Mətbuat şərhi 05 noyabr 2015
5 noyabr 2015-ci il tarixində Voloqda şəhərinin orden ilə təltif olunması münasibəti ilə xatirə lövhəsinin açılışı mərasimi olmuşdur
1983-cü ildə SSRİ Nazirlər Şurası sədrinin 1-ci müavini, Siyasi büronun üzvü, 2 dəfə Sosialist Əməyi qəhrəmanı Heydər Əliyev Voloqda şəhərinə Oktyabr İnqilabı ordenini təqdim etmək üçün həmin şəhərə səfər etmişdir. Səfər zamanı Heydər Əliyev bir sıra müəsissələrə baş çəkmiş, yaxındakı rayonlarda olmuş, təntənəli şəhər yığıncağında iştirak etmiş, Oktyabr İnqilabı ordenini şəhər bayrağına vurmuş və Oktyabr bağında ağac əkmişdir.
5 noyabr 2015-ci il tarixində Voloqda şəhərinin orden ilə təltif olunması münasibəti ilə xatirə lövhəsinin açılışı mərasimi olmuşdur.
Sözügedən tədbirə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu gəlmişdir.
Voloqda şəhər administrasiyasının binasında mərmər xatirə lövhəsinin açılışında şəhər meri Yevgeni Şulepov çıxış etmişdir.
Öz çıxışında o, Voloqda şəhərinin Sovet İttifaqının ali mükafatlarından olan Oktyabr İnqilabı ordeninə Böyük Vətən müharibəsindəki Qələbəyə verdiyi töhfəyə görə mükafatlandırıldığını demişdir. Yevgeni Şulepov bildirmişdir ki, bu ali mükafatı şəhərə görkəmli Sovet və Azərbaycan siyasi xadimi Heydər Əliyev təqdim etmişdir. Həmçinin o, Sovet İttifaqının bütün sənaye potensialına rəhbərlik edən bir insan kimi Heydər Əliyevin Voloqdanın inkişafı üçün bir çox mühüm qərarlar verdiyini vurğulamışdır. Burada yeni küçələr, yeni məktəblər və uşaq baxçaları tikilmiş, sənaye istehsalı genişlənmiş, onun dəstəyinə görə şəhər inkişaf etmişdir.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Polad Bülbüloğlu tədbirə gələn qonaqları salamlamış və Azərbaycanın görkəmli oğlu Heydər Əliyevin xatirəsinə olan hörmət və ehtirama görə minnətdarlığını bildirmişdir. Səfir həmçinin söyləmişdir: “Heydər Əliyev Siyasi Büronun üzvü, SSRİ Nazirlər Şurası sədrinin 1-ci müavini idi və burada deyildiyi kimi, o, çoxlu sayda məsələləri həll edirdi, çoxlu sahələrə nəzarət edirdi ki, bunlar onun bilavasitə müdaxiləsinə görə sürətlə inkişaf olunurdu. Biz bir ölkədə yaşayıb hamımız bu ölkə naminə işləyirdik. İndi biz müxtəlif ölkələrdə yaşayırıq. Olduqca xoşdur ki, mənəvi birliyimiz, humanitar əlaqələrimiz dağılmayıb, itirilməyib, inkişaf etməyə davam edirlər. Bu gün Voloqdada xatirə lövhəsinin açılması, Heydər Əlirza oğlu Əliyevin bura gəlməsinin yad olunması, bütün bunlar mənəvi əlaqələrimizin kəsilməz olduğunu göstərir.” Polad Bülbüloğlu vurğuladı ki, Voloqdada Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevə istiqanlı münasibət azərbaycanlılar tərəfindən minnətdarlıqla qəbul olunur.
Çıxış edən Voloqda şəhərinin fəxri sakini, Voloqdaya yüksək mükafatın təqdim edilməsinə həsr olunmuş 2 iyul 1983-cü il tarixli təntənəli iclasın iştirakçısı Aleksey Plexanov qeyd etdi ki, həmin əlamətdar gündən düz 33 il ötmüşdür. O, həmin tədbirə necə hazırlıq işlərinin görüldüyü, bugünkü mərasimdə təmsil olunmuş şəxslərdən xeyli sayda insanların bilavasitə 1983-cü ildəki tədbirdə iştirak etdiyi, Voloqdaya səfər zamanı Heydər Əliyevi müşayiət etdiyi barədə xatirələrlə bölüşmüşdür. Şəhərin inkişafı və çiçəklənməsində Heydər Əliyevin rolunu xüsusilə qeyd edən Aleksey Plexanov vurğulamışdır ki, o zaman Oktyabr bağında Heydən Əliyev tərəfindən əkilmiş ağac bu gün nəhəng ağaca çevrilmişdir. Həmin ağac əsrlər boyu daha da böyüyərək Azərbaycan və Rusiya xalqlarını, bizim iki dövlətimizi birləşdirən dostluğun əyani sübutu olacaqdır. Aleksey Plexanov həmçinin demişdir ki, gənc nəslin tərbiyə edilməsi üçün belə tədbirlər böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Voloqdaya səfəri çərçivəsində Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Kreml meydanını və Heydər Əliyevin ağac əkdiyi parkı ziyarət etmişdir. Hal-hazırda həmin ağacın önündə müvafiq yaddaş yazısı ilə kiçik lövhə quraşdırılmışdır. Burada Polad Bülbüloğlu Azərbaycan diasporunun təmsilçiləri ilə görüşüb yerli KİV-ə müsahibə vermişdir. Həmin müsahibədə o qeyd etmişdir ki, Oktyabr İnqilabı ordeninin SSRİ-də əhəmiyyətə görə ikinci mükafat idi və həmin ordenin təqdim edilməsi məqsədilə Siyasi Büronun üzvü, Nazirlər Şurası sədrinin birinci müavini Heydər Əliyevin gəlməsi Sovet İttifaqının ali siyasi rəhbərliyinin Voloqdaya bəslənilən münasibətinin bariz göstəricisi idi. Səfir o cümlədən demişdir: “Heydər Əlirza oğlu Əliyev unikal insan idi və digər insanların tələbatlarına böyük diqqətlə yanaşırdı. Heydər Əliyev haqqında çoxlu səmimi ifadələr, öz səfərindən sonra şəhərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük işlər gördüyü haqqında sözlər eşitmək mənim üçün xoş idi. Bu onun xarakteri, insanların rifah səviyyəsinin qaldırılması niyyəti, rəhbər kimi səmərəliliyi barəsində parlaq səciyyələndirici misaldır.” Yekun olaraq Polad Bülbüloğlu Heydər Əliyev haqqında əziz xatirəsini qoruyub saxladıqları üçün Voloqda sakinlərinə bir daha öz minnətdarlığını bildirmişdir.

