Səfir Polad Bülbüloğlu Tanzaniyanın, İraqın, Tailandın və ABŞ-ın Rusiyadakı səfirlərini onların xahişi ilə qəbul etmişdir
Son iki həftə ərzində Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Polad Bülbüloğlu Birləşmiş Tanzaniya Respublikasının Rusiyadakı Səfiri Fredrik İbrahim Kibutanı, İraq Respublikasının Rusiyadakı Səfiri Kaxtan Taxa Xələf Cənabini, Tailand Krallığının Rusiyadakı Səfiri Sasivat Vonqsinsavatı və bu gün, fevralın 23-də Amerika Birləşmiş Ştatlarının Rusiyadakı Səfiri Linn Treysini onların xahişi ilə qəbul etmişdir.
Amerikalı həmkarı ilə görüşdə Səfir qonağı salamlayaraq, ilk öncə, onu Moskvaya təyinatı münasibəti ilə təbrik etmiş və fəaliyyətində uğurlar arzulamışdır. Diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti, təşkil edilən görüş və mədəni tədbirlər barədə məlumat vermişdir.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən Linn Treysi 2022-ci ildə Azərbaycana səfərini xatırlamış, Prezident İlham Əliyevlə görüşün ona olduqca müsbət təsir bağışladığını demiş və ölkəmizin qonaqpərvərliyi haqqında xoş təəssüratları ilə bölüşmüşdür. O vurğulamışdır ki, ABŞ Cənubi Qafqaz regionunda sülhün və sabitliyin təmin olunmasında, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin tezliklə normallaşmasında maraqlıdır.
Polad Bülbüloğlu Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinə toxunaraq, ölkəmizin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırmış və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, onun tarixi, uzun illər aparılmış və heç bir fayda verməyən danışıqlar prosesi, münaqişə ilə bağlı qəbul edilmiş çoxsaylı sənədlərin mahiyyətindən bəhs edərək, Prezident İlham Əliyevin uzun illər ərzində münaqişəni sülh yolu ilə həlli üçün çalışdığını, lakin Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi səbəbindən ölkəmizin məcbur olaraq cavab addımları atdığını söyləmiş.
Vətən müharibəsində Qələbə haqqında danışan Səfirimiz, yeni nəsil gənclərimizin son dərəcə vətənpərvər olduqlarını, öz torpaqları naminə vuruşduqlarını, Azərbaycan ordusunda bir nəfər də fərari olmadığını vurğulamışdır.
30 illik işğaldan, ağır müharibədən sonra Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə məhz Azərbaycan sülh müqaviləsinin imzalanmasını Ermənistana təklif etmişdir.
Qarşılıqlı anlaşma və xoş şəraitdə keçirilmiş görüşdə regionda baş verən digər proseslər və maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Xanım Linn Treysi Azərbaycanın İrandakı Səfirliyinə edilmiş hücumu pisləmiş və Azərbaycan tərəfinə başsağlığı vermişdir.
İki Səfirlik arasında qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasında maraqlı olduğunu deyən xanım Səfir, gələcəkdə də belə görüşlərin keçirilməsinin önəmini qeyd etmişdir.

пресс-релиз 23 февраля 2023
В течение последних двух недель Посол Азербайджана Полад Бюльбюль оглы принял Посла Объединённой Республики Танзании в России Фредрика Ибрахима Кибуту, Посла Республики Ирак в России Кахтана Таха Халаф Джанаби, Посла Королевства Таиланда в России Сасивата Вонгсинсавата и сегодня, 23 февраля Посла Соединённых Штатов Америки в России Линн Трейси по их просьбе.
На встрече с американской коллегой Посол, поприветствовав гостью, поздравил её с назначением в Москву и пожелал успехов в дальнейшей работе. Он также проинформировал Посла США о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, организованных встречах и культурных мероприятиях.
Выразив признательность за приём, Линн Трейси напомнила о своём визите в Азербайджан в 2022 году, и подчеркнула, что встреча с Президентом Ильхамом Алиевым произвела на неё самые лучшие впечатления, а также отметила гостеприимство в нашей стране. Она подчеркнула, что США заинтересованы в обеспечении мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, в том числе в скорейшей нормализации азербайджано-армянских отношений.
Коснувшись азербайджано-американских отношений, Полад Бюльбюль оглы отметил, что Азербайджан заинтересован в развитии двусторонних отношений и проинформировал американского коллегу о подробностях армяно-азербайджанского конфликта, его истории, многолетнем и безрезультатным переговорном процессе, о сути многочисленных документов, принятых по конфликту, подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев много лет старался урегулировать конфликт мирным путём, но из-за неконструктивной позиции Армении Азербайджан вынужден был прибегнуть к ответным мерам.
Рассказывая о результатах победы в отечественной войне, Посол подчеркнул, что новое поколение азербайджанской молодёжи очень патриотично, оно сражалось за освобождение своих земель и в азербайджанской армии не было ни единого случая дезертирства.
После 30 лет оккупации и тяжёлой войны именно Азербайджан, по инициативе Президента Ильхама Алиева, предложил Армении подписать мирный договор.
На прошедшей в тёплой атмосфере взаимопонимания встрече состоялся обмен мнениями по процессам, происходящим в регионе, и вопросам, вызывающим взаимный интерес.
Посол Линн Трейси осудила вероломное нападение на Посольство Азербайджана в Иране и выразила соболезнования азербайджанской стороне.
Отметив заинтересованность в установлении двусторонних связей между посольствами, госпожа Посол подчеркнула важность проведения подобных встреч в будущем.
В завершение встречи гостье была вручена изданная Фондом Гейдара Алиева книга «Карабах: до и после оккупации».