28 iyul tarixində Rusiyanın V.İ. Vernadski adına Dövlət Geoloji muzeyində görkəmli azərbaycanlı neftçi-geoloq Fərman Salmanovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar konfrans keçirilmişdir
Cari ilin 28 iyul tarixində Rusiyanın V.İ. Vernadski adına Dövlət Geoloji muzeyində görkəmli azərbaycanlı neftçi-geoloq, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Fərman Salmanovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Rusiya Neft-Qaz Sənayeçiləri İttifaqının sədri Gennadi Şmal Fərman Salmanovun keçdiyi zəngin həyat yolu, onun Rusiyanın neft sənayesinə verdiyi misilsiz töhfə, buraxdığı tarixi iz haqda ətraflı danışmışdır.
Eyni zamanda o qeyd etmişdir ki, 2018-ci ildə keçirilmiş səsvermə nəticəsində Surqut hava limanına Fərman Salmanovun adı verilmişdir. Həmyerlimizin adının Rusiya və Azərbaycanda əbədiləşdirildiyini söyləmişdir.
Konfransda çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu Fərman Salmanovla şəxsi tanışlığı haqda söz açmışdır. Azərbaycanın Səfiri vurğulamışdır ki, məhz Fərman Salmanovun cəsarət və güclü iradə nümayiş etdirməsi nəticəsində Qərbi Sibirdə neft aşkarlanmışdır ki, bu gün də Rusiya həmyerlimizin verdiyi əhəmiyyətli töhfənin bəhrəsini görməkdədir.
Polad Bülbüloğlu Fərman Salmanovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 2019-cu ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən Sərəncamın imzalandığını və sözügedən Sərəncama əsasən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində Fərman Salmanov adına təqaüdün təsis edildiyini, Şəmkir şəhərində Fərman Salmanovun heykəlinin ucaldığını və Şəmkir rayonunda təhsil aldığı ümumi təhsil müəssisəsinə Fərman Salmanovun adının verildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Qərbi Sibirin Tümen vilayətində nəhəng neft və qaz yataqlarını kəşf etmiş məşhur azərbaycanlı geoloq Fərman Salmanovun nailiyyətləri haqda gələcək nəsillərin müxtəlif müasir vasitələrdən istifadə edərək məlumatlandırılmasının vacibliyini önə çəkmişdir.
Tədbirdə Fərman Salmanovun həyat və əmək fəaliyyətindən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilmişdir.

пресс-релиз 28 июля 2021
28 июля 2021 года в государственном геологическом музее имени В.И.Вернадского прошла научно-практическая конференция, посвященная 90-летию выдающегося азербайджанского геолога-нефтяника, Героя Социалистического Труда Фармана Салманова
28 июля 2021 года в российском государственном геологическом музее имени В.И.Вернадского прошла научно-практическая конференция, посвященная 90-летию выдающегося азербайджанского геолога-нефтяника, Героя Социалистического Труда Фармана Салманова.
Открывая мероприятие президент Союза нефтегазопромышленников России Геннадий Шмаль подробно рассказал о богатом жизненном пути Фармана Салманова, его историческом следе и незаменимом вкладе в нефтяную промышленность России.
Геннадий Шмаль отметил, что по итогам голосования, проведенном в 2018 году, аэропорту Сургута было присвоено имя Фармана Салманова. Таким образом, имя нашего соотечественника было увековечено как в России, так и в Азербайджане.
Выступая на конференции Посол Полад Бюльбюль оглы рассказал о своем личном знакомстве с Фарманом Салмановым. Он также подчеркнул, что благодаря мужеству и твердой воле Фармана Салманова в Западной Сибири была обнаружена нефть, и сегодня Россия пожинает плоды столь значительного вклада нашего соотечественника.
Полад Бюльбюль оглы довел до сведения участников мероприятия, что в целях увековечения памяти Фармана Салманова Президент Ильхам Алиев в 2019 году подписал Указ об учреждении стипендии имени Фармана Салманова в Азербайджанском Государственном Университете Нефти и Промышленности, возведении памятника Фарману Салманову в Шамкире и присвоении имени Фармана Салманова общеобразовательному учреждению, в котором он учился в Шамкирском районе.
Посол Азербайджана в России также подчеркнул важность информирования различными современными средствами будущих поколений о достижениях известного азербайджанского геолога Фармана Салманова, открывшего огромные месторождения нефти и газа в Тюменской области Западной Сибири.
На мероприятии был продемонстрирован документальный фильм, повествующий о жизни и творчестве Фармана Салманова.