Mətbuat şərhi 14 yanvar 2026
13 yanvar tarixində Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər nazirinin müavini Andrey Rudenko ilə görüşmüşdür.
Görüş zamanı 2024–2026-cı illər dövründə Azərbaycanın Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə (AQEM) sədrliyi kontekstində ikitərəfli qarşılıqlı fəaliyyət məsələləri müzakirə olunmuşdur.
Səfir R. Mustafayev Rusiya tərəfini Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyi çərçivəsində fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri barədə məlumatlandırmışdır. Bu istiqamətlərə AQEM-in tamhüquqlu beynəlxalq təşkilata çevrilməsi, onun Nizamnaməsinin hazırlanması və qəbuluna dəstək, institusional inkişaf, üzv ölkələr arasında müxtəlif sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın təşviqi, eləcə də Müşavirənin görünürlüyünün artırılması məqsədilə beynəlxalq strukturlarla tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafı daxildir.
Rusiya tərəfi cari ilin oktyabr ayında Azərbaycanda keçirilməsi nəzərdə tutulan AQEM-in növbəti sammitinin hazırlanması və uğurla təşkil olunması istiqamətində Bakının səylərini dəstəklədiyini ifadə etmişdir.

13 января посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев встретился с заместителем министра иностранных дел России Андреем Руденко.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы двустороннего взаимодействия в контексте азербайджанского председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в период 2024-2026 гг.
Посол Р. Мустафаев проинформировал российскую сторону о приоритетных направлениях деятельности председательства Азербайджана в СВМДА, к которым относятся трансформация СВМДА в полноценную международную организацию, подготовка и содействие принятию его Устава, институциональное развитие, содействие эффективному сотрудничеству стран-членов в различных областях, а также развитие партнерских отношений Совещания с международными структурами с целью
повышения узнаваемости СВМДА.
С российской стороны была выражена поддержка усилиям Баку по подготовке и успешному проведению очередного саммита СВМДА, который состоится в октябре этого года в Азербайджане.