14 dekabr tarixində “Azərbaycan xalçaları “Caspian” sahilində” adlı tədbir keçirilmişdir
Cari ilin 14 dekabr tarixində Moskvanın mərkəzində yerləşən “Caspian” adlı məşhur restoranının sərgi salonunda Azərbaycan xalçalarının təqdimatına həsr olunmuş “Azərbaycan xalçaları “Caspian” sahilində” adlı tədbir keçirilmişdir.
Sözügedən tədbirin təşkilatçıları Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi, Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyi, “Azərxalça” ASC və Rusiyanın “Detali” ali dizayn məktəbi olmuşdur.
Gecədə Moskva şəhərində səfərdə olan Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Azərbaycanın “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Emin Məmmədov, Azərbaycanın Xalq yazıçısı Anar Rzayev, Pakistan İslam Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı səfiri Şafkat Ali Xan, İsrail, Qazaxıstan və Türkiyə Səfirliyinin yüksək vəzifəli diplomatları, Rusiyanın iş adamları, görkəmli mədəniyyət xadimləri və diasporumuzun üzvləri iştirak etmişlər.
Mərasimi giriş sözü ilə açan Səfir Polad Bülbüloğlu hər kəsi salamlamış, tədbirin təşkilatçılarına belə gözəl sərginin təşkilinə görə dərin təşəkkürünü bildirmişdir. Moskvanın mərkəzi Arbat küçəsində əsl Bakı ruhunun hiss olunduğunu, iki şəhər arasında sıx mədəni və insani əlaqələrin mövcudluğunu qeyd edən Polad Bülbüloğlu, bir azərbaycanlı və ölkəmizin Rusiyadakı səfiri kimi xalçalardan ibarət gözəl kolleksiyanı izləməkdən məmnunluğunu bildirmişdir. “Xalça – Azərbaycanın milli sərvətidir” – deyən Səfir xalçaçılığın əsrlərlə ölkəmizin bütün bölgələrində inkişaf etdiyi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir. Qeyd etmişdir ki, Azərbaycan xalçaları dünyanın ən məşhur muzeylərində, o cümlədən Londonun Viktoriya və Albert Muzeyindən başlayaraq şəxsi kolleksiyalara qədər layiqli yer tuturlar.
Polad Bülbüloğlu xalçanın onu toxuyan ürəklərin və əllərin istiliyini saxladığını, toxunulduğu ölkəni təmsil etdiyini vurğulamışdır. Bugünkü mərasimin təkcə xalça sərgisi deyil, eyni zamanda Azərbaycanın bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərin göstəricisi olduğunu söyləmişdir. Həmçinin Səfir qeyd etmişdir ki, bu gün xalçaçılıqda ənənəvi üsullar qorunub saxlanılır, yeni və daha müasir yanaşma hiss olunur. Azərbaycanda müxtəlif qədim xalçaçılıq məktəblərinin fəaliyyət göstərdiyini, onların qorunub saxlanılması, eyni zamanda bu sənətin müasirləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayan ölkəmizin Səfiri, təşkilatçılara uğurlar və yeni nailiyyətlər arzulamışdır.
Sonra çıxış edən Emin Məmmədov Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan xalçalarının UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs siyahısına daxil edildiyini qeyd etmişdir. Sərgidə əsasən əl işi olan Qarabağ xalçalarının nümayiş olunduğunu bildirən sədr “Azərxalça”nın yeniliklərə və maraqlı təkliflərə açıq olduğunu, dizaynerlərdən maraqlı əməkdaşlıq təklifləri gözlədiyini vurğulamışdır.
“Detali” ali dizayn məktəbinin direktor müavini İrina Perxova belə bir tədbirdə iştirak etməkdən şərəf duyduğunu, sərgi zamanı nümayiş etdirilən Azərbaycan xalçalarına qonaqlar tərəfindən göstərilən marağın, onların heyrətamiz ornamentlərinin dizaynerlər üçün ilham mənbəyinin olacağını xüsusi ilə qeyd etmişdir.
“Ginza Project” holdinqin baş direktoru Maksim Polzikov çıxış edərək, “Caspian”ın Moskvada Azərbaycanın əsl mədəniyyət mərkəzinə və gələcəkdə bir çox gözəl tədbirlərin keçirildiyi məkana çevriləcəyinə ümid etdiyini bildirmişdir.
