Mətbuat şərhi 12 fevral 2024
12 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfiri cənab Polad Bülbüloğlu Benin Xalq Respublikasının Rusiyadakı Səfiri cənab Akambi Andre Okunlola Biau-nu qəbul etmişdir.
Benin Prezidenti cənab Patris Guillaume Atanaz Talon adından Səfir Okunlola Biau Azərbaycanda növbədənkənar prezident seçkilərinin uğurla başa çatması və ölkə Prezidenti cənab İlham əliyevin bu seçkilərdə qələbəsi münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırmlşdır.
O, 2024-cü ilin payızında ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasına iştirakçı dövlətlərin 29-cu Konfransını (COP29) uğurla keçirəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Azərbaycan Səfiri Polad Bülbüloğlu qonağı salamlayaraq, ölkələr arasında mövcud münasibətlərin müsbət istiqamətdə inkişaf etdiyini bildirmiş və bir-birinin müxtəlif beynəlxalq məkanlarda mövqelərinin dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
Dövlətlərarası münasibətlərin inkişafı yolunda nə kimi işlərin həyata keçırılməsi barədə fikir mübadiləsi apararaq, işgüzar əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün lazımi təkan verəcək XİN-lərarası məsləhətləşmələrin təşkilinin zəruriliyi vurğulanmışdır.

12 февраля 2024-го года Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации господин Полад Бюльбюльоглу принял Посла Народной Республики Бенин в России господина Акамби Андре Окунлола Биау.
Посол Окунлола Биау от имени Президента Бенин господина Патриса Гийома Атаназа Талона тепло поздравил с успешным завершением внеочередных президентских выборов в Азербайджане и победой на них Президента страны господина Ильхама Алиева.
Затем он выразил уверенность в том, что осенью 2024 года наша страна успешно проведет 29-ю конференцию государств-участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Посол Азербайджана Полад Бюльбюльоглу поприветствовав гостя отметил, что отношения, существующие между странами, развиваются в позитивном ключе и подчеркнул важность поддержки позиций друг друга на различных международных площадках.
Обмениваясь мнениями о том, что предстоит сделать на пути развития межгосударственных отношений, была подчёркнута необходимость организации межмидовских консультаций, которые придадут необходимый импульс для дальнейшего становления деловых контактов.