пресс-релиз 05 ноября 2015
5 ноября 2015 года в городе Вологда состоялась церемония открытия мемориальной доски в честь награждения города орденом
В 1983 году в Вологду приехал первый заместитель Председателя Совета министров СССР, член Политбюро, дважды Герой социалистического труда Гейдар Алиев, чтобы вручить городу орден Октябрьской Революции. Во время визита Гейдар Алиев посетил несколько предприятий, близлежащие районы, участвовал в городском торжественном собрании, прикрепил орден Октябрьской Революции на Знамя города и посадил дерево в Октябрьском сквере.
5 ноября 2015 года в городе Вологда состоялась церемония открытия  мемориальной доски в честь награждения города орденом.
На это торжественное событие прибыл Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.
На открытии памятной мраморной доски на здании Администрации Вологды выступил глава города Евгений Шулепов.
В своем выступлении он сказал, что город Вологда был награжден Орденом Октябрьской Революции – одной из высших наград Советского Союза за вклад в Победу в Великой Отечественной войне. Он отметил, что эту высокую награду вручил городу выдающийся советский и азербайджанский политический деятель Гейдар Алиев. Он также подчеркнул, что Гейдар Алиев, как человек, который руководил всем промышленным потенциалом Советского Союза, принимал очень многие важные решения для развития Вологды. Здесь появились новые улицы, новые школы и детские сады, расширились промышленные производства, благодаря его помощи город развивался.
Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы поприветствовал собравшихся и поблагодарил за память, в отношение выдающегося сына Азербайджана Гейдара Алиева.  Посол также сказал: «Гейдар Алиев был членом Политбюро, 1-ым заместителем Председателя Совета министров СССР и как здесь было сказано, он решал многие вопросы и курировал многие отрасли, которые благодаря его непосредственному вмешательству в то время сильно развивались. Мы жили в одной стране и все работали на эту страну. Сейчас мы живем в разных странах. И очень приятно, что наша духовная общность, наши гуманитарные связи не рассыпались, не потерялись, они продолжают развиваться. И то, что сегодня в Вологде открывается мемориальная доска, вспоминают приезд сюда Гейдара Алиевича Алиева, это говорит о том, что наши духовные связи неразрывны». Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что теплое отношение в Вологде к общенациональному лидеру Гейдару Алиевичу Алиеву с благодарностью воспринимается азербайджанцами.
Выступивший почетный гражданин города Вологды, участник торжественного заседания 2 июля 1983 года, посвященного вручению городу Вологде высокой награды Алексей Плеханов подчеркнул, что прошло ровно 33 года с того знаменательного дня. Он вспоминал, как готовились к этой дате, что многие, присутствовавшие сегодня на церемонии, принимали непосредственное участие на церемонии вручения ордена в 1983 году, что сопровождал Гейдара Алиева во время его визита в Вологду. Особо отметив роль Гейдара Алиева в развитии и процветании города Алексей Плеханов подчеркнул, что дерево, которое тогда посадил в Октябрьском сквере Гейдар Алиев сегодня уже мощное дерево, которое будет расти веками и свидетельствовать о той крепкой дружбе, которая связывает азербайджанский народ и российский народ, наши два государства. Алексей Плеханов также сказал, что для воспитания молодежи такие акции имеют большое значение.
Посол Азербайджана в России в рамках визита в Вологду посетил Кремлевскую площадь, а также парк, в котором Гейдар Алиев посадил дерево. Сейчас около дерева установлена памятная табличка. Здесь Полад Бюльбюль оглы встретился с представителями азербайджанской диаспоры и дал интервью местным СМИ, в котором отметил, что Орден Октябрьской Революции – это вторая по значимости награда в Советском Союзе и то, что тогда ее приехал вручать Гейдар Алиев – член политбюро, первый заместитель председателя Совета министров, говорило о соответствующем отношении к Вологде со стороны высшего политического руководства Советского Союза. Посол также сказал: «Гейдар Алиевич Алиев был уникальным человеком и относился к нуждам людей очень внимательно. Мне было очень приятно услышать много лестных слов о Гейдаре Алиеве, о том, что он уже после своего исторического визита много сделал для дальнейшего развития города. Это ярко говорит о его характере, стремлении улучшить жизнь людей, о его эффективности как руководителя». В заключении Полад Бюльбюль оглы еще раз поблагодарил вологжан за добрую память к Гейдару Алиеву.