Mətbuat şərhi 12 mart 2020
12 mart 2020-ci il tarixində Moskvada Mərkəzi Jurnalistlər Evində Səfirliyin və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) təşkilatçılığı, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycanın xalq şairi Vaqif Səmədoğlunun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş xatirə gecəsi keçirilmişdir.
Tədbirdə Səfirliyin və Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı Nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiya ictimaiyyətinin və Azərbaycan diasporunun təmsilçiləri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəalları iştirak etmişlər.
Mərasimin açılışında Vaqif Səmədoğluya həsr olunmuş və müxtəlif illərdə çəkilmiş fotolardan ibarət musiqili slayd nümayiş etdirilmişdir. Tədbirin aparıcısı, Boris Şukin adına Teatr İnstitutunun Azərbaycan studiyasının tələbəsi Bəhruz Əliyev şairin yaradıcılığı barədə məlumat vermiş, daha sonra isə Polad Bülbüloğlunun Vaqif Səmədoğlunun sözlərinə bəstələdiyi və ifa etdiyi “Yuxumun bayatısı” mahnısı səsləndirilmişdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu atası Bülbüllə Vaqif Səmədoğlunun atası Səməd Vurğunun yaxından dostluq etdiyini, Bülbülün Səməd Vurğunun şəxsiyyətinə və yaradıcılığına böyük hörmətlə yanaşdığını, özünün də həm Yusif Səmədoğlu, həm də Vaqif Səmədoğlu ilə dostluq etdiyini, gənclik illərində sıx ünsiyyət saxladıqlarını, hər iki qardaşın çox dərin, hərtərəfli inkişaf etmiş, fəlsəfi düşüncəyə malik şəxslər olduqlarını diqqətə çatdırmışdır. Bildirmişdir ki, Vaqif Səmədoğlu şair, dramaturq və publisist olmaqla yanaşı, çox gözəl pianoçu idi. O, həmçinin Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı seçilmiş və Avropa Şurası Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində ölkəmizi təmsil etmişdir. Səfir vurğulamışdır ki, Mədəniyyət naziri çalışdığı dövrdə bir neçə dəfə Strasburqda olarkən Vaqif Səmədoğlunun AŞPA-da gördüyü ciddi işlərin, həmin vaxt nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş Prezident İlham Əliyev tərəfindən ona böyük hörmətlə yanaşıldığının şahidi olmuşdur. AYB-nin sədri Anar Rzayevə və Vaqif Səmədoğlunun həyat yoldaşı Nüşabə Babayeva-Vəkilovaya bu tədbiri Moskvada keçirməyi təklif etdiklərinə görə minnətdarlığını bildirən Polad Bülbüloğlu, görkəmli şair, yazıçı, musiqiçi, ədəbiyyatşünas, ictimai-siyasi xadim kimi Vaqif Səmədoğlunun xatirə gecəsinin Moskvada baş tutmasının əlamətdar hadisə olduğunu və yaddaşımızda qalacağını qeyd etmişdir. Nüşabə xanıma Vaqif Səmədoğlunun xatirəsini yaşatdığına və onun yaradıcılığını təbliğ etdiyinə görə təşəkkür etmişdir.
AYB-nin sədri, Azərbaycanın xalq yazıçısı, Vaqif Səmədoğlunun yaxın dostu Anar Rzayev AYB adından iştirakçıları salamlamış və tədbirin təşkilinə görə Səfirliyə təşəkkürünü bildirmişdir. O, Vaqif Səmədoğlunun Moskvanı çox sevdiyini qeyd edərək, 58 il əvvəl Vaqif Səmədoğlu ilə eyni vaxtda Moskvada təhsil alarkən birgə yaşadıqları xatirələri iştirakçılarla bölüşmüşdür. Anar Rzayev onun və Vaqif Səmədoğlunun yaradıcılığının sıx bağlı olduğunu, həyatlarının yanaşı keçdiyini, yaxın dostunun həyatda olmamasına inana bilmədiyini, lakin Vaqif Səmədoğlunun özündən sonra çox gözəl xatirə qoyduğunu vurğulamışdır.
Şairin həyat yoldaşı Nüşabə Babayeva-Vəkilova çıxışında tədbirin təşkilinə görə Səfirliyə və AYB-yə təşəkkürünü bildirmişdir. O, Vaqif Səmədoğlunun həyatının onun əsərlərində davam etdiyini, həyatda olmadığı son 5 ildə şairin kitablarının çap olunduğunu, Vaqif Səmədoğlu Mərkəzi və onun nəzdində Poeziya teatrı yaradıldığını, eləcə də çoxsaylı digər ideyalar və layihələrin olduğunu qeyd etmişdir. Nüşabə Babayeva-Vəkilova Vaqif Səmədoğlunun çoxtərəfli şəxsiyyət olduğunu, ədəbi yaradıcılıqla yanaşı, fotoşəkillər də çəkdiyini və cari ilin 10 mart tarixində Sankt-Perburqda F.M.Dostoyevskinin ev muzeyində Vaqif Səmədoğlunun fotoşəkilərindən ibarət sərginin keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır.
Moskvada yaşayan azərbaycanlı şairə, Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü Afaq Şıxlı çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin “Səməd Vurğunun ailəsində doğulmaq artıq xoşbəxtlikdir” sözlərini sitat gətirərək, Vaqif Səmədoğlunun həqiqətən xoşbəxt insan olduğunu, dostlarının, oxucuların onu sevdiyini vurğulamışdır. O, Vaqif Səmədoğlunun Rəsul Rzadan sonra Azərbaycanda sərbəst şeirin əsasını qoyanlardan biri olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Afaq Şıxlı şairin xatirəsinin daima onu sevənləri qəlbində yaşayacağını qeyd edərək, 2015-ci ildə Vaqif Səmədoğlunun vəfatı zamanı qələmə aldığı “İnanmayın, şayiədir” şeirini səsləndirmişdir.

пресс-релиз 12 марта 2020
12 марта состоялся вечер памяти, посвященный 80-летнему юбилею народного поэта Азербайджана Вагифа Самедоглу
12 марта 2020 года в Центральном Доме Журналистов в Москве при совместной организации Посольства Азербайджанской Республики в России и Союза писателей Азербайджана (СПА), а также поддержке Фонда Тюрькской культуры и наследия состоялся вечер памяти, посвященный 80-летнему юбилею народного поэта Азербайджана Вагифа Самедоглу.
В мероприятии приняли участие сотрудники Посольства и Представительства Фонда Гейдара Алиева в России, представители российской общественности и азербайджанской диаспоры, активисты Азербайджанской молодежной организации России (АМОР).
На открытии церемонии был продемонстрирован музыкальный слайд, посвященный памяти Вагифа Самедоглу, состоящий из фотографий, запечатленных в разные годы. Ведущий мероприятия, студент Азербайджанской студии Театрального института имени Бориса Щукина Бахруз Алиев рассказал о творчестве поэта, далее прозвучала песня «Yuxumun bayatısı» ("Баяты моего сна"), написанная и исполненная Поладом Бюльбюль оглу на стихи Вагифа Самедоглу.
Посол Полад Бюльбюль оглу в своем выступлении отметил, что его отец Бюльбюль и отец Вагифа Самедоглу Самед Вургун тесно дружили, что Бюльбюль очень уважал личность и творческий потенциал Самеда Вургуна, что он сам дружил с Юсифом Самедоглу и Вагифом Самедоглу и в годы молодости тесно общался с ними, оба брата были глубоко и  всесторонне развитыми людьми, обладающими философским мышлением. Было отмечено, что Вагиф Самедоглу был не только поэтом, драматургом и публицистом, но и прекрасным пианистом. Он также был избран депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики и представлял нашу страну в составе азербайджанской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы. Посол подчеркнул, что в период своей работы министром культуры, во время своих визитов в Страсбург, он был свидетелем серьезной деятельности Вагифа Самедоглу в ПАСЕ, и что к нему с большим уважением относился Президент Ильхам Алиев, который в то время возглавлял делегацию. Полад Бюльбюль оглу поблагодарил председателя СПА Анара Рзаева и супругу Вагифа Самедоглу Нушабу Бабаеву-Векилову за предложение провести это мероприятие в Москве, отметив, что проведение в Москве вечера памяти Вагифа Самедоглу как выдающегося поэта, писателя, музыканта, литературоведа, общественно-политического деятеля является знаменательным событием и останется в нашей памяти. Он поблагодарил Нушабу ханум за то, что она хранит память о Вагифе Самедоглу и пропагандирует его творчество.
Председатель СПА, народный писатель Азербайджана, близкий друг Вагифа Самедоглу Анар Рзаев приветствовал участников от имени СПА и поблагодарил Посольство за организацию мероприятия. Он отметил, что Вагиф Самедоглу очень любил Москву и поделился с участниками воспоминаниями 58-летней давности, когда он и Вагиф Самедоглу вместе учились в Москве. Анар Рзаев сказал, что его творчество и творчество Вагифа Самедоглу были тесно связаны, что их жизнь протекала рядом, что он не может поверить, что его близкого друга нет в живых, подчеркнув, что Вагиф Самедоглу оставил после себя прекрасные воспоминания.
В своем выступлении супруга поэта Нушаба Бабаева-Векилова поблагодарила Посольство и СПА за организацию мероприятия. Она отметила, что жизнь Вагифа Самедоглу продолжается в его произведениях и что за последние 5 лет, прошедшие после смерти поэта, были изданы его книги, созданы Центр Вагифа Самедоглу и Театр поэзии, а также рассматриваются многие другие идеи и проекты. Отметив, что Вагиф Самедоглу был разносторонним человеком и что наряду с литературным творчеством он также занимался фотографированием, Нушаба Бабаева-Векилова подчеркнула, что 10 марта в музее-квартире Ф.М.Достоевского в Санкт-Петербурге  состоялась выставка фотографий поэта.
Азербайджанская поэтесса, живущая в Москве и член Союза писателей России Афаг Шихлы процитировала общенационального лидера Гейдара Алиева, сказавшего: «Это счастье быть рожденным в семье Самеда Вургуна», добавив, что Вагиф Самедоглу был действительно счастливым человеком, его друзья и читатели любили его. Она отметила, что Вагиф Самедоглу был одним из основателей свободного стиха в Азербайджане после Расула Рзы. Подчеркнув, что память о поэте будет вечно жить в сердцах тех, кто его любит, Афаг Шихлы зачитала стихотворение «Не верьте, это слух», написанное ею в 2015 году во время кончины Вагифа Самедоглу.