Mətbuat şərhi 10 fevral 2016
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kemerovo vilayətinin qubernatoru Amangəldi Tuleyevin “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kemerovo vilayətinin qubernatoru Amangəldi Tuleyevin Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında münasibətlərin, dostluğun və əməkdaşlığın inkişafındakı xüsusi xidmətlərinə görə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyəti Səfiri Polad Bülbüloğlu Kemerovo vilayətinə səfər etmişdir.
Cari ilin 10 fevral tarixində Kemerovo vilayətinin qubernatoru Amangəldi Tuleyev ilə Azərbaycanın Səfiri Polad Bülbüloğlu arasında görüş keçirilmişdir.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Rusiya arasındakı ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə etmişdirlər. Ordeni vilayətin başçısına təqdim edən Polad Bülbüloğlu ona uğurlar arzulamış və Azərbaycanın tək mərkəzlə deyil, həmçinin Rusiyanın regionları ilə də ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduöunu qeyd edərək, digər regionlarla artıq bu istiqamətdə işin aparıldığını vurğulamışdır. Azərbaycanın Səfiri ikitərəfli münasibətlərin möhkəmlənməsi və inkişafında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin xüsusi   rolunu qeyd etmişdir.
Amangəldi Tuleyev belə yüksək mükafata görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirmiş və öz tərəfindən onu doğrultmaq üşün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləmişdir. Həmçinin vilayətin rəhbəri qeyd etmişdir ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev ilə onu işgüzar və dostluq münasibətləri bağlayırdı. Amangəldi Tuleyev ağır vaxtlarında Heydər Əliyevin Kuzbasa gəldiyini, bir çox məsələlərin həllində yardımçı olduğunu xatırlamışdır.
Görüş zamanı Tuleyev Azərbaycan diasporu haqqında danışmışdır. O qeyd etmişdir ki, burada 7000-dən artıq azərbaycanlı yaşayır və onlar öz millətini layiqincə təmsil edirlər, bütün işlərdə kömək edirlər, bir çox rəhbər vəzifələri tuturlar. Eyni zamanda Amangəldi Tuleyev Azərbaycanın Səfirinə müraciət edərək demişdir: “Cənab Səfir, çox sağ olun ki, Siz, görkəmli dövlət xadimi olaraq, eyni zamanda da qeyri-adi sənət simasısız və bu gün də sənətdə olan, bütün postsovet məkanının, dünyanın tanıdığı böyük sənətkarsız”.
Kemerovo vilayətinin qubernatorunun qərarına əsasən Azərbaycanın Səfiri Polad Bülbüloğlu Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına verdiyi böyük şəxsi töhfə, milli mədəniyyətin mahnı irsinin zənginləşməsi, özünü əməyə ən yüksək səviyyədə həsr etməsi, seçdiyi işə sədaqət, yüksək vətəndaş məsuliyyəti və unikal istedadına görə Kuzbasın “Şərəf” ordeni ilə təltif olunmuşdur. Amangəldi Tuleyevə dərin minnətdarlığını bildirən Polad Bülbüloğlu 70-ci illərin sonu – 80-ci illərin əvvəli Kemerovoya etdiyi səfəri haqqında xatirələri ilə bölüşmüş və burada insanların olduqca qonaqpərvər və səmimi olduqlarını vurğulamışdır.
Həmçinin görüşdə turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında razılıq əldə olunmuşdur. Polad Bülbüloğlu Azərbaycanın turizm imkanları barədə danışmış, Amangəldi Tuleyev isə sözügedən mövzunun öyrənilməsi üçün göstəriş vermişdir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Səfirinin yerli KİV üçün mətbuat konfransı keçirilmişdir. Burada o, jurnalistlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, öz sənət fəaliyyəti və Amangəldi Tuleyevin rəhbərliyi altında regionun uğurlu inkişaf dinamikası haqqında çoxsaylı suallarını cavablandırmışdır.
Həmçinin səfər çərçivəsində Polad Bülbüloğlu “Kuzbas şaxtaçılarının xatirəsi” monumenti önünə güllər qoymuş və “Qırmızı Təpə” qoruq-muzeyini və Kuzbass dövlət filarmoniyasını ziyarət etmişdir.  Burada Azərbaycanın Səfirinə yüksəksəviyyəli bədii musiqi əsərlərinin yaradılması, beynəlxalq mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə verdiyi mühüm şəxsi töhfəyə görə “Qızıl lira” fəxri nişanı təqdim olunmuşdur.

пресс-релиз 10 февраля 2016
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о награждении Губернатора Кемеровской области Амангельды Тулеева орденом «Дружбы»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о награждении Губернатора Кемеровской области Амангельды Тулеева орденом «Дружбы» за особые заслуги в развитии отношений, дружбы и сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. В связи с этим, по поручению Президента Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы совершил визит в Кемеровскую область.
10 февраля 2016 года состоялась встреча между Губернатором Кемеровской области Амангельды Тулеевым и Послом Азербайджана Поладом Бюльбюль оглы.
Во время встречи стороны выразили удовлетворение уровнем двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном. Вручая орден главе области, Полад Бюльбюль оглы пожелал ему успехов и отметив, что Азербайджан заинтересован в дальнейшем развитии двусторонних отношений не только с центром, но и с регионами России, подчеркнул, что со многими регионами уже ведётся работа в данном направлении. Посол Азербайджана отметил особую роль президентов Ильхама Алиева и Владимира Путина в укреплении и развитии двусторонних отношений.
Амангельды Тулеев выразил глубокую признательность Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву за столь высокую награду и сказал, что сделает со своей стороны всё, чтобы оправдать её. Также глава области отметил, что его связывали хорошие рабочие, дружеские и деловые отношения с общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым. Амангельды Тулеев вспоминал, как Гейдар Алиев в тяжёлые моменты много раз приезжал в Кузбасс, помогал в решении многих вопросов.
Во время встречи Тулеев рассказал об азербайджанской диаспоре. Он подчеркнул, что здесь проживает более 7000 азербайджанцев и они очень достойно представляют нацию, помогают во всех делах, находятся на многих руководящих должностях. Также Амангельды Тулеев, обращаясь к Послу Азербайджана сказал: «Вам, господин Посол, спасибо за то, что Вы, оставаясь видным государственным деятелем, остаётесь незаурядной творческой личностью, артистом с большой буквы, которого знает всё постсоветское пространство, мир и который до сих пор находится в творчестве».
По постановлению Губернатора Кемеровской области Посол Азербайджана Полад Бюльбюль оглы был награждён орденом «Почёта» Кузбасса за большой личный вклад в развитие российско-азербайджанских связей, обогащение песенного наследия отечественной культуры, высочайшую самоотдачу, преданность избранному делу, высокую гражданскую ответственность и уникальный талант. Выразив глубокую признательность Амангельды Тулееву, Полад Бюльбюль оглы поделился своими воспоминаниями о визите в Кемерово в конце 70-начале 80-х годов и подчеркнул, что здесь очень дружелюбные, гостеприимные люди.
Также на встрече было достигнуто соглашение о проведении работы для развития сотрудничества в сфере туризма. Полад Бюльбюль оглы рассказал о туристических возможностях Азербайджана, а Амангельды Тулеев дал поручение изучить данную тему.
В рамках визита состоялась пресс-конференция Посла Азербайджана для местных СМИ, на которой он ответил на многочисленные вопросы журналистов, связанные с развитием двусторонних отношений, о своей творческой деятельности, а также об успешной динамике развития региона под руководством Амангельды Тулеева.
Полад Бюльбюль оглы возложил цветы к монументу «Память шахтёрам Кузбасса», посетил музей-заповедник «Красная Горка» и Государственную филармонию Кузбасса. Здесь Послу Азербайджана был вручён знак почёта «Золотая лира» за создание высокохудожественных музыкальных произведений, выдающийся личный вклад в укрепление международных культурных связей.