Mətbuat şərhi 20 yanvar 2022
Bu gün Moskvada Qara Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfiri Polad Bülbüloğlu, Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı (RAGT) və diaspor təmsilçiləri Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Səfirliyin binasında yerləşən barelyefi və Səfirliyin əsas girişindəki 1990-cı il faciəsi qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş bannerin önünə gül dəstələri qoymuşlar.
Daha sonra Səfir Azərbaycan və Rusiya KİV-lərinə müsahibə vermiş və həmin faciədən danışarkən qeyd etmişdir ki, yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə nüfuzunu itirməkdə olan Sovet İttifaqı rəhbərliyi misli görünməmiş hərəkətə keçərək dinc şəhərə qoşun yeritmişdir. O vurğulamışdır ki, bu, tək qoşunların dinc şəhərə yeridilməsi deyil, bu faciə idi, çünki onlar Bakıda silahsız insanlara, evlərin pəncərələrinə atəş açmış, siyasətlə heç bir əlaqəsi olmayan dinc insanları məhv etmişdirlər. Səfir qeyd etmişdir ki, 1990-cı il yanvarın 20-si Azərbaycan xalqının həyatında dönüş nöqtəsi olmuşdur.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi və Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda törədilmiş 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş onlayn konfrans keçirilmişdir.
Konfransda Səfir Polad Bülbüloğlu, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Nizami Səfərov, İsrail-Azərbaycan “Azİz” beynəlxalq assosiasiyasının prezidenti Lev Spivak, MDBMİ-nin professoru, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının Moskva bölməsinin sədri Abuzər Bağırov, yazıçı Yuri Pompeyev, politoloq Aleksandr Karavayev, şair, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının Moskva bölməsinin katibi İlham Bədəlbəyli, həmçinin Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəliyinin əməkdaşları, ictimaiyyət, RAGT və Rusiyadakı diaspor təşkilatlarının nümayəndələri iştirak etmişlər.
Səfir tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransın işində iştirak etdiklərinə görə onlara dərin minnətdarlığını bildirmişdir.
Öz çıxışında Səfir 1990-cı ilin 20 yanvarının Azərbaycan xalqının tarixinin ən faciəli, kədərli, eyni zamanda, rəşadətli səhifələrindən biri olduğunu vurğulamışdır. O qeyd etmişdir ki, 20 Yanvar faciəsinə Dağlıq Qarabağda baş qaldıran separatçı hadisələr təkan vermişdir. Sovet hakimiyyətinin hərəkətsizliyi onsuz da çətin olan vəziyyəti daha da ağırlaşdırmışdır. Məhz bu da Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılması üçün çoxdan hazırlıqlara başlamış erməni lobbisinin iddialarını alovlandırmışdır.
Polad Bülbüloğlu onu da qeyd etmişdir ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev bütün vəzifələrdən uzaqlaşdırıldıqdan sonra ermənipərəst qüvvələr bundan istifadə edərək Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının əsasını qoymuşdurlar.
Səfir sovet ordusunun dinc əhaliyə qarşı törətdiyi vəhşiliklər barədə konfrans iştirakçılarına məlumat vermişdir. O, SSRİ-nin mərkəzi orqanlarının belə qəddar addımının əks effekt verdiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır. İnsanlar hökumətin öz vətəndaşlarını tanklarla əzdiyi ölkədə yaşamağın mümkün olmadığını anlamağa, partiya vəsiqələrini meydanlarda yandırmağa başlamışdırlar. Faciə geriyə yolu olmayan həmin qırmızı xəttə çevrilmişdir. 1990-cı ilin qanlı 20 yanvar gecəsi xalqın iradəsini qırmağın mümkün olmayacağı baxımından çox mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Çoxsaylı qurbanlar oldu, qan töküldü, lakin bu, insanlarda gedən proseslərin dönməzliyinə əminliyini daha da artırmışdır.
Bu faciə Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi olaraq həkk olunmuş və bu gün həmin hadisələrlə bağlı bütün həqiqətlərin gələcək nəsillərə çatdırılması olduqca vacibdir. Səfir onu da vurğulamışdır ki, o illərdə ölkəmizin və onun vətəndaşlarının maraqlarını qorumağa qadir bir lider olmamışdır.
