Mətbuat şərhi 21 fevral 2024
Bu gecə Moskvanın Domodedovo hava limanında Ermənistanın sorğusu əsasında Azərbaycan vətəndaşı Kamil Zeynallı saxlanılmışdır.
Bu gecə Moskvanın Domodedovo hava limanında Ermənistanın sorğusu əsasında Azərbaycan vətəndaşı Kamil Zeynallı saxlanılmışdır. Sorğu MDB-yə üzv ölkələrin Dövlətlərarası müqaviləsi çərçivəsində edilmişdir.
Azərbaycan vətəndaşının saxlanıldığı məlum olan kimi Səfir Polad Bülbüloğlunun tapşırığı ilə hava limanına konsul və vitse-konsul göndərilmiş və onlar vəziyyəti yerində aydınlaşdırmışdırlar. Hazırda diplomatik nümayəndəliyin əməkdaşları saxlanılanın yanındadır.
Fevralın 21-də səhər tezdən Səfirlik tərəfindən dəvət olunmuş vəkil K.Zeynallı ilə görüş keçirmiş və onun qanunla nəzərdə tutulmuş hüquqlarını izah etmişdir.
Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi Rusiya Federasiyasının qanunvericiliyi çərçivəsində zəruri hüquqi tədbirlər görür və saxlanılanın hüquqlarının təmin edilməsi üçün bütün səylərini göstərməkdədir.

пресс-релиз 21 февраля 2024
Сегодня ночью в московском аэропорту Домодедово по запросу Армении был задержан гражданин Азербайджана Кямиль Зейналлы.
Сегодня ночью в московском аэропорту Домодедово по запросу Армении был задержан гражданин Азербайджана Кямиль Зейналлы. Запрос был инициирован в рамках межгосударственного договора стран-участников СНГ.
Как только стало известно о задержании гражданина Азербайджана, по поручению Посла Полада Бюльбюльоглу в аэропорт были направлены консул и вице-консул, которые выяснили обстановку на месте. В настоящее время сотрудники дипломатического представительства находятся рядом с задержанным.
21-го февраля ранним утром приглашённый Посольством адвокат провёл с К. Зейналлы встречу, во время которой объяснил его права, предусмотренные законом.
В данный момент Посольство Азербайджанской Республики предпринимает необходимые правовые действия в рамках законодательства Российской Федерации и прилагает все усилия в целях обеспечения прав задержанного.