20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar Səfirlikdə anım tədbiri keçirilmişdir
Cari ilin 20 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində Ümumxalq Hüzn Günü - 20 Yanvar 1990-cı il faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Anım tədbirində Moskvadakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, görkəmli azərbaycanlı elm xadimləri, həkimlər, Moskva ali məktəblərinin müəllimləri, "Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyi"nin (АМОР) tələbələri və fəalları, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev giriş sözü ilə çıxış edərək qeyd edib ki, 20 Yanvar ölkəmizin tarixinə qanlı sətirlə yazılmış və Azərbaycan xalqının qəhrəmanlığını və cəsarətini simvolizə edən həm matəm, həm də parlaq tarixdir. Vurğulanıb ki, sovet hakimiyyətinin ayrı-seçkilik siyasəti fonunda Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda çıxış edən milli azadlıq hərəkatının yatırılması məqsədilə keçmiş sovet qoşunlarının xalqımıza qarşı hərbi təcavüzü Bakıda misli görünməmiş faciəyə səbəb olub və çoxsaylı insan tələfatına çevrilib.
Səfir xüsusilə vurğulayıb ki, o vaxt məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyev 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verən ilk həqiqət səsi olub. 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinin binasında (indiki Azərbaycanın Moskvadakı Səfirliyinin binası) faciə ilə bağlı bəyanatla çıxış edən Heydər Əliyev xalqımıza qarşı törədilmiş vəhşilikləri müharibə cinayəti adlandıraraq qınadı və bu hadisələri törədənləri kəskin tənqid etdi.
Sonra söz Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi, Rusiya Federasiyasının "xüsusi xidmətlərinə görə" fəxri təhsil işçisi, Azərbaycan etnomədəni komponenti olan K.A.Kərimov adına 157 saylı məktəbin müəllifi və ilk direktoru Aida Quliyeva, yazıçı, filologiya elmləri doktoru, MGİMO-nun professoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Moskva şöbəsinin sədri Abuzər Bağırov və sənədli film rejissoru, oyun kinosunun ssenaristi Lilia Borovskaya verilib.

пресс-релиз 21 января 2025
20 января в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялось мероприятие, посвященное 35-й годовщине Дня всенародной скорби - трагедии 20 января 1990 г.
В памятном мероприятии приняли участие представители азербайджанской диаспоры в Москве, видные азербайджанские научные деятели, врачи, преподаветели московских вузов, студенты и активисты «Азербайджанского молодежного объединения России» (АМОР), сотрудники Представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации.
Со вступительным словом выступил Посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, который отметил, что 20 Января является одновременно траурной и светлой датой в истории нашей страны, вписанной в нее кровавой строчкой и символизирующей героизм и мужество азербайджанского народа. Было подчеркнуто, что военная агрессия бывших советских войск в отношении нашего народа в целях подавления национально-освободительного движения, выступавшего за независимость, суверенитет и территориальную целостность Азербайджана на фоне дискриминационной политики советских властей, привела к невиданной трагедии в Баку и обернулась многочисленными человеческими жертвами.
Посол обратил особое внимание на то, что в то время именно общенациональный лидер Гейдар Алиев стал первым голосом правды, давшим политико-правовую оценку событиям 20 Января. Выступив 21 января 1990 года в здании Постоянного представительства Азербайджана в Москве (ныне здание Посольства Азербайджана в Москве) с заявлением в связи с трагедией, Гейдар Алиев осудил зверства, учиненные против нашего народа, назвав их военным преступлением, и подверг резкой критике лиц, совершивших эти события.
Далее слово было предоставлено заслуженному учителю Азербайджанской Республики, почетному работнику образования Российской Федерации «За особые заслуги», первому директору и автору школы № 157 с азербайджанским этнокультурным компонентом им. К.А. Керимова Аиде Кулиевой, писателю, доктору филологических наук, профессору МГИМО, председателю Московского отделения Союза писателей Азербайджана Абузару Багирову и режиссеру-документалисту, сценаристу игрового кино Лилии Боровской.