Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2018
Rusiyanın İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili Tatyana Moskalkovanın Səfir Polad Bülbüloğluna müraciətinə dair
Rusiya Federasiyasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili Tatyana Moskalkova Səfir Polad Bülbüloğluna müraciət edərək bildirmişdir ki, Ulyanovsk vilayətində yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı və ikinci qrup əlil olan Raisa Qalkinanın ümumvətəndaş pasportunun müddəti bitmişdir.
Həmçinin xanım Moskalkova Raisa Qalkinanın səhhəti ilə bağlı uzun məsafə qət etməkdə çətinlik çəkdiyini vurğulamış və bu səbəbdən də ona pasportunun yenisi ilə əvəzlənərək yaşayış yeri üzrə verilməsində lazımi köməklik göstərilməsini xahiş etmişdir.
Polad Bülbüloğlunun göstərişinə əsasən, Səfirliyin konsulluq şöbəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Qanunvericiliyə uyğun olaraq Raisa Qalkinanın biometrik məlumatları götürülmüş və aidiyyətı üzrə göndərilmişdir.
Azərbaycanın müfaviq qurumları pasportun qısa müddət ərzində dəyişdirilərək Səfirliyə təqdim olunmasını təmin etmişdirlər.
Cari ilin 12 sentyabr tarixində Səfirliyin konsulluq şöbəsinin əməkdaşı Müsənnif Dadaşov Ulyanovsk vilayətinə ezam olunaraq sözügedən pasportu Raisa Qalkinaya təqdim etmişdir.
Tədbirdə Ulyanovsk vilayətinin İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili Lyudmila Krutilina, Rusiya Federasiyasının İnsan hüquqları üzrə Ombudsman aparatının Sosial hüquqların müdafiəsi idarəsinin rəisi Sergey Andrianov və Kütləvi informasiya vasitələri ilə əməkdaşlıq üzrə şöbəsinin rəis müavini Aleksandr Pelipçuk iştirak etmişdirlər.
Lyudmila Krutilina çıxış edərək Azərbaycan vətəndaşının müraciətinin operativ şəkildə həll olunmasını iki ölkə arasında mövcud olan əlaqələrin yüksək səviyyəsindən xəbər verdiyini diqqətə çatdırmışdır.
Ulyanovsk vilayətinin İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili və Raisa Qalkina pasportun dəyişdirilməsində göstərilmiş dəstək və köməkliyə görə Səfir Polad Bülbüloğluna dərin təşəkkürlərini bildirmişdirlər.

пресс-релиз 12 сентября 2018
В связи с обращением уполномоченной по правам человека в России Татьяны Москальковой к Послу Поладу Бюльбюль оглы
Уполномоченная по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова в своем обращении к Послу Поладу Бюльбюль оглы сообщила, что истек срок действия паспорта гражданки Азербайджанской Республики, инвалида второй группы Раисы Галкиной, проживающей в Ульяновской области.
Также госпожа Москалькова подчеркнула, что в связи с состоянием здоровья, Раиса Галкина испытывает трудности в передвижении на длинные расстояния и поэтому просит оказать содействие в замене и выдачи ей нового паспорта по месту жительства.
По распоряжению Посла Полада Бюльбюль оглы консульским отделом Посольства, в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики, биометрические данные Раисы Галкиной и направлены в соответствующие органы Азербайджана.
Данные структуры в кратчайшие сроки заменили паспорт и предоставили в Посольство.
12 сентября текущего года сотрудник консульского отдела Посольства Мусанниф Дадашов был откомандирован в Ульяновскую область и вручил новый паспорт Раисы Галкиной.
В мероприятии приняли участие Уполномоченная по правам человека в Ульяновской области Людмила Крутилина,  начальник управления защиты социальных прав аппарата Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации Сергей Андрианов,  а также заместитель начальника отдела по взаимодействию со СМИ аппарата Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации Александр Пелипчук.
В своем выступлении Людмила Крутилина заявила, что оперативное решение данного вопроса свидетельствует о высоком уровне отношений между двумя государствами.
Уполномоченная по правам человека в Ульяновской области и Раиса Галкина выразили благодарность Послу Поладу Бюльбюль оглу за оказанную поддержку и помощь.