Mətbuat şərhi 10 sentyabr 2019
Cari ilin 10 sentyabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu İsveçin Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri xanım Malena Mardı qəbul etmişdir
Cari ilin 10 sentyabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu İsveç Krallığının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri xanım Malena Mardı onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Həmkarını Rusiyaya təyinatı ilə əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri, ona diplomatik fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulamış və Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat vermişdir.
Görüşdə Azərbaycan ilə İsveç arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinin, iki ölkənin mövcud potensialından tam şəkildə istifadə olunmasının vacibliyi vurğulanmışdır.
Polad Bülbüloğlu Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, hazırkı durumu barədə ətraflı söhbət açaraq, bir milyondan artıq həmvətənimizin doğma yurd-yuvalarından məcburi köçkün və qaçqın düşməsinə səbəb olmuş işğal faktının hələ də davam etdiyini bildirmişdir.  Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tezliklə həllinin regionda sülhün və sabitliyin bərqərar olmasına bilavasitə təsir edəcəyini söyləyən Azərbaycanın Səfiri, mövcud status-kvonun qəbuledilməz olduğunu vurğulamışdır. Bundan əlavə o qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın üzləşdiyi problem bilavasitə separatçılıqla bağlıdır. Avropanın bir sıra ölkələrinin də qarşılaşdığı bu kimi təhdidlərdən heç bir dövlətin sığortalanmadığını və belə çağırışlarla mübarizədə bütün dövlətlərin səylərinin birləşdirilməsinin vacibliyini önə çəkmişdir. Səfir Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin separatçılığı təşviq edən, sülh prosesinə xələl gətirən, ölkəsinin Azərbaycana qarşı 30 ildən artıq apardığı işğalçı siyasətinə və ərazi iddiasına bəraət qazandıran bəyanatlarla çıxış etməsi və dünya birliyi tərəfindən bu cür təxribat xarakterli addımlara hüquqi qiymətin verilməməsinin beynəlxalq səviyyədə cəzasızlığın baş qaldırmasına təkan verdiyini söyləmişdir.
Görüş əsnasında qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

пресс-релиз 10 сентября 2019
10 сентября текущего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял Посла Швеции в России госпожу Малену Мард
10 сентября текущего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла  Королевства Швеция в Российской Федерации госпожу Малену Мард по её просьбе.
Поздравив своего коллегу с назначением в Российскую Федерацию, Посол Азербайджана в России пожелал ей успехов в дипломатической карьере и проинформировал о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации.
На встрече была подчеркнута важность дальнейшего углубления двусторонних отношений между Азербайджаном и Швецией, а также всестороннего использования существующего потенциала двух стран.
Говоря об истории и нынешнем состоянии армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, Полад Бюльбюль оглы заявил, что оккупация, приведшая к тому, что более миллиона наших соотечественников стали вынужденными переселенцами и беженцами, всё еще продолжается. Подчеркнув, что скорейшее урегулирование конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана окажет непосредственное влияние на установление мира и стабильности в регионе, Посол подчеркнул, что нынешний статус-кво является неприемлемым.
Полад Бюльбюль оглы отметил, что проблема, с которой столкнулся Азербайджан, напрямую связана с сепаратизмом. Также добавив, что ни одно государство, в том числе и ряд европейских стран, не застраховано от подобных угроз, Посол подчеркнул важность объединения усилий всех стран в борьбе с такими вызовами. Азербайджанский дипломат сказал, что заявления, сделанные нынешним руководством Армении, пропагандируют сепаратизм, подрывают мирный переговорный процесс и подтверждают территориальные претензии и агрессивную политику Армении против Азербайджана на протяжении вот уже более 30 лет, а отсутствие правовой оценки со стороны международного сообщества таким провокационным действиям приводит к возникновению чувства безнаказанности на международном уровне.