Moskvadakı Səfirliyin binası Azərbaycan xalqı üçün xüsusilə əzizdir. Məlum olduğu kimi, 1990-cı il yanvarın 21-də ümummilli lider Heydər Əliyev ailə üzvləri ilə birlikdə hal-hazırda Azərbaycan səfirliyinin yerləşdiyi binaya gələrək xalqı ilə bir yerdə olduğunu nümayiş etdirmiş, o zaman Azərbaycanın düşdüyü informasiya blokadasını yarmış, mətbuat konfransında siyasi bəyanatla çıxış etmiş, bu vəhşiliyi kəskin şəkildə pisləmiş, dinc silahsız insanların qətliamına hüquqi qiymət vermiş, günahkarların cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Onun cəsarətli çıxışı sayəsində dünya ictimaiyyəti faciə ilə bağlı həqiqəti öyrənmiş və SSRİ-nin o vaxtkı rəhbərlərinin törətdikləri cinayətin pislənməsi ilə bağlı prinsipial mövqe sərgiləmişdir. O zaman totalitar rejim şəraitində sistemə meydan oxuyan özünü çox ağır fəsadlara məhkum etmiş olurdu, lakin Heydər Əliyev bundan qorxmamışdır. Belə bir addım böyük cəsarət və şücaət tələb edirdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanın rəhbərliyinə qayıdışından sonra Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilmiş növbədənkənar sessiyasında 1990-cı il 20 Yanvar faciəsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilmiş və aparılmış müzakirələr nəticəsində “1990-cı il 20 yanvar Bakı şəhərində baş vermiş faciəli hadisələr haqqında” Qərar qəbul edilmişdir.
Yanvar faciəsindən 32 il keçməsinə baxmayaraq, bu, hələ də BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin müddəalarının kobud şəkildə pozulmasıdır, öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan bu hadisəyə beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymətləndirmə hələ də verilməmişdir. Beynəlxalq hüquqa əsasən, bu cür hadisələr insanlığa qarşı cinayət kimi tövsif edilməli, onun təşəbbüskarları və icraçıları məsuliyyətə cəlb edilməlidirlər.
Polad Bülbüloğlu xüsusilə vurğulamışdır ki, bu gün Azərbaycan xalqı, Azərbaycanın indiki rəhbərliyi Sovet İttifaqının mərkəzi hakimiyyətinin o zamankı əməllərini müasir demokratik Rusiya ilə əlaqələndirmir.
Səfir xüsusi iftixar hissi ilə qeyd etmişdir ki, bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərin ruhları rahatlıq tapmışdırlar. Rəşadətli ordumuz 30 ildən sonra bütün Azərbaycan xalqını bir dəmir yumruq kimi birləşdirməyi bacaran Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uzunmüddətli münaqişəyə son qoymuş, əzəli torpaqlarımızı erməni işğalından azad etmişdir.
Polad Bülbüloğlu vurğulamışdır ki, bu gün Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası, burada kommunikasiya xətlərinin, yolların çəkilməsi istiqamətində genişmiqyaslı işlər aparılmaqdadır. Füzuli rayonunda qısa müddətdə beynəlxalq hava limanı tikilib istifadəyə verilmiş, Laçın və Zəngilan rayonlarında da daha iki hava limanının tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. Eyni zamanda Şuşa şəhərinə aparan “Zəfər yolu” çəkilmişdir.
Səfir Şuşada uğurla keçirilən “Xarı Bülbül” musiqi festivalı, yenidənqurmadan sonra dahi Azərbaycan şairi və ictimai xadimi Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərəsinin və Bülbülün ev-muzeyinin açılışından da danışmışdır. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən Qarabağa dinc həyatın tezliklə qayıtması üçün bütün imkanlardan istifadə edilir.
Konfransda çıxış edən Nizami Səfərov iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır ki, bu faciə hələ 1973-cü ildə keçmiş Sovet İttifaqı tərəfindən ratifikasiya edilmiş Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin kobud şəkildə pozulmasıdır. Onun fikrincə, bu, insanlığa qarşı cinayət kimi tövsif edilməlidir, çünki belə cinayətlər müasir beynəlxalq hüquqda əsas cinayətlərdən biri sayılır və həm milli səviyyədə, həm də beynəlxalq cinayət hüququ çərçivəsində Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi tərəfindən mühakimə olunur. Nizami Səfərov qeyd etmişdir ki, belə cinayətlərin iddia müddəti yoxdur və bütün günahkarlar gec-tez cəzalarını alacaqlar.
Aleksandr Karavayev 1990-cı ilin faciəli hadisələrinə toxunaraq, belə faciəvi ssenarilərin qarşısının alınması üçün sovet sisteminin keçmiş sovet respublikalarında real vəziyyəti əsaslı şəkildə qiymətləndirmək, mövcud hala operativ və adekvat reaksiya vermək iqtidarında olmadığını vurğulamışdır.
Çıxış edən digər natiqlər Lev Spivak, Abuzər Bağırov, Yuri Pompeyev və İlham Bədəlbəyli qanlı gecə ilə bağlı şəxsi xatirələri ilə bölüşmüşdürlər. Dinc əhalinin öldürülməsinin dəhşətliliyini, bütün günahkarların cəzalandırılmasının və onların mənəvi qınanılmasının vacibliyini vurğulamışdırlar. Həmçinin qeyd olunmuşdur ki, 1990-cı ilin 20 yanvar hadisələri bütün Azərbaycan xalqını öz müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə birləşdirmişdir. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev başda olmaqla Azərbaycan xalqını tarixi qələbə və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpası münasibətilə təbrik etmiş, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinin aparıldığını vurğulamışlar.
Konfransın sonunda İlham Bədəlbəyli müəllifi olduğu 20 yanvar qurbanlarına həsr edilmiş şeirini oxumuşdur.

пресс-релиз 20 января 2022
В связи с 32-ой годовщиной трагедии «Черного января» сегодня в Москве Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, сотрудники Посольства и представительства Фонда Гейдара Алиева в России, представители российской общественности, Азербайджанской Молодежной Организации России (АМОР) и диаспоры возложили цветы к барельефу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, установленного в здании Посольства и к баннеру, посвященному жертвам трагедии 1990 года, у главного входа в Посольство.
Далее Посол дал интервью азербайджанским и российским СМИ, в котором рассказал о той трагедии, отметив, что в ночь с 19 на 20 января теряющее влияние руководство Советского Союза пошло на беспрецедентную акцию ввода войск в мирный город. Он подчеркнул, что это был не просто ввод войск, а трагедия, поскольку стреляли по безоружным людям и по окнам домов, уничтожали мирных жителей Баку, которые никакого отношения к политике не имели. Посол отметил, что 20 января 1990 года стало поворотной точкой в жизни азербайджанского народа.
Позже состоялась онлайн конференция, которая была организована Посольством Азербайджанской Республики и представительством Фонда Гейдара Алиева, посвящённая трагическим событиям 20 января 1990 года в Баку.
В конференции приняли участие Посол Полад Бюльбюль оглы, депутат Милли Меджлиса Азербайджана Низами Сафаров, президент международной ассоциации Израиль-Азербайджан «АзИз» Лев Спивак, профессор МГИМО, председатель московского отделения Союза Писателей Азербайджана Абузар Багиров, писатель Юрий Помпеев, политолог Александр Караваев, поэт, секретарь московского отделения Союза Писателей Азербайджана Ильхам Бадалбейли, а также сотрудники Посольства и представительства Фонда Гейдара Алиева, представители общественности, АМОР и диаспоральных организаций в России.
Посол поприветствовал участников конференции и выразил им глубокую признательность за участие в ее работе.
В своем выступлении Посол подчеркнул, что 20 января 1990 года - одна из самых трагических, скорбных, но вместе с тем и доблестных страниц в истории азербайджанского народа. Он отметил, что трагедии 20 января 1990 года предшествовали сепаратистские события, которые происходили в Нагорном Карабахе. Бездействие советских властей только усугубило и без того сложную ситуацию. Именно это и подогревало претензии армянского лобби, которое уже давно начало подготовку к отделению Нагорного Карабаха от Азербайджана.
Полад Бюльбюль оглы также отметил, что после того, как общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев был отстранен от всех должностей, проармянские силы,  воспользовавшись этим, положили начало армяно-азербайджанскому конфликту, территориальным претензиям Армении к Азербайджану.
Посол проинформировал участников конференции о тех зверствах, которые были учинены советской армией против мирных жителей. Довел до сведения участников, что столь жестокий шаг центральных властей СССР произвел обратный эффект. Люди начали понимать, что жить в такой стране, где правительство давит своих граждан танками, невозможно и стали сжигать на площадях свои партийные билеты. Трагедия стала той красной чертой, после которой уже обратно возврата не было. Кровавая ночь 20 января 1990 года стала очень важной в понимании того, что волю народа сломить невозможно. Было много жертв, пролилась кровь, но это еще больше убедило людей в необратимости происходящих процессов.
Данная трагедия увековечена в памяти азербайджанского народа и сегодня важно донести всю правду о тех событиях следующим поколениям. Посол также подчеркнул, что в те годы не было лидера, способного защитить интересы нашей страны и ее граждан.
