8 noyabr – Zəfər Gününün 5-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyində qəbul keçirilmişdir
8 noyabr – Zəfər Gününün 5-ci ildönümü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində rəsmi qəbul təşkil olunub.
Tədbirdə Moskvada akkreditə olunmuş bir sıra diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və üzvləri, hərbi attaşelər, Rusiya və Azərbaycanın elm və təhsil, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Moskvadakı Azərbaycan icmasının tanınmış nümayəndələri, bu ölkənin universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişlər.
Tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Rusiyadakı hərbi attaşesi polkovnik Kənan Təhməzov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan xalqı 30 ildən çox müddətdə itirilmiş torpaqlarının ağrısı ilə yaşamış, lakin bu illər ərzində səbirlə qüdrətli dövlət və güclü bir ordu qurmuşdur. O, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı adları cəsarət rəmzinə çevrilən minlərlə qəhrəmandan bir neçəsini xatırlatmışdır. Polkovnik K.Təhməzov əlavə etmişdir ki, Azərbaycan xalqı vətəndaşlarımıza, eləcə də dünyanın hər yerindəki soydaşlarımıza Qələbə sevinci bəxş edən cəsur Ordumuz və Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə haqlı olaraq fəxr edir.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Rusiyada səfiri Rəhman Mustafayev 8 Noyabr – Zəfər Gününün əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirmişdir ki, bu tarixi hadisə təkcə xalqımızın deyil, həm də dostlarımız və müttəfiqlərimizin qələbəsi, habelə beynəlxalq hüquq prinsiplərinin təntənəsidir. Səfir qeyd etmişdir ki, 8 Noyabrın ən vacib dərsi odur ki, beynəlxalq hüquq prinsipləri yalnız onları həyata keçirməyə qadir və istəkli bir hərbi qüvvə tərəfindən dəstəkləndiyi təqdirdə dəyərlidir.
Diplomat son beş ildə təqribən 12 milyard dolların ayrıldığı və 2026-2029-cu illər üçün əlavə 8 milyard dollar vəsaitin yönəldilməsinin planlaşdırıldığı Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq və yenidənqurma işlərindən danışmışdır. O, azad edilmiş torpaqlarda aktiv mina təmizləmə işlərinin aparıldığını, Qarabağ və qonşu rayonlarda mina ilə çirklənmiş ərazilərin təxminən 20 faizinin artıq təmizləndiyini nəzərə çatdırmışdır.
Səfir vurğulamışdır ki, keçmiş məcburi köçkünlərin Qarabağın dirçəldilmiş bölgələrinə qaytarılması prosesi davam edir və orada həm daimi, həm də müvəqqəti yaşayan əhalinin sayı artıq təxminən 60 min nəfərə çatıb. R.Mustafayev konkret nümunələr gətirərək bildirmişdir ki, uzun müddət davam edən münaqişənin sona çatması Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasına da güclü təkan verir.
Diplomat Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindən bəhs edərkən qeyd etmişdir ki, keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişənin sona çatması Bakı ilə Moskva arasında əlaqələrin yeni, daha yüksək – müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti səviyyəsinə qaldırılmasına imkan vermişdir. O, eyni zamanda, Rusiyanın hərbi əməliyyatların dayandırılmasında mühüm roluna, postmüharibə nizamlanması və Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılmasında fəal, konstruktiv mövqeyinə diqqət çəkmişdir. Səfir həmçinin vurğulamışdır ki, Azərbaycan və Rusiya strateji tərəfdaş olaraq qalır və iki ölkə arasında münasibətlər Cənubi Qafqaz regionunda sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin təmin edilməsində mühüm amildir.
O, çıxışına yekun vururaq, Zəfər Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etmişdir.
Qonaqlara Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən tikinti, bərpa və reinteqrasiya layihələrinə həsr olunmuş film nümayiş etdirilmişdir.
Rəsmi hissədən sonra təntənəli qəbulun musiqili proqramı çərçivəsində Rusiyanın Əməkdar artisti Valeriya Voronanın rəhbərliyi ilə Moskva Gənclər Kamera Orkestrinin ifasında Q.Qarayev, A.Vivaldi, E.Qriq, C.Vilyams, Y.Sibelius, M.İppolitov-İvanov, E.Artemyev kimi bəstəkarların klassik əsərləri səsləndirilmişdir. Gənc rusiyalı sənətçilər, Rusiya Teatr Sənəti İnstitutunun (GİTİS) tələbələri Darya Kovalenko, Nina Bataşova və Yelizaveta Sokolova Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından və “Arşın mal alan” operettasından ariyalar ifa etmişlər.
Tədbir zamanı qonaqlar həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsinin salnaməsini özündə əks etdirən fotostendlərlə tanış olmuşlar.

пресс-релиз 08 ноября 2025
В Посольстве Азербайджана в России состоялся приём, организованный по случаю 5-летия со Дня Победы – 8 ноября
В Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации состоялся официальный приём по случаю 5-летия со Дня Победы – 8 ноября.
В мероприятии приняли участие главы и члены ряда дипломатических миссий, аккредитованных в России, военные атташе, российские и азербайджанские деятели науки и образования, культуры и искусства, видные представители азербайджанской общины в Москве, азербайджанские студенты, обучающиеся в российских вузах.
На открытии вечера выступил военный атташе Вооруженных сил Азербайджана в России полковник Канан Тахмазов, который подчеркнул, что азербайджанский народ более 30 лет жил с чувством боли за утраченные земли, но все эти годы он терпеливо строил сильное государство и сильную армию. Он напомнил о нескольких из тысяч героев, чьи имена стали символом отваги в дни 44-дневной Отечественной войны. Полковник К. Тахмазов добавил, что азербайджанский народ по праву гордится своей доблестной армией и победоносным Верховным Главнокомандущим ВС Азербайджана, Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, подарившими гражданам Азербайджана и азербайджанцам во всем мире радость победы.
Выступивший затем посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев подчеркнул значение 8 ноября – Дня Победы, отметив, что это историческое событие знаменует собой победу не только нашего народа, но и наших друзей и союзников, а также победу принципов международного права. Важнейший урок 8 ноября в том, отметил посол, что принципы международного права лишь тогда чего-то стоят, если за ними стоит военная сила, способная и готовая воплотить эти принципы в жизнь.
Посол Р.Мустафаев рассказал о масштабных восстановительных работах в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах Азербайджана, на которые за минувшие 5 лет было выделено свыше 12 млрд долл., а в 2026-2029 гг. планируется выделить дополнительно 8 млрд долл. Он сообщил, что ведутся активные работы по разминированию освобожденных территорий и уже разминировано почти 20% зараженных минами территорий Карабаха и соседних районов.
Посол отметил, что сегодня продолжается процесс возвращения вынужденно перемещенных лиц в возрожденные регионы Карабаха, численность населения, проживающего там на постоянной и временной основе, уже достигла почти 60 тыс. человек. Р. Мустафаев на конкретных примерах показал, что завершение многолетнего конфликта дало сильный импульс процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Говоря об азербайждано-российских отношениях, посол подчеркнул, что завершение армяно-азербайджанского конфликта и установление мира в регионе позволило поднять на новый, более высокий уровень отношения между Баку и Москвой - уровень союзнического взаимодействия. Он при этом отметил важную роль России в прекращении боевых действий и её активную, конструктивную позицию в поствоенном урегулировании и в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений. Посол также подчеркнул, что Азербайджан и Россия были и остаются стратегическими партнерами и отношения между ними являются важнейшим фактором обеспечения мира, безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа.
Завершая свое выступление, он поздравил всех присутствующих с Днём Победы.
Гостям был показан фильм, посвященный строительным, восстановительным и реинтеграционным проектам, реализуемым на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
После официальной части в рамках музыкальной программы праздничного приема прозвучали классические произведения композиторов К. Караева,
А. Вивальди, Э. Грига, Дж. Уильямса, Я. Сибелиуса, М. Ипполитова-Иванова, Э. Артемьева в исполнении Московского молодёжного камерного оркестра под художественным руководством Заслуженного деятеля искусств России, главного дирижёра и солиста, профессора В.И. Вороны. Молодые российские артисты, студенты Российского института театрального искусства (ГИТИС) Дарья Коваленко, Нина Баташова и Елизавета Соколова исполнили арии из оперы «Кёроглу» и оперетты «Аршин мал алан» Узеира Гаджибейли.
В ходе мероприятия гости также ознакомились с фотостендами, повествующими о летописи 44-х дневной Отечественной войны.