Cari ilin 17 oktyabr tarixində GİTİS-də Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş konsert keçirilmişdir
Cari ilin 17 oktyabr tarixində Rusiya Teatr İncəsənəti İnstitutunun (GİTİS) Tədris Teatrında dahi bəstəkar, Azərbaycan müasir peşəkar musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş konsert təşkil olunmuşdur.
GİTİS tələbələri tərəfindən hazırlanmış konsertdə bəstəkarın məşhur “Arşın mal alan”, “Koroğlu”, “Firuzə” opera və operettalarından romanslar, ariyalar və duetlər səsləndirilmişdir. Gənc rusiyalı artistlər görkəmli bəstəkarın əsərlərini həm Azərbaycan, həm də rus dillərində eyni vaxtda ifa edərək, qonaqlarda xoş təəssüratlar oyatmışlar.
Tədbirdə çıxış edərək, layihə koordinatoru, RF Əməkdar artisti, GİTİS-in Musiqili teatr fakültəsinin dekanı, professor Timofey Sopolyov Ü.Hacıbəylinin yaradıcılığının əhəmiyyəti və aktuallığına diqqət yetirmiş, Rusiya musiqi təhsili müəssisələrində gələcək nəsil sənətkarların tədrisi prosesində onun əsərlərinə hələ də müraciət edildiyini bildirmişdir.
Tədbirdə həmçinin çıxış edən Azərbaycanın Rusiyada səfiri Rəhman Mustafayev, öz növbəsində, konsertin təşkilinə görə universitetin rəhbərliyinə və tələbələrinə minnətdarlığını ifadə etmişdir. O, ölkəmizin himninin melodiyasının Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin klassiki tərəfindən bəstələndiyini və onun doğum günü – 18 sentyabr tarixinin hər il Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunduğunu vurğulamışdır. Səfir Ü.Hacıbəylinin ənənəvi Şərq motivləri və Azərbaycan xalq musiqisini Avropa musiqi ənənələri ilə birləşdirməklə Azərbaycan peşəkar musiqi məktəbinin inkişafına mühüm töhfə verdiyini, habelə onun Azərbaycan ilə Rusiya musiqi mədəniyyətləri və məktəbləri arasında dialoq və qarşılıqlı əlaqənin rəmzi kimi qəbul edildiyini qeyd etmişdir.

17 октября в ГИТИС состоялся концерт, посвященный 140-летию Узеира Гаджибейли
17 октября в Учебном театре Российского института театрального искусства (ГИТИС) состоялся концерт, посвященный 140-летию со дня рождения великого композитора, основоположника современного профессионального азербайджанского музыкального искусства Узеира Гаджибейли.
На концерте, подготовленном студентами ГИТИС, прозвучали романсы, арии и дуэты из знаменитых опер и оперетт композитора – «Аршин мал алан», «Кёроглу», «Фируза». Молодые российские артисты исполнили произведения выдающегося композитора одновременно на азербайджанском и русском языках, оставив неизгладимое впечатление у гостей музыкального вечера.
Выступая в ходе мероприятия, координатор проекта, заслуженный деятель искусств РФ, декан Факультета музыкального искусства ГИТИС, профессор Тимофей Сополёв обратил особое внимание на важность и актуальность творчества У. Гаджибейли, к произведениям которого российские музыкальные учебные заведения до сих пор обращаются в процессе обучения нового поколения артистов.
Выступивший также на данном мероприятии посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, в свою очередь, выразил признательность руководству и студентам вуза за организацию концерта. Он отметил, что классику азербайджанской музыкальной культуры принадлежит авторство мелодии гимна нашей страны, а его день рождения – 18 сентября – ежегодно отмечается как День национальной музыки. Посол отдельно подчеркнул, что У. Гаджибейли внес огромный вклад в формирование профессиональной музыкальной школы Азербайджана, соединив традиционные восточные мