АМОР выполняет роль гуманитарного моста между Азербайджаном и Россией. Посол Азербайджана сказал, что АМОР с самого начала своего создания следует идеям межкультурного диалога и сотрудничества, и выполняет работу, направленную на облегчение процесса интеграции азербайджанской молодёжи в российское общество, не забывая при этом свою национальную самобытность.
В конце выступления Посол Полад Бюльбюль оглы, отметив важность проведения Съезда, подчеркнул, что данное мероприятие важно с точки зрения понимания сегодняшней ситуации среди иностранной молодёжи, позволяет выявить проблемы и улучшить качество образования и выразил уверенность в том, что оно будет служить углублению отношений между студентами.
На съезде, который был проведён в юбилейный 20-й год со дня образования Ассоциации, выступили председатель Попечительского совета РАИС, ректор РУДН Владимир Филиппов, председатель комитета Совета Федерации Российской Федерации по международным делам Константин Косачёв, президент РАИС Аду Йао Никеза, Посол Республики Бенин в России, заместитель председателя Попечительского совета РАИС Анисета Габриэль Кочофа, дуайены послов стран Ближнего Востока, Африки, Латинской Америки и Азии, в том числе Посол Китая Ли Хуэй, а также представители мэрии г. Москвы, министерств Образования и Науки, Иностранных Дел, Россотрудничества, Федеральной Службы Миграции и проректор РУДН Александр Гладуш.
В рамках мероприятия Полад Бюльбюль оглы встретился с членами попечительского совета РАИС, а также с азербайджанскими студентами, поинтересовался их обучением и бытом, сфотографировался с ними на память.