Mətbuat şərhi 18 mart 2026
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyində səfir Rəhman Mustafayev ilə Moskva və Moskva vilayətindəki Azərbaycan tibb ictimaiyyətinin nümayəndələri arasında görüş baş tutmuşdur
Cari ilin 17 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasında səfiri Rəhman Mustafayev Moskva şəhəri və Moskva vilayətinin Azərbaycan tibb ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə Səfirlikdə görüş keçirmişdir.
Görüşdə Moskva şəhəri və Moskva vilayətinin aparıcı ixtisaslaşmış ali təhsil və tibb müəssisələrində çalışan təxminən 50 tibb işçisi, professor, tibb elmləri doktoru və namizədi iştirak etmişdir.
Toplantıda çıxış edərkən R.Mustafayev bildirmişdir ki, Azərbaycan-Rusiya tibb ictimaiyyəti icmamızın ən böyük, hörmətli və nüfuzlu qruplarından biridir, həmçinin tibb elmində və praktikasında əhəmiyyətli uğurlara imza atmışdır.
O, görkəmli həkim-onkoloq, alim, akademik Məmməd Bağır Əliyevin Rusiya-Azərbaycan onkologiya məktəbinin formalaşmasında mühüm rolunu qeyd etmişdir.
Bununla yanaşı, səfir Rusiyada çalışan azərbaycanlı tibb mütəxəssislərinin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına verdiyi əhəmiyyətli töhfəni və koronavirus epidemiyası ilə mübarizədə, o cümlədən 2020-ci ildə Azərbaycana göstərilən yardımda onların fəal iştirakını vurğulamışdır. O, gənc nəsil həkimlərin Rusiyada əhalini dəstəkləmək üçün sosial əhəmiyyətli layihələr həyata keçirərək, bu ənənələri davam etdirdiyini əlavə etmişdir.
Bu kontekstdə R.Mustafayev Azərbaycan gəncləri tərəfindən təşkil edilən tibbi kampaniyalar, o cümlədən “Sağlam olduğunuzdan əmin olun, xəstəliklərə yox deyin”, “HİV/AİDS və narkomaniyaya qarşı birlikdə”, “Reproduktiv sağlamlıq” kampaniyalarından danışmışdır.
Tədbir zamanı qonaqlara Azərbaycanda COVID-19 pandemiyasi ilə mübarizədə iştirak edən, yüksək stres və risk altında işləyən azərbaycanlı həkimlər haqqında videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
Çıxışının sonunda R.Mustafayev tibb ictimaiyyətinin nümayəndələrini Bakı ilə Moskva arasında elm və səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə, eləcə də peşəkar təcrübənin gənc nəsil Azərbaycan tələbələrinə ötürülməsinə yönəlmiş təşəbbüslər irəli sürməyə çağırmışdır.
Daha sonra həkim-onkoloq, akademik Məmməd Bağır Əliyev, həkim-onkoloq, kimyaterapevt Mehdi Nərimanov, cərrah Sabir Həbibov, stomatoloq-cərrah Rasim Qasımov, uroloq-androloq, ultrasəs müayinəsi üzrə həkim Səfər Həmidov görüşün təşkilinə görə minnətdarlıqlarını ifadə etmiş və səhiyyə sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üzrə təkliflərini səsləndirmişlər.

пресс-релиз 18 марта 2026
В Посольстве Азербайджана в России состоялась встреча посла Рахман Мустафаева с российскими азербайджанцами, представляющими медицинское сообщество Москвы и Московской области
17 марта посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахман Мустафаев провел в Посольстве встречу с российскими азербайджанцами, представляющими медицинское сообщество г. Москвы и Московской области.
Во встрече приняло участие около 50 медицинских работников, профессоров, докторов и кандидатов медицинских наук, работающих в ведущих профильных вузах и медицинских учреждениях г. Москвы и Московской области.
Выступая на мероприятии, Р. Мустафаев подчеркнул, что азербайджано-российское медицинское сообщество – самая крупная, авторитетная и влиятельная группа нашей общины в России, достигшая огромных успехов в медицинской науке и практике.
Он отметил вклад выдающегося врача-онколога, ученого, академика Мамед Багира Алиева в создание российско-азербайджанской онкологической школы.
Посол также подчеркнул, что азербайджанские медики, работающие в России, внесли огромный вклад в развитие двустороннего сотрудничества, оказали значимую помощь в тяжелый для нашей страны в период борьбы с эпидемией коронавируса в 2020 году. Он добавил, что молодое поколение медиков продолжает эти традиции – оно организовало множество проектов по бесплатной поддержке населения в России.
В этом контексте Р. Мустафаев рассказал о медицинских акциях, проведенных благодаря усилиям азербайджанской молодежи в России в различные годы, в частности, «Убедись, что ты здоров, скажи болезни нет», «Вместе против ВИЧ/СПИДа и наркомании», «Репродуктивное здоровье».
В ходе мероприятия гостям был продемонстрирован видеоряд об азербайджанских врачах из России, которые принимали непосредственное участие в борьбе с пандемией
COVID-19 в Азербайджане, работая в условиях высокой нагрузки и рискуя жизнями.
Завершая свое выступление, посол призвал азербайджано-российских медиков делиться идеями о проектах и инициативах, которые способствовали бы дальнейшему укреплению сотрудничества между Баку и Москвой в области науки и медицины, а также передаче опыта старших и более опытных молодому поколению студентов из Азербайджана.
Далее врач-онколог, академик Мамед Багир Алиев, врач-онколог, химиотерапевт Мехти Нариманов, хирург Сабир Габибов, стоматолог-хирург Расим Касумов, уролог-андролог, врач ультразвуковой диагностики Сафар Гамидов выразили со своей стороны признательность за организацию встречи и озвучили предложения, касающиеся двустороннего сотрудничества в сфере здравоохранения.