Здание Посольства в Москве особенно дорого азербайджанскому народу. Как известно, 21 января 1990 года общенациональный лидер Гейдар Алиев вместе с членами семьи приехал в здание, где ныне располагается Посольство Азербайджана, продемонстрировав, что он рядом со своим народом, и, прорвав информационную блокаду, в которой тогда находился Азербайджан, выступил на пресс-конференции с политическим заявлением, резко осудил данное злодеяние, дал юридическую оценку расправе над мирными безоружными людьми и потребовал наказания виновных. Благодаря его смелому выступлению мировая общественность узнала правду о трагедии и услышала принципиальную позицию по осуждению преступления, совершенного тогдашними лидерами СССР. В то время, в условиях тоталитарного режима, бросивший вызов системе, обрекал себя на очень серьезные осложнения, но Гейдар Алиев не побоялся этого. Такой шаг требовал большого мужества и отваги.
После возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству независимого Азербайджана на специальной сессии Милли Меджлиса в феврале 1994 г. трагедия 20 января 1990 г. была расценена как военная агрессия и преступление, а по итогам обсуждения было принято постановление «О трагических событиях, имевших место в городе Баку 20 января 1990 года».
Хоть и прошло 32 года со дня январской трагедии, но до сих пор это грубое нарушение положений Всеобщей декларации прав человека ООН, Международного пакта о гражданских и политических правах и других международно-правовых документов, являющееся одним из тяжких преступлений ХХ века по своей сути и масштабам, не получило международной политико-правовой оценки. Согласно международному праву, такие события должны быть квалифицированы как преступление против человечности, а его инициаторы и исполнители должны быть привлечены к ответственности.
Полад Бюльбюль оглы особо подчеркнул, что сегодня азербайджанский народ, нынешнее руководство Азербайджана не отождествляют тогдашние действия центральных властей Советского Союза с современной демократической Россией.
Посол с особой гордостью отметил, что сегодня душа великого лидера Гейдара Алиева, души всех шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны, обрели покой. Спустя 30 лет наша доблестная армия, под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, который сумел объединить весь азербайджанский народ в железный кулак, положила конец многолетнему конфликту и освободила наши исконные земли из под армянской оккупации.
Подчеркнул, что сегодня, по поручению Президента Ильхама Алиева, проводится широкомасштабная работа по восстановлению освобожденных территорий Азербайджана, проведению здесь коммуникационных линий, дорог. За рекордно короткие сроки был построен и сдан в эксплуатацию международный аэропорт в Физулинском районе, планируется также строительство еще двух аэропортов в Лачинском и Зангиланском районах. В то же время была проложена «Дорога Победы» в город Шушу.
Также Посол рассказал об успешно проведенном в Шуше музыкальном фестивале «Хары бюльбюль», открытии после реконструкции музея-мавзолея великого азербайджанского поэта и общественного деятеля Моллы Панаха Вагифа и дома-музея Бюльбюля. Руководством страны делается все для скорейшего возвращения мирной жизни в Карабах.
Выступивший на конференции Низами Сафаров обратил внимание участников на то, что эта трагедия, является грубейшим нарушением Декларации прав человека, международного пакта о гражданских и политических правах, который был ратифицирован бывшим Советским Союзом в 1973 году. По его мнению, это преступление необходимо квалифицировать как преступление против человечности, поскольку подобные преступления являются одним из ключевых в современном международном праве и преследуются как на национальном уровне, так и в рамках международного уголовного права со стороны Международного уголовного суда. Низами Сафаров отметил, что такого рода преступления не имеют срока давности и все виновные рано или поздно понесут наказания.
Александр Караваев, коснувшись трагических событий 1990 года, подчеркнул неспособность советской системы здраво оценить реальное положение дел в бывших советских республиках, своевременно и адекватно среагировать на сложившуюся ситуацию для предотвращения подобных трагических сценариев.
Выступившие Лев Спивак, Абузар Багиров, Юрий Помпеев и Ильхам Бадалбейли поделились личными воспоминаниями о кровавой ночи. Была подчеркнута чудовищность убийства мирных жителей, важность наказания всех виновных и их морального осуждения. Также было отмечено, что события 20 января 1990 года сплотили весь азербайджанский народ в борьбе за свою независимость и территориальную целостность. Также ораторы поздравили азербайджанский народ во главе с Президентом, Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым с исторической победой и восстановлением территориальной целостности Азербайджанской Республики, и подчеркнули масштабные восстановительные работы на освобожденных территориях.
В конце конференции Ильхам Бадалбейли зачитал авторское стихотворение, посвященное жертвам 20 января.