Mətbuat şərhi 21 may 2021
Rusiya Federasiyasının ərazisində qeyri-qanuni yaşayan miqrantlarla bağlı bu ölkənin Daxili İşlər nazirinin birinci müavini, polis general-polkovniki Aleksandr Qorovoyun 16 aprel 2021-ci il tarixli bəyanatı ilə əlaqədar Səfirlik bu kateqoriyaya aid vətəndaşlarımıza müraciət edərək aşağıdakıları bildirir.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları cari ilin 15 iyun tarixinədək Rusiya ərazisində öz hüquqi vəziyyətlərini nizamlamaq məqsədi ilə faktiki yerləşmə yerlərində, bölgə və şəhərlərdə Daxili İşlər Nazirliyinin ərazi orqanlarının miqrasiya məsələləri üzrə bölməsinə ən qısa zamanda müraciət etməlidirlər.
Rusiya qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş müvafiq cərimə təxminən 5 000 rubl) və ya rüsumun ödənilməsindən sonra onların Rusiya ərazisində statusunun leqallaşdırılması aparılacaqdır.
Səfirlik Rusiyada olan vətəndaşlarımıza qısa müddət ərzində aidiyyəti üzrə müraciət etməyi tövsiyə edir.

пресс-релиз 21 мая 2021
В связи с заявлением Первого заместителя Министра внутренних дел Российской Федерации, генерал-полковника полиции Александра Горового от 16 апреля 2021 года, касающегося нелегальных мигрантов, проживающих на территории Российской Федерации, Посольство, обращаясь к данной категории граждан, сообщает нижеследующее.
Граждане Азербайджанской Республики для урегулирования своего правового статуса на территории России до 15 июня этого года должны обратиться в подразделения по вопросам миграции территориального органа Министерства Внутренних Дел по месту фактического нахождения, в регионах и городах России.
Легализация их статуса будет осуществлена ​​после уплаты соответствующего штрафа (около 5 000 рублей) или пошлины, предусмотренной законодательством Российской Федерации.
Посольство настоятельно рекомендует нашим гражданам в России, находящимся на нелегальном положении, в самое ближайшее время обратиться в указанные органы.