22 dekabr tarixində Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev Sankt-Peterburq Dövlət Universitetini ziyarət etmiş, burada Universitetin rektoru Nikolay Kropaçev ilə görüş keçirilmişdir.
Görüş zamanı Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti əsasında yaradılması nəzərdə tutulan birgə Azərbaycan-Rusiya Universiteti layihəsinin həyata keçirilməsi üzrə növbəti addımlar, o cümlədən birgə tədris planının və təhsil proqramlarının hazırlanması məsələləri, eləcə də ali təhsil və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə olunmuşdur.
Universitetə səfəri çərçivəsində səfir R. Mustafayev Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsinin tələbə və magistrantları qarşısında Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və perspektivləri, Azərbaycanın daxili və xarici siyasəti mövzusunda mühazirə ilə çıxış etmiş, tələbə və müəllimlərin çoxsaylı suallarını cavablandırmışdır.

22 декабря посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев посетил Санкт-Петербургский государственный университет (СПбГУ), где состоялась встреча с ректором Университета Николаем Кропачевым.
В ходе встречи были обсуждены дальнейшие шаги по реализации проекта совместного Азербайджано-Российского университета на базе СПбГУ и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), включая вопросы подготовки совместного учебного плана и образовательных программ, а также перспективы развития азербайджано-российского сотрудничества в сфере высшего образования и подготовки высококвалифицированных кадров.
В рамках своего визита в Университет посол Р. Мустафаев выступил перед студентами и магистрантами факультета Международных отношений СПбГУ с лекцией о состоянии и перспективах азербайджано-российских отношений, внешней и внутренней политике Азербайджана, ответил на многочисленные вопросы студентов и преподавателей.