Mətbuat şərhi 14 dekabr 2015
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu tərəfindən Sankt-Peterburq Humanitar Həmkarlar İttifaqları Universitetində mühazirə oxunmasına dair
14 dekabr 2015-ci il tarixində Sankt-Peterburq Humanitar Həmkarlar İttifaqları Universitetinin (SHHU) rektoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, professor Aleksandr Zapesotkinin dəvətinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu həmin Universitetdə tələbələr qarşısında mühazirə söyləmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, Sankt-Peterburqun 5 ən nüfuzlu ali təhsil ocaqlarının sırasına daxil olan bu Universitetdə 1995-ci ildən etibarən Beynəlxalq Lixaçyov Dinləmələri təşkil olunur. Həmin tədbir humanitar elmlər sahəsində Rusiyada keçirilən və geniş beynəlxalq əks-sədaya səbəb olan ən əlamətdar hadisələrdən birinə çevrilmişdir. SHHU-nun ilk fəxri doktoru akademik Dmitri Lixaçyov seçilmişdir. Sonralar bu sırada Georgi Sviridov, Mstislav Rostropoviç, Jores Alfyorov və s. dünya şöhrətli simalar öz yerini tapmışdır.
2008-cu ildən başlayaraq SHHU-da Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə “Beynəlxalq mədəniyyətlər dialoqu” adlı diplomatik dinləmələr proqramı gerçəklənməkdədir. Bu proqram çərçivəsində Böyük Britaniya, Çin, Fransa, Koreya Respublikası, İran, İsrail, İtaliya, Türkiyə və s. xarici ölkələrin Rusiyadakı səfirləri, habelə nüfuzlu rusiyalı rəsmilər və alimlər çıxış etmişdirlər.
Rektor Aleksandr Zapesotski öz təqdimat sözündə Səfir Polad Bülbüloğlu barədə məlumat verməklə yanaşı, Azərbaycanda olduğunu və bu səfərdən xoş təəssüratda qaldığını söyləmişdir. O, ölkəmizdə aparılan islahatları, yenidənqurma və abadlaşdırma işlərini digər ölkələr üçün nümunə ola biləcəyini qeyd etmişdir. Bütün bu nailiyyətləri ölkə rəhbərliyi, bilavasitə ümummilli liderimiz Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin apardığı ölçülüb-biçilmiş siyasəti və xalqa olan qayğı yanaşması ilə əlaqələndirmişdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu mühazirəyə keçməzdən əvvəl rektor Aleksandr Zapesotskiyə şəxsən onun və xüsusilə Azərbaycan barədə söylədiyi bu cür qiymətləndirmələrə görə öz təşəkkürünü bildirmişdir.
“Beynəlxalq mədəniyyətlər dialoqu: qlobal kontekst və Azərbaycanın iştirakı” mövzusunda olan mühazirədə o, müasir dünyada mədəni və ideoloji sahədə baş verən proseslərə nəzər salmış və burada iki yanaşmanın mövcud olduğunu xatırlatmışdır. Onlardan birincisi “sivilizasiyaların toqquşması”, ikincisi isə “mədəniyyətlər dialoqu və multikulturalizm” modelidir. Münaqişəli xarakterli birinci yanaşmanın bəşəriyyət tarixində saysız-hesabsız bəlalara səbəb olduğu və hal-hazırda da kütləvi faciələrin sayının daha da artırmasına xidmət etdiyi qeyd edilərək, Azərbaycanın qeyd-şərtsiz ikinci – sülh və quruculuq modelinə üstünlük verdiyi bəyan edilmişdir.
Ölkəmizin son dövrdə mədəniyyətlər dialoqu, dözümlülüyün təşviqi üzrə ən fəal meydançalarından birinə çevrilməsi barədə məlumat verilərək, bunun bariz nümunəsi kimi Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu göstərilmişdir. Prezident İlham Əliyevin həmin Forumda, habelə UNESCO-dakı çıxışlarından iqtibaslar gətirilərək, ölkəmizin, xalqımızın mültikulturalizm dəyərlərinə əslən bağlı olması vurğulanmışdır.
Azərbaycana xas olan bu yanaşmanın, bu cür dünyagörüşünün tarixən formalaşması qeyd edilmişdir. Burada tariximizin ötmüş üç min ili ərzində ölkəmizdə ardıcıl surətdə zərdüştiliyin, xristianlığın və islamın iz qoyduğu və Azərbaycan kimliyinin formallaşdığı misallar üzrə təsvir edilmişdir. Eyni qaydada, ölkəmizdə həmişə müxtəlif etnik qrupların çin-çiyinə yaşadığı və birgə yaşayıb yaratdığı nümayiş etdirilmişdir.
