Mətbuat şərhi 22 yanvar 2026
21 yanvar tarixində Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyini ziyarət etmiş və müdafiə nazirinin müavini Vasiliy Osmakov ilə görüşmüşdür.
Görüş zamanı müdafiə nazirlikləri xətti üzrə Azərbaycan–Rusiya qarşılıqlı fəaliyyətinin aktual məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, 2026-cı il üçün təmasların və qarşılıqlı səfərlərin qrafiki müzakirə olunmuşdur.
Hər iki tərəfdən 22 fevral 2022-ci il tarixli Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Moskva Bəyannaməsinə uyğun olaraq hərbi-siyasi və hərbi-texniki sahələrdə ikitərəfli dialoqun və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə konstruktiv yanaşma təsdiqlənmişdir.

21 января посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев посетил Министерство обороны РФ и встретился с заместителем министра обороны Василием Осьмаковым.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам азербайджано-российского взаимодействия по линии министерств обороны, обсужден график контактов и взаимных визитов в 2026 году.
С обеих сторон подтвержден конструктивный настрой на развитие двустороннего диалога и сотрудничества в военно-политической и военно-технической сферах в соответствии с Московской Декларацией о союзническом взаимодействии от