27 sentyabr tarixində Səfirlikdə Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
Tədbirdə Pakistan və Türkiyənin Rusiya Federasiyasındakı səfirliklərinin yüksək səviyyəli diplomatları, Moskva şəhərində səfərdə olan Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin idarə heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, xalq yazıçısı Anar, eləcə də Azərbaycan Respublikasının dövlət qurumlarının Rusiya Federasiyasındakı təmsilçiləri, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəalları və diaspor təşkilatlarının üzvləri, ümumilikdə isə 100-dən çox qonaq iştirak etmişdir.
Səfirliyin binasının girişində 44 günlük Vətən müharibəsində canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunmuş fotostend quraşdırılmış və soydaşlarımız gün ərzində şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad edərək, oraya güllər qoymuşlar. Eyni zamanda, Səfirliyin Qonaq evinin binasında 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş banerlər, müharibə dövründə mənfur düşmənin raket zərbələrinə məruz qalmış ölkəmizin şəhər və qəsəbələrindəki dağıntıları əks etdirən fotosərgi təşkil edilmiş, video-çarx nümayiş etdirilmiş, tədbir iştirakçılarına Anım Gününün rəmzi olan Xarı bülbül döş nişanları paylanılmışdır.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Anım Günü münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciəti nümayiş etdirilmişdir.
Sonra çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq, Səfirlik tərəfindən ilk dəfə keçirilən Anım Gününə həsr edilmiş tədbirdə iştirakına görə qonaqlara dərin minnətdarlığını bildirmiş, həmin günün ölkəmiz və bütün region üçün xüsusi məna və əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. 27 sentyabrın Azərbaycan ordusunun parlaq qələbəsi ilə nəticələnən əks-hücum əməliyyatının başlanması günü kimi tarixə yazıldığını bildirən Səfir şanlı zəfərimizin müharibədə vuruşan hər bir əsgərin canı və qanı bahasına qazanıldığını söyləmişdir. Daha sonra ərazilərimizin azad olunması uğrunda canlarından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi hörmətlə anılaraq bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, bir il bundan öncə təsəvvür edə bilməzdik ki, faciələrlə, mübarizə ilə, fədakarlıqla dolu günlər necə bitəcək. Son 30 il ərzində Azərbaycanda gənc vətənpərvər nəslin yetişdiyini diqqətə çatdıraraq, onların təkcə sözdə deyil, döyüş meydanında da öz canlarını verməyə hazır olduqlarını vurğulamışdır.
Azərbaycan dövlətinin Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli üçün bütün imkanlardan istifadə etdiyini və danışıqların uzun illər aparıldığını deyən Səfir eyni zamanda qeyd etmişdir ki, müxtəlif təkliflərin müzakirə olunduğuna baxmayaraq, Ermənistan tərəfi onların hamısını rədd etmiş və “yeni torpaqlar üçün yeni müharibə” və “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi təxribatçı ifadələr səsləndirmiş və bununla da diplomatik prosesə son qoymuşdur.
Polad Bülbüloğlu 27 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Anım Günü ilə əlaqədar xalqa müraciət etdiyini, həmçinin Birinci xanım Mehriban Əliyeva ilə birgə Vətən müharibəsi zamanı ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə həlak olan əsgər və zabitlərimizin, qətlə yetirilən mülki vətəndaşlarımızın və itkin düşmüş soydaşlarımızın xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq keçirilən yürüşdə iştirak etdiklərini və əllərində şəhidlərin şəkillərini saxladıqlarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Müharibənin ilk günlərindən Pakistan və Türkiyənin Azərbaycan Respublikasına siyasi və mənəvi dəstək verdiklərini xüsusilə vurğulayan ölkəmizin Səfiri bunun üçün həmin ölkələrin rəhbərliyinə və xalqlarına dərin təşəkkürünü bildirmişdir.
Azərbaycanın Səfiri işğaldan azad edilmiş torpaqlarda intensiv şəkildə aparılan bərpa işlərindən bəhs etmiş, atası Bülbülün evinin bərpası ilə məşğul olduğu zaman Şuşaya hər dəfə səfər edərkən qürur hissi keçirdiyini, xalqımızın, ordumuzun və dövlət başçımızın gücünü dərk etdiyini bildirmişdir. Cari ilin avqust ayında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Birinci xanımın iştirakı ilə Şuşada Molla Pənah Vaqifin məqbərə-muzey kompleksinin təmir-bərpa işlərindən sonra açıldığını, eləcə də Vaqif Poeziya Günlərinin müvəffəqiyyətlə keçirildiyini və orada Prezident İlham Əliyevin möhtəşəm çıxış etdiyini vurğulamışdır.
Səfir diqqətə çatdırmışdır ki, şanlı zəfərlə ruhlanmış Azərbaycan xalqı Qarabağda sürətlə həyata keçirilən rekonstruksiya işlərinin əyani şahididir. Mənfur düşmənin dağıtdığı Fizuli şəhərində cəmi 8 ay ərzində beynəlxalq hava limanının tikildiyini söyləyərək, bu cür sürətli templərlə belə əhəmiyyətli obyektin inşa edilməsinin mümkün olmadığını və bəzi mütəxəssislərin yalnız layihənin hazırlanmasına 1,5 - 2 il sərf edilməsinin lazım olduğunu dediklərini bildirmişdir.
Polad Bülbüloğlu onu da qeyd etmişdir ki, hər dəfə Şuşaya gəldikdə, belə xoşbəxt günü yaşaya bilməyən məşhur Üzeyiri, Natəvanı və tanınmış digər şair və bəstəkarlarımızı yada salır və onların ruhları sevinir.
Sözügedən tədbirin ilk dəfə keçirildiyini bir daha qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, 27 sentyabrın ölkəmizdə hər il Anım Günü kimi qeyd ediləcəyini söyləmişdir.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri çıxışına yekun vuraraq, tədbirə qatılan hər bir şəxsə bir daha dərin minnətdarlığını bildirmiş, şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə isə şəfa diləmişdir.
Sonra qonaqlara Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Media Mərkəzinin “Azərbaycanfilm” kinostudiyası ilə birgə istehsal etdiyi, Vətən müharibəsinə həsr olunan “Biz” tarixli-sənədli filmi, eləcə də digər video-çarxlar nümayiş etdirilmişdir.

пресс-релиз 27 сентября 2021
27 сентября текущего года в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти.
На мероприятии приняли участие высокопоставленные дипломаты посольств Пакистана и Турции в Российской Федерации, председатель Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев, председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар, представители азербайджанских государственных органов в Российской Федерации, представители российской общественности, сотрудники Представительства Фонда Гейдара Алиева в России, активисты Азербайджанской Молодежной Организации России и представители диаспорских организаций, в общей численности более 100 гостей.
У входа в здание Посольства был установлен фотостенд, посвященный памяти шехидов, погибших в 44-дневной войне и в течение всего дня наши соотечественники возлагали цветы в память о наших шехидах. В то же время в здании Гостевого Дома при Посольстве были показаны транспаранты, посвященные 44-дневной Отечественной войне, фотовыставка, запечатлевшая разруху в городах и населенных пунктах нашей страны, в которые в период войны попали ракеты ненавистного врага, демонстрировался видеоролик, а участникам были подарены значки «Хары бюльбюль», являющиеся символом дня памяти.
В начале мероприятия было продемонстрировано обращение Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева к азербайджанскому народу по случаю Дня памяти.
Затем Посол Полад Бюльбюль оглы поблагодарил гостей за участие в мероприятии, проводимому впервые согласно соответствующему указу Президента Азербайджанской Республики. Он подчеркнул особую важность этого дня для нашей страны и для всего региона.
Отметив, что 27 сентября является датой начала контрнаступления, результатом которого стала громкая победа азербайджанской армии, Посол сказал, что наша славная победа была одержана ценой жизни и крови каждого солдата, сражавшегося в войне. Далее гости почтили минутой молчания память всех шехидов, павших за освобождение наших земель.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что еще год назад мы не могли представить, чем закончатся дни полные трагедий, борьбы и жертв. Отметив, что за последние 30 лет в Азербайджане выросло молодое патриотическое поколение, которое готово отдать жизнь не только на словах, но и на поле боя.
Полад Бюльбюль оглы заявил, что Азербайджанское государство использовало все возможные средства для мирного урегулирования карабахского конфликта и, что переговоры велись на протяжении многих лет. Посол сказал, что, несмотря на различные предложения во время переговоров, армянская сторона отвергала их и призывала к провокационным высказываниям, таким, как «Новой войне за новые земли» и «Карабах – это Армения и точка», тем самым поставив точку в дипломатическом решении вопроса.
Полад Бюльбюль оглы сообщил участникам мероприятия, что 27 сентября Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев обратился к народу по случаю Дня памяти и, что они вместе с Первой леди Мехрибан ханым Алиевой приняли участие в шествии в знак уважения к памяти наших убитых граждан и без вести пропавших соотечественников, держали портреты шехидов.
Подчеркнув, что Пакистан и Турция с первых дней войны оказывали Азербайджанской Республике политическую и моральную поддержку, Посол Азербайджана выразил глубокую признательность руководству и народам этих стран.
Посол Азербайджана рассказал об интенсивных восстановительных работах, проводимых на освобожденных землях. Он отметил, что испытывает гордость каждый раз, когда посещает Шушу для восстановления дома своего отца Бюльбюля и понимает силу нашего народа, армии и главы государства. В августе этого года в Шуше с участием Президента Азербайджанской Республики и Первой леди был открыт после восстановительных работ музей-мавзолей Моллы Панаха Вагифа, успешно проведены Дни поэзии Вагифа, на которых блестяще выступил Президент Ильхам Алиев.
Посол отметил, что азербайджанский народ, воодушевленный славной победой, является свидетелем стремительных восстановительных работ в Карабахе. Он сообщил, что в городе Физули, разрушенном противником, всего за восемь месяцев был построен международный аэропорт, добавив, что столь важный объект невозможно построить такими быстрыми темпами и что некоторые специалисты утверждали о необходимости 1,5-2 лет только для подготовки проекта.
Полад Бюльбюль оглы также отметил, что каждый раз, приезжая в Шушу, он вспоминает знаменитых Узеира, Натаван и других известных поэтов и композиторов Карабаха и их души радуются.
Посол подчеркнул, что мероприятие проводится впервые, и 27 сентября будет ежегодно отмечаться в нашей стране как День памяти в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года.
Завершая свое выступление, Посол Азербайджана в России еще раз выразил глубокую признательность всем, кто принял участие в мероприятии, пожелал покоя с миром нашим шехидам и исцеления ветеранам.
Затем гостям был показан исторический документальный фильм «Мы», посвященный Отечественной войне, а также другие видеоролики, созданные Бакинским Медиа Центром при поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики в сотрудничестве с киностудией «Азербайджанфильм».
В завершение был дан эхсан в память о наших шехидах, павших за территориальную целостность Азербайджана.