Mətbuat şərhi 25 iyul 2015
Xəbər verildiyi kimi Baş Prokurorluğun Ağır cinayətlərə dair işlər üzrə istintaq idarəsində "Qerman Sterliqov Şirkətlər Qrupu"nun Direktorlar Şurasının rəhbəri Qerman Sterliqov və digərlərinin Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda qanunsuz keçərək Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə gəlmələri və dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar etmə əməlləri üzrə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 281.2 (Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə cinayət işi başlanaraq istintaq tədbirləri davam etdirilir.
İttiham üçün əsas verən kifayət qədər sübutlar toplanıldığından 28 iyul 2015-ci il tarixdə Qerman Sterliqov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 281.2 və 318.2-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmaqla barəsində Bakı şəhəri, Nəsimi rayon məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarışa verilmişdir.
Hazırda onun tutulub istintaqa cəlb edilməsi üçün "İnterpol"un Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Milli Mərkəzi Bürosu tərəfindən zəruri istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri həyata keçirilir.

пресс-релиз 25 июля 2015
Как сообщалось ранее, в Следственном управлении по делам о тяжких преступлениях Генеральной Прокуратуры Азербайджанской Республики продолжаются следственные мероприятия в рамках уголовного дела, возбуждённого по статьям 281.2 (открытые антигосударственные призывы) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики в отношении руководителя Совета директоров «Группы компаний Германа Стерлигова» Германа Стерлигова и других лиц, которые незаконно пересекли государственную границу Азербайджанской Республики и прибыли на оккупированные Вооружёнными силами Армении территории Азербайджанской Республики, выступили там с открытыми призывами, направленными против государства.
В связи с наличием достаточных доказательств для выдвижения обвинения, 28 июля 2015 года решением Насиминского районного суда города Баку Герман Стерлигов был привлечён в качестве обвиняемого в совершении деяний, предусмотренных статьями 281.2 и 318.2 УК Азербайджанской Республики, в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста и он был объявлен в международный розыск.
В настоящее время Национальное Центральное Бюро «Интерпола» Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики проводит необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия в целях его задержания и привлечения к следствию.