Mətbuat şərhi 18 oktyabr 2016
18 oktyabr 2016-cı il tarixində təntənəli qəbulda Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu məruzə ilə çıxış etmişdir
18 oktyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə həsr olunmuş tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu məruzə ilə çıxış etmişdir.
Çıxışı zamanı Azərbaycanın Səfiri demişdir:
«Əziz həmvətənlərim! Xanımlar və cənablar!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bu günün  bayram kimi qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb və bu sərəncama əsasən, biz sizləri Səfirliyə dəvət etmişik. İlk əvvəl ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin söylədiyinə istinadən, XX əsrdə xalqımızın ən dəyərli tarixi nailiyyəti olan Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasının iyirmi beşinci ildönümü münasibətilə hamınızı səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
Hörmətli xanımlar və cənablar!
18 oktyabr 1991-ci il tarixində Azərbaycan parlamenti “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya aktını təsdiq etmişdir. Bu qərar əslində ölkədə vəziyyətə nəzarəti itirən SSRİ rəhbərliyinin hər hansı bir mühüm məsələni həll etmək iqtidarında olmadığı, hətta Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sürətlə kəskinləşməsinə səbəb olan erməni millətçilərinin ərazi iddialarının qarşısının alınmadığı mürəkkəb şəraitdə qəbul edilmişdir. Faktiki olaraq, Azərbaycan Sovet İttifaqının dağılmasına səbəb olan ağır sistem böhranıyla üz-üzə qalmışdı. Bu çətin vəziyyət Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonların işğalı məqsədilə Ermənistan tərəfindən aparılan hərbi təcavüz nəticəsində daha da ağırlaşmışdır.  Qısa müddət ərzində Azərbaycan son həddə çatdırılmışdır. Bu böhranlı zamanda demək olar ki, vətəndaş müharibəsi başladı.
1993-cü ilin iyun günlərində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıdaraq Azərbaycanı parçalanmadan xilas etdi və qaçılmaz fəlakətin qarşısını aldı. Zəngin siyasi təcrübə, böyük nüfuz, möhkəm iradə və qətiyyət bizim müstəqil dövlətçiliyimizin məhvi təhlükəsinə səbəb ola biləcək problemləri qısa müddətdə həll etməyə ona imkan yaratdı.
Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının 20% ərazisinin işğal olunduğu, 1 milyon azərbaycanlının öz doğma torpağında  qaçqına çevrildiyi son dərəcə çətin şəraitdə Heydər Əliyev tərəfindən dövlət və hökumət böhranına son qoyulmuşdur. Azərbaycan beynəlxalq arenada layiqli yer tutdu və sabit inkişaf yoluna inamla çıxdı. Regionun konfiqurasiyasını dəyişən “Əsrin müqaviləsi” imzalandı.
İllər ərzində bizim ölkəmiz dünyada ÜDM-nin ən böyük illik artım tempini nümayiş etdirib. Lakin növbəti illərdə də, dünya iqtisadiyyatında böhranın olmasına baxmayaraq, biz milli iqtisadiyyatın davamlı inkişafını təmin edə bildik.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bügünki Azərbaycan dünya və regional siyasətin getdikcə daha əhəmiyyətli amilinə çevrilir. Bunun isə, hər şeydən əvvəl, obyektiv səbəbləri vardır: daxili siyasi sabitlik, davamlı iqtisadi inkişaf, çoxşaxəli xarici siyasətin inkişafı.
Azərbaycan xarici ölkələrlə əməkdaşlıq qurarkən qonşularla həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli istiqamətdə qarşılıqlı əsasda faydalı münasibətlərin hərtəfərli inkişafına xüsusi diqqət ayırır. Coğrafi mövqe və iqtisadi potensialına görə bizim ölkəmiz Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərində mühüm birləşdirici amil rolunu oynayır. Bu istiqamətdə Rusiya-Azərbaycan-Türkiyə və Rusiya-Azərbaycan-İran üçtərəfli əməkdaşlıq formatının perspektivləri fəal inkişaf edir.
Mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq ənənəsinə sadiq olan Azərbaycan Qafqaz və Xəzər regionunun gələcək inkişafına öz əhəmiyyətli töhfəsini vermək, sülh və stabilliyi təmin etmək, gələcək tərəqqi üçün əlverişli şərait yaratmaq hədəfini seçmişdir.
Burada xüsusi olaraq bizim xarici siyasətimizin Rusiya vektorununun əhəmiyyətini qeyd etmək istərdim. Azərbaycan və Rusiya inkişafı yalnız iki ölkənin qarşılıqlı faydası üçün deyil, eyni zamanda bütün regiona sabitləşdirici təsir göstərən strateji tərəfdaşlıq münasibətləri ilə bağlıdırlar.
Lakin regionda əməkdaşlığın potensialının tam açılması üçün ona maneə olan amilləri aradan qaldırmaq lazımdır. Ölkəmizin ərazilərinin işğal edilməsi, Azərbaycanın zəbt olunmuş rayonlarından erməni silahlı qüvvələrinin tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması haqqında BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin həyata keçirilməməsi regionda və ümumiyyətlə ATƏT məkanında sabitliyi pozan və sülhə təhlükə yaradan əsas amildir.
Bizim ölkəmiz münaqişənin beynəlxalq hüquq çərçivəsində danışıqlar və sülh yolu ilə həllinin tərəfdarıdır. Bu səbəbdən də biz, dünya birliyinin məsul üzvləri tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ilə bağlı prinsipial mövqe nümayiş etdirilməsinə ümid edirik. Burada xüsusi rol, sözsüz ki, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü, münaqişənin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri və Cənubi Qafqazla həm coğrafi, həm də tarixi sıx bağlı olan Rusiya Federasiyasına məxsusdur.
Bununla yanaşı, biz xarici təcavüzdən özünümüdafiə və qorunma kimi hüququmuzu reallaşdırmaq üçün lazımi istənilən tədbirləri həyata keçirməyə hazır olmalıyıq.  Bu ədalətli mübarizədə dövlət, cəmiyyət və hər bir şəxs həmrəy olmalıdır. Bizim diaspora nümayəndələri də öz nüfuz və imkanlarından istifadə edərək Azərbaycan həqiqətlərinin və işğal olunmuş torpaqların tezliklə azad edilməsi prosesinin başlamasının zəruriliyi haqqında ictimaiyyəti məlumatlandırmaq üçün yorulmadan, daha fəal iş aparmalıdırlar.
Bu ilin aprel ayında öz cəzasızlığına əmin olan düşmən təmas xətti boyunca dinc kəndləri kütləvi artilleriya atəşinə tutaraq növbəti genişmiqyaslı təxribat həyata keçirməyə cəhd etdi. Lakin bizim Silahlı Qüvvələrimiz dörd gün ərzində işğalçılara elə zərbə endirdilər ki, onlar bu günə qədər özlərinə gələ bilmirlər. Azərbaycan ordusu sübut etdi ki, dövlətin əlində əsas vasitələrdən biri olmaqla yanaşı, eyni zamanda öz inkişafında böyül yol keçmişdir və bu gün Ali Baş Komandanın hər bir tapşırığını hər bir əmrini yerinə yetirməyə qadirdir. Bütün azərbaycan xalqı Azərbaycanın dövlət bayrağının Şuşada dalğalancağı günü gözləyir!
Əslində, bu gün məhz Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həll olunmamış qalması bizim ölkəmizin qarşısında duran əsas çağırış olaraq qalmaqda davam edir. Lakin buna baxmayaraq bizim ölkəmiz əmin addımlarla inkişaf etməkdə davam edir, Azərbaycanda müasir dünyanın siyasi və iqtisadi reallıqlarına uyğunlaşmaq üçün böyük dəyişikliklər həyata keçirilir. Azərbaycan xalqı dəyişməz olaraq Prezident İlham Əliyevin siyasətinə etimad göstərir. Bunun son əyani sübutu kimi cari ilin 26 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına dəyişiklikllər və əlavələrin edilməsi məqsədilə keçirilmiş referendumda vətəndaşlar ölkə Prezidenti tərəfindən irəli sürülmüş təşəbbüsləri qətiyyətlə dəstəklədilər.
Son 25 ilə nəzər saldıqda, əyani olaraq əmin oluruq ki, müstəqilliyinin hər yeni ildönümünə Azərbaycan daha güclü və möhkəmlənmiş olaraq çatır, onun regionda və dünyada olan nüfuzu isə durmadan artır. Belə ki, müstəqilliyin iyirminci ildönümündən sonrakı beş il ərzində ölkəmiz 2012-2013-cü illərdə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olmuşdur. Həm də nəzərə almaq lazımdır ki, dünyanın taleyini müəyyən edən bu əsas orqana bizim seçilməmiz 155 ölkə tərəfindən dəstəklənmişdir.
Hər il ölkəmizdə çoxlu sayda siyasi, iqtisadi, humanitar və idman sahələrini əhatə edən beynəlxalq sammitlər və forumlar keçirilir. 2012-ci ildə Bakıda təşkil olunan “Avroviziya” müsabiqəsi dünya arenasında Azərbaycanı və onun mədəniyyəti genişmiqyasda təqdim etməyə imkan yaradan bayram oldu. 2015-ci ildə isə ilk dəfə olaraq Birinci Avropa oyunlarının Bakıda yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə yadda qaldı. Bu ilin aprel ayında Azərbaycan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumunu qəbul, iyunda isə tanınmış və çox məşhur avtomobil yarışı olan “Formula-1” təşkil etmişdir.
Xüsusi olaraq Azərbaycan və Rusiya Prezidentlərinin himayəsi altında təşkil olunan və artıq ənənəvi hal almış Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunu qeyd etmək istərdim. Hər dəfə müxtəlif sahələr üzrə Nobel mükafatı laureatlarının, siyasi xadimlərin və görkəmli alimlərin iştirak etdiyi dünya miqyaslı bu əlamətdar tədbirdə Rusiyadan olan nümayəndə heyəti çoxluq təşkil edir. Bir qayda olaraq, Rusiya nümayəndə heyəti yüksək səviyyədə təmsil olunur. Belə ki, keçən Forumda Federasiya Şurasının spikeri Valentina İvanovna Matviyenko, bu il isə hökumət sədrinin müavini Olqa Yurevna Qolodeç iştirak etmişdirlər. Bu heç də təsadüfi deyil. Azərbaycan və Rusiya yalnız coğrafi qonşuluqla deyil, həmçinin ortaq tarixi keçmişlə, insani bağlarla, bizim ümumi məkanda sülh və sabitliyin qorunub saxlanılması maraqları ilə də bağlıdırlar. Bütün bunlar bizim xalqların dostluğuna xidmət edən mehriban qonşuluq əlaqələrinin obyektiv əsasını təşkil edir.
Müstəqil inkişafının 25 ili ərzində Azərbaycan bir dövlət kimi öz varlığını sübut edə bildi və ümumi rifaha nail olmaq naminə beynəlxalq həmrəyliyin ali prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirdi. Bu səbəbdən də qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycanın uğurları bütün xoşməramlı insanların sülh və ədalətli dünya nizamı uğrunda mübarizəsinə töhfədir. Əminəm ki, qarşıdan bizi yeni şanlı nəaliyyətlər və yüksək müvəffəqiyyətlər gözləyir.
Sözümü Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin digər bir məşhur kəlməsi ilə tamamlamaq istərdim: “Müstəqilliyimiz əbədidir, sarsılmazdır və dönməzdir”.

пресс-релиз 18 октября 2016
18 октября 2016 г. на торжественном приёме Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы выступил с докладом
На мероприятии, организованном 18 октября 2016 г. в Посольстве Азербайджана в России по случаю 25-летия восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы выступил с докладом.
В своём выступлении Посол Азербайджана сказал:
«Əziz həmvətənlərim! Xanımlar və cənablar!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bu günü  bayram kimi qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb və bu sərəncama əsasən, biz sizləri Səfirliyə dəvət etmişik. İlk-əvvəl Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin söylədiyinə istinadən, XX əsrdə xalqımızın ən dəyərli tarixi nailiyyəti olan Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasının iyirmi beşinci ildönümü münasibətilə hamınızı səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
Уважаемые дамы и господа!
18 октября 1991 года парламент Азербайджана утвердил Конституционный акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». Это решение было принято в сложнейших условиях, когда фактически потерявшее контроль над ситуацией в стране руководство СССР оказалось неспособно решать какие бы то ни было насущные проблемы, не говоря уже о его полном попустительстве территориальным притязаниям армянских националистов, приведшем к стремительному обострению армяно-азербайджанского конфликта. Фактически Азербайджан был брошен один на один с жесточайшим системным кризисом, которым сопровождался крах Советского Союза. Эта тяжёлая ноша была ещё более усугублена вооружённой агрессией Армении с целью оккупации Нагорного Карабаха и прилегающих к нему районов. За короткое время Азербайджан был подведён к крайней черте. В это критическое время практически началась гражданская война.
Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, вернувшись к руководству страной в июньские дни 1993-го года, спас Азербайджан от раскола и предотвратил неминуемую катастрофу. Богатый политический опыт, огромный авторитет, твёрдая воля и решительность позволили ему в короткое время решить проблемы, грозившие привести к уничтожению нашей независимой государственности.
В неимоверно сложных условиях, когда в результате агрессии Армении 20% территории Азербайджанской Республики оказалось оккупировано, а 1 млн. азербайджанцев стали беженцами на своей родной земле, Гейдаром Алиевым был положен конец государственному и правительственному кризису. Азербайджан занял достойное место на международной арене, уверенно вышел на путь стабильного развития. Был подписан «Контракт века», который изменил конфигурацию региона.
На протяжении целого ряда лет наша страна демонстрировала наибольшие в мире темпы ежегодного прироста ВВП. Но и в последующие годы, несмотря на кризисные явления в мировой экономике, мы смогли обеспечить поступательное развитие национальной экономики.
Сегодняшний Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева превращается во всё более значимый фактор мировой и региональной политики. Это обусловлено, прежде всего, объективными причинами: внутриполитической стабильностью, устойчивым экономическим ростом, формированием многовекторной внешней политики.
Азербайджан, выстаивая своё сотрудничество с зарубежными странами, особым приоритетом выделяет всестороннее развитие взаимовыгодных связей с соседями как в двустороннем, так в многосторонних форматах. Благодаря своему географическому положению и экономическому потенциалу, наша страна играет роль важнейшего связующего звена в коридорах Восток – Запад и Север – Юг. В данном направлении активно развиваются перспективные форматы трехстороннего сотрудничества Россия – Азербайджан – Турция и Россия – Азербайджан – Иран.
Верный традициям добрососедства и дружеского сотрудничества, Азербайджан нацелен на то, чтобы вносить свой весомый вклад в дальнейшее развитие Кавказско-Каспийского региона, обеспечение в нём мира и стабильности, создание атмосферы, благоприятной для дальнейшего прогресса.
Здесь особо хотелось бы подчеркнуть значимость российского вектора нашей внешней политики. Азербайджан и Россия связаны отношениями стратегического партнёрства, развитие которых способствует не только взаимному благу двух стран, но и оказывает стабилизирующее воздействие на регион в целом.
Однако, для полноценного раскрытия потенциала сотрудничества в регионе необходимо устранить препятствующие ему факторы. Оккупация территорий нашей страны, невыполнение четырёх резолюций Совета Безопасности ООН о полном и безоговорочном выводе армянских вооружённых сил из захваченных ими районов Азербайджана являются основным фактором, подрывающим стабильность и создающим угрозу мира в регионе и на пространстве ОБСЕ в целом.
Наша страна является сторонником мирного разрешения конфликта путём переговоров в рамках международного права. Поэтому мы возлагаем надежды на проявление всеми ответственными членами мирового сообщества принципиальной позиции по необходимости восстановления территориальной целостности Азербайджана. Особая роль здесь, безусловно, принадлежит Российской Федерации как постоянному члену Совета Безопасности ООН, сопредседателю Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта и стране, географически и исторически тесно связанной с Южным Кавказом.
Вместе с тем, все мы должны быть готовы к реализации любых необходимых мер по осуществлению нашего неотъемлемого права на самооборону и защиту от иностранной агрессии. В этой справедливой борьбе государство, общество, отдельные люди должны быть едины. Более активными следует быть и представителям нашей диаспоры, которые, используя весь свой авторитет, возможности, должны неустанно проводить работу по информированию общественности о реалиях Азербайджана и необходимости скорейшего начала процесса освобождения оккупированных территорий.
В апреле этого года враг, уверовавший в свою безнаказанность, попытался осуществить очередную крупномасштабную провокацию вдоль линии соприкосновения, подвергнув массированным артиллерийским обстрелам мирные сёла. Но наши Вооружённые Силы смогли в течение четырёх дней дать оккупантам такой отпор, что привели их в замешательство, от которого они не оправились до сих пор. Азербайджанская армия доказала, что, будучи одним из ключевых инструментов в руках государства, также прошла огромный путь в своём развитии и на сегодняшний день способна выполнить любой приказ Верховного Главнокомандующего. Весь азербайджанский народ ждёт того момента, когда государственный флаг Азербайджана будет снова развеваться над Шушой!
По сути, сегодня именно неурегулированность армяно-азербайджанского конфликта продолжает оставаться основным вызовом, стоящим перед нашей страной. Но несмотря на это наша страна продолжает уверенно развиваться, в Азербайджане проводятся комплексные преобразования, нацеленные на адаптацию к современным мировым политическим и экономическим реалиям. Азербайджанский народ неизменно оказывает доверие политике Президента Ильхама Алиева. Последним наиболее наглядным примером стали результаты проведённого 26 сентября этого года референдума о внесении изменений и дополнений в Конституцию Азербайджанской Республики, когда граждане решительно поддержали инициативы, выдвинутые Президентом страны.
Бросая взгляд на минувшие 25 лет, мы воочию убеждаемся, что к каждому новому юбилею независимости Азербайджан приходит ещё более сильным, окрепшим, а его авторитет в регионе и мире неуклонно возрастает. Так, за пять лет, прошедших с двадцатой годовщины независимости, наша страна в 2012-2013 гг. осуществляла членство в Совете Безопасности ООН. Причём, наше избрание в этот ключевой орган, определяющий судьбы мира, поддержало 155 стран.
Каждый год наша страна проводит множество международных саммитов и форумов политической, экономической, гуманитарной, спортивной направленности. Конкурс «Евровидение», состоявшийся в Баку в 2012 г., стал праздником, позволившим широко представить Азербайджан, его культуру на мировой арене. 2015 г. запомнился проведением в Баку на высочайшем уровне Первых в мире Европейских игр. В апреле этого года Азербайджан принимал VII Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН, а в июне у нас был проведён этап широко известных и очень популярных автомобильных гонок «Формула-1».
Особо хотел бы отметить роль ставшего уже традиционным Бакинского международного гуманитарного форума, организуемого под эгидой Президентов Азербайджана и России. Всякий раз на этом знаменательном мероприятии мирового масштаба, где участвуют лауреаты Нобелевских премий в различных областях, политические деятели и выдающиеся учёные, представляющие цвет науки, делегация России бывает самой многочисленной. Как правило, российская делегация возглавляется на высоком уровне. Так, в работе прошлого Форума приняла участие спикер Совета Федерации Валентина Ивановна Матвиенко, а состоявшемся в этом году – вице-премьер Ольга Юрьевна Голодец. Это далеко неслучайно. Азербайджан и Россия связаны не только географическим соседством, но и общим историческим прошлым, человеческими узами, интересами поддержания мира и стабильности в нашем общем пространстве. Всё это является объективной базой для тех отношений добрососедства, которые служат дружбе наших народов.
Азербайджан на протяжении четверти века независимого развития сумел доказать свою состоятельность как государство и продемонстрировал приверженность высшим принципам международной солидарности во имя достижения всеобщего блага. А потому, хотел бы отметить, что успехи Азербайджана – это вклад в борьбу всех людей доброй воли за мир и справедливое мироустройство. Уверен, впереди нас ждут новые славные свершения и высокие достижения.