Mətbuat şərhi 18 fevral 2021
Məlum olduğu kimi, 2020-ci ilin 15 iyun tarixində Rusiya-Azərbaycan sərhədində baş verən iğtişaşlar zamanı Rusiya hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikasının 10 vətəndaşı – Ceyhun Namazov, Elbrus Əhmədov, Nahid Ağayev, Əziz Fərəczadə, Elmar Mehdiyev, Tural Qiyasov, Elmar Musayev, Ənvər Muradov, Rövşən Hüseynov və Emin İmaməliyev Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılmışdırlar.
Bütün bu müddət ərzində məsələ Səfirliyin ciddi nəzarətində saxlanılmışdır. Diplomatik nümayəndəliyin əməkdaşları tərəfindən həm saxlanılanlar, həm də Rusiyanın müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşlər keçirilmiş, Səfirliyin səlahiyyətləri çərçivəsində vətəndaşlarımıza hərtərəfli yardım göstərilmişdir. Bu barədə də ictimaiyyət məlumatlandırılmışdır.
Bildiririk ki, saxlanılmış vətəndaşlardan yeddi nəfər - C.Namazov, E.Əhmədov, N.Ağayev, Ə.Fərəczadə, E.Mehdiyev, T.Qiyasov və E.Musayev barəsində cinayət işlərinə xitam verilib və onlar sərbəst buraxılıblar.
Ənvər Muradov Dərbənd Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə Rusiya Federasiyasının Cinayət Məcəlləsinin (CM) 318.2-ci maddəsi ilə (hakimiyyət nümayəndəsinin vəzifə borcunun icrası ilə əlaqədar, ona və ya onun yaxınlarına qarşı həyat və ya sağlamlıq üçün təhlükəli olan zor tətbiq etmə) ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində 1 il azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilib. Vəkilin apellyasiya şikayəti əsasında məsələ Dağıstan Respublikasının Ali Məhkəməsinə təqdim olunub.
Digər iki vətəndaş - Rövşən Hüseynov və Emin İmaməliyevə gəldikdə, ilkin istintaq zamanı ittihamların həcmi dəyişdirilib. Onların hərəkətləri Rusiya Federasiyası CM-nin 318.2-ci maddəsinə əsasən müəyyən olunur və ittiham aktları onlara təqdim edildikdən sonra cinayət işləri mahiyyəti üzrə baxılması üçün müvafiq olaraq fevralın 19-da və martın 5-də Dağıstan Respublikasının Mahərrəmkənd Rayon Məhkəməsinə göndəriləcək. Hazırda həmin şəxslər ev dustaqlığındadırlar.
Səfirlik bu məsələni diqqət mərkəzində saxlamaqda davam edəcək və qarşıdakı məhkəmə iclaslarının təfərrüatları barədə əlavə olaraq açıqlama verəcək.

пресс-релиз 18 февраля 2021
Как известно, 15 июня 2020 года во время беспорядков на российско-азербайджанской границе 10 граждан Азербайджанской Республики: Джейхун Намазов, Эльбрус Ахмедов, Нахид Агаев, Азиз Фараджзаде, Эльмар Мехтиев, Турал Гиясов, Эльмар Мусаев, Анвар Мурадов, Ровшан Гусейнов и Эмин Имамалиев были задержаны правоохранительными органами Российской Федерации.
На протяжении всего этого времени данный вопрос был под пристальным контролем Посольства. Сотрудниками дипломатического представительства были проведены встречи как с задержанными, так и с представителями соответствующих государственных органов России, в рамках полномочий Посольства нашим гражданам была оказана всесторонняя помощь, о чём общественность была проинформирована.
Сообщаем, что уголовные дела в отношении задержанных 7 граждан - Д.Намазова, Э.Ахмедова, Н.Агаева, А.Фараджзаде, Э.Мехтиева, Т.Гиясова и Э.Мусаева были прекращены и данные лица выпущены на волю.
Один гражданин - Анвар Мурадов решением Дербентского районного суда был приговорён к 1 году лишения свободы в исправительной колонии общего режима по статье 318.2 УК Российской Федерации (Применение насилия, опасного для жизни или здоровья, в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих должностных обязанностей). Дело направлено в Верховный Суд Республики Дагестан для пересмотра приговора по апелляционной жалобе адвоката.
Что касается двух граждан - Ровшана Гусейнова и Эмина Имамалиева, то на предварительном следствии объём обвинения изменён. Их действия квалифицированы по статье 318.2 УК Российской Федерации и после вручения им обвинительных заключений уголовные дела будут направлены в Магарамкентский районный суд Республики Дагестан для рассмотрения по существу 19 февраля и 5 марта соответственно. В настоящее время эти лица находятся под домашним арестом.
Посольство и впредь будет держать данный вопрос в центре внимания и о деталях намечающихся заседаний суда будет сообщено дополнительно.