Tədbir iştirakçılarına klassik və müasir xalça kolleksiyalarından ibarət 56 xalça təqdim edilmişdir. Xüsusi gecədə Rusiyanın tanınmış 50 dizayneri iştirak etmişdir. Sərginin əsas məqsədi Azərbaycan xalçalarını nüfuzlu dizaynerlərin diqqətinə çatdırmaq, onlarla əməkdaşlıq üçün zəmin yaratmaq olmuşdur.
Gecənin rəsmi hissəsi Azərbaycan xalçalarından ibarət ümumi sərgidən, “Azərbaycan xalçalarının yeni həyatı” adlı təqdimatdan və Azərbaycan xalçalarının toxunma prosesini izah edən ustad dərsindən ibarət olmuşdur.
Rəsmi hissədən sonra qonaqlara Azərbaycan milli mətbəxinin nümunələri, milli şərabları, sənətçilər Riad Məmmədov və Aslan Əhmədovun ifasında konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

14 декабря 2021 года состоялось мероприятие «Азербайджанские ковры на берегу Каспия», посвященное презентации азербайджанских ковров
14 декабря 2021 года в выставочном зале известного ресторана «Каспий» в центре Москвы состоялось мероприятие, посвященное презентации азербайджанских ковров под названием «Азербайджанские ковры на берегу Каспия».
Организаторами мероприятия выступили Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации, Торговое представительство Азербайджана в России, ОАО «Азерхалча» и Российская Высшая школа дизайна «Детали».
На мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики Халаф Халафов, председатель правления ОАО «Азерхалча» Эмин Мамедов, народный писатель Азербайджана Анар Рзаев, Посол Исламской Республики Пакистан в Российской Федерации Шафкат Али Хан, высокопоставленные дипломаты Израиля, Казахстана и Турции, российские бизнесмены, видные деятели культуры и представители азербайджанской диаспоры.
Открывая церемонию, Посол Полад Бюльбюль оглы поприветствовал всех гостей и поблагодарил организаторов мероприятия за организацию столь прекрасной выставки. Отметив, что истинный дух Баку чувствуется на центральной улице Москвы - Арбате, Полад Бюльбюль оглы сказал, что между двумя городами существуют тесные культурные и человеческие связи, и будучи азербайджанцем и Послом Азербайджана в России выразил удовлетворение просмотром прекрасной коллекции ковров. «Ковер является национальным достоянием Азербайджана», - сказал Посол, отметив, что ковроткачество веками развивалось во всех регионах страны. Он также сказал, что азербайджанские ковры занимают достойное место в самых известных музеях мира, начиная с Музея Виктории и Альберта в Лондоне до частных коллекций.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что ковер сохраняет тепло сердец и рук, которые его ткут, и олицетворяет страну, в которой он соткан. Он сказал, что сегодняшняя церемония является не только выставкой ковров, но и показателем достижений Азербайджана в этой области. Посол также отметил, что сегодня сохраняются традиционные методы ковроткачества, чувствуется новый, более современный подход. Подчеркнув значение и сохранение различных древних школ ковроделия в Азербайджане, он также отметил важность модернизации этого искусства и пожелал организаторам успехов и новых достижений.
Выступивший позже Эмин Мамедов отметил, что азербайджанские ковры были включены в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО по инициативе Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиевой. Подчеркнув, что на выставке были продемонстрированы, в основном, карабахские ковры ручной работы, Эмин Мамедов отметил, что «Азерхалча» открыта для новшеств и интересных предложений и ждет от дизайнеров интересных предложений о сотрудничестве.
Ирина Перхова, заместитель директора Высшей школы дизайна «Детали», в своем выступлении сказала, что для нее большая честь принимать участие в таком мероприятии. Интерес, продемонстрированный со стороны гостей в отношении выставленных азербайджанских ковров и их орнаменты будут источником воодушевления для дизайнеров.
Максим Ползиков, генеральный директор “Ginza Project Holding”, выразил надежду, что «Каспий» в будущем станет настоящим культурным центром Азербайджана в Москве и местом проведения многих замечательных мероприятий.
Участникам мероприятия было представлено 56 ковров, состоящих из классических и современных ковровых коллекций. На этом особенном вечере приняли участие 50 известных российских дизайнеров. Основной целью выставки было привлечь внимание влиятельных дизайнеров к азербайджанским коврам, создать основу для сотрудничества с ними.
Официальная часть вечера состояла из общей выставки азербайджанских ковров, презентации «Новая жизнь азербайджанских ковров» и мастер-класса, разъясняющего процесс ткачества азербайджанских ковров.
После официальной части гостям были представлены образцы азербайджанской национальной кухни, национальные вина, концертная программа в исполнении артистов Риада Мамедова и Аслана Ахмедова.