Mətbuat şərhi 27 noyabr 2019
Azərbaycanın Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Sədri Fuad Muradovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Rusiyaya səfəri baş tutmuşdur
Cari ilin 25-27 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Sədri Fuad Muradovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri baş tutmuşdur.
Səfər çərçivəsində Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirinin müavini Andrey Rudenko, MDB ölkələri, xaricdə yaşayan həmvətənlərlə iş və beynəlxalq humanitar əməkdaşlıq üzrə Federal agentliyin (Россотрудничество) rəhbəri Eleonora Mitrofanova, Rusiya Federasiyası Prezidentinin Xarici Ölkələrlə Regionlararası və Mədəni Əlaqələr üzrə idarəsinin rəisi Vladimir Çernov, Rusiya Federasiyası Prezidentinin Daxili Siyasət idarəsinin rəis müavini Mixail Belousov, “TASS” dövlət informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədr müavini İlyas Umaxanov ilə görüşlər keçirilmişdir.
Keçirilmiş bütün görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu iştirak etmişdir.
Sözügedən görüşlərdə Rusiyadakı Azərbaycan diaspor təşkilatlarının fəaliyyəti və diaspor sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq istiqamətləri, soydaşlarımızın Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiyası və onların təmsil etdiyi qurumlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Səfərin əsas məqsədlərindən biri Moskva şəhərində yaşayan soydaşlarımızla, onların təmsil etdiyi,  rəsmi qeydiyyatdan keçmiş və qeydiyyata alınmamış, özündə müxtəlif sayda azərbaycanlıları birləşdirən təşkilatların nümayəndələri ilə görüşün keçirilməsi olmuşdur.
Bu görüşü Səfir Polad Bülbüloğlu giriş sözü ilə açmışdır. Çıxışında Fuad Muradovun səfərinin mahiyyəti və  məqsədi haqqında tədbir iştirakçılarını ətraflı məlumatlandırmış və sözü komitə sədrinə vermişdir.
Fuad Muradov rəhbərlik etdiyi komitənin son il yarım müddət ərzində fəaliyyəti haqqında məlumat vermiş və ölkəmizdə aparılan islahatların diaspor sahəsini də əhatə etdiyni vurğulayaraq, son dövr ərzində görülmüş işlər, əldə edilmiş nailiyyətlər, o cümlədən komitənin yeni yaradılmış radiosu və təqdim etdiyi onlayn xidmətlər barədə danışmışdır.
Daha sonra Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
Görüş çərçivəsində diaspor fəalları Ramiz Abutalıbov, Rauf Ataməlibəyov və Adil Hacinski "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi" medalları ilə təltif edilmişdirlər.
Sonra tədbir 4 saata yaxın olan qeyri-rəsmi hissə ilə davam etmişdir. Burada soydaşlarımızın çoxsaylı sualları cavablandırılmış, onların diaspor işi ilə bağlı təklifləri qeydə alınmışdır.  Nəticədə Rusiyada diaspor işinin təkmilləşdirilməsi üçün  ilkin olaraq koordinasiya şurasının yaradılması haqqında razılıq əldə olunmuşdur.
Həmçinin belə görüşlərin Moskva şəhərindən sonra ərazisinə görə dünyanın ən böyük dövləti olan Rusiyanın digər regionlarında da keçiriləcəyi vurğulanmışdır.

пресс-релиз 27 ноября 2019
Состоялся рабочий визит в Россию делегации во главе с председателем Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджана Фуадом Мурадовым
25-27 ноября 2019 года состоялся рабочий визит в Российскую Федерацию делегации во главе с председателем Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики Фуадом Мурадовым.
В ходе визита были проведены встречи с заместителем министра иностранных дел Российской Федерации Андреем Руденко, руководителем Федерального агентства по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) Элеонорой Митрофановой, начальником Управления Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Владимиром Черновым, заместителем начальника Управления Президента по внутренней политике Михаилом Белоусовым, первым заместителем генерального директора государственного информационного агентства «ТАСС» Михаилом Гусманом и заместителем председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Ильясом Умахановым.
Во всех указанных встречах принимал участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам деятельности азербайджанских диаспорских организаций в России, направлениям двустороннего сотрудничества в области диаспоры, интеграции наших соотечественников в российское общество и расширения взаимодействия между их объединениями.
Одной из основных целей данного визита было проведение встречи с азербайджанцами, которые проживают в Москве и представляют, как официально зарегистрированные, так и не прошедшие регистрацию организации, объединяющие в себе разное количество соотечественников.
Посол Полад Бюльбюль оглы открыл данную встречу вступительной речью. В своём выступлении он, рассказав участникам мероприятия о сути и цели визита Фуада Мурадова, передал ему слово.
Фуад Мурадов проинформировал гостей о деятельности возглавляемого им комитета за последние полтора года и подчеркнув, что проводимые в нашей стране реформы также охватили и сферу диаспоры, рассказал о проделанной в последнее время работе, достигнутых успехах, в том числе о созданном радио комитета и предлагаемых онлайн услугах.
Позже был продемонстрирован видеоролик, повествующий о деятельности комитета по работе с диаспорой.
В рамках встречи активисты диаспоры Рамиз Абуталыбов, Рауф Атамалибеков и Адиль Гаджински были награждены медалями "100 лет Азербайджанской Демократической Республике".
Далее мероприятие было продолжено неофициальной частью, которая продолжилась около 4-х часов. Были даны ответы на многочисленные вопросы соотечественников, приняты во внимание их предложения по диаспорской работе. В результате было достигнуто согласие о создании на начальном этапе координационного совета для усовершенствования работы диаспоры.
Также было подчёркнуто, что учитывая масштабы страны, подобные встречи будут проведены и в других регионах Российской Федерации.