Həmin möhkəm zəminə söykənən Azərbaycan xalqının məhz dözümlülük, mədəni dialoq və qarşılıqlı faydalı təmaslara sadiq olması, müasir zəmanədə məhz bu ali dəyərlərin təbliği və təşviqinə çalışması, bununla da dünya miqyasında gedən proseslərə müsbət təkan verməsi izah edilmişdir.
SHHU tələbələri tərəfindən böyük maraqla dinlənilmiş bu mühazirədən sonra onlar tərəfindən çoxlu sayda suallar verilmiş və Səfir Polad Bülbüloğlu tərəfindən ətraflı cavablandırılmışdır. Tədbirdən sonra tələbələr onlarda ölkəmizə dair marağın daha da artdığını və Azərbaycanla daha yaxından tanış olmaq istəyinin yarandığını qeyd edərək, mühazirəyə görə öz təşəkkürünü bildirmişdirlər.

пресс-релиз 14 декабря 2015
Лекция Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полада Бюльбюль оглы в Санкт-Петербургском Гуманитарном Университете Профсоюзов
14 декабря 2015 г. по приглашению ректора Санкт-Петербургского Гуманитарного Университета Профсоюзов (СПбГУП), члена-корреспондента РАН, профессора Александра Запесоцкого Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы выступил с лекцией перед студентами СПбГУП.
Следует отметить, что в этом Университете, который входит в 5-ку самых престижных высших учебных заведений Санкт-Петербурга, с 1995 г. организовываются Международные Лихачевские научные чтения. Это мероприятие стало одним из знаменательных событий, проводимых в России в областе гуманитарных наук, получивших международный статус. Первым почетным доктором СПбГУП был избран академик Дмитрий Лихачёв. Позже этого почетного звания удостоились всемирно известные Георгий Свиридов, Мстислав Ростропович, Жорес Алфёров и др.
Начиная с 2008 г. при поддержке Министерства иностранных дел Российской Федерации в СПбГУП реализуется программа дипломатических чтений «Международный диалог культур». В рамках этой программы выступили послы Великобритании, Китая, Франции, Южной Кореи, Ирана, Израиля, Италии, Турции и других зарубежных стран в России, а также влиятельные российские официальные лица и ученые.
Во вступительной речи профессор Запесоцкий, представив Посла Полада Бюльбюль оглы, рассказал о своей поездке в Азербайджан, о тёплых впечатлениях от визита. Он отметил, что проводимые в стране реформы, работы по реконструкции и благоустройству могут стать примером для других стран. Заметил, что все эти достижения связаны со сбалансированной политикой и заботливым отношением к народу со стороны руководства страны, непосредственно общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и его достойного преемника Президента Ильхама Алиева.
Перед началом лекции  Полад Бюльбюль оглы выразил благодарность Александру Запесоцкому за столь высокую оценку.
В своем докладе на тему «Международный диалог культур: глобальный контекст и участие Азербайджана» Посол рассказал о процессах, происходящих в культурной и идеологической сфере современного мира и напомнил о двух подходах к этому вопросу. Первый – это «столкновение цивилизаций», а второй – «диалог культур и мультикультурализм». Учитывая, что первый подход, который имеет конфликтный характер, привёл и продолжает приводить к многочисленным бедам в истории человечества, к увеличению числа массовых трагедий, было объявлено безусловное предпочтение Азербайджаном второй модели – модели мира и развития.
Рассказав о том, что в последние годы Азербайджан превратился в одну из активных площадок пропаганды диалога культур и терпимости, в качестве яркого примера Полад Бюльбюль оглы привел Бакинский Международный Гуманитарный Форум. Озвучив цитаты из выступлений Президента Ильхама Алиева во время данного Форума, а также в ЮНЕСКО, Посол отметил, что «наша страна и наш народ издавна связаны с ценностями мультикультурализма».
Было также отмечено, что такой подход и мировоззрение, традиционно присущи Азербайджану и формировались исторически на протяжении трех тысяч лет нашей истории последовательно на основах зороастризма, христианства и ислама, развивавшихся на территории страны и сыгравших особую роль в формирования азербайджанской идентичности. В Азербайджане различные этнические группы всегда жили бок о бок и творили вместе.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что приверженность азербайджанского народа к толерантности, культурному диалогу и взаимовыгодным контактам, его стремление к пропаганде и распространению этих высоких ценностей в современном мире, вносит свой вклад в процессы, происходящие в мире.
Выслушав лекцию с большим интересом, студенты СПбГУП задали многочисленные вопросы, на которые Посол Полад Бюльбюль оглы подробно ответил. После мероприятия студенты, у которых заметно возрос интерес к нашей стране и желание еще ближе познакомиться с Азербайджаном, выразили благодарность за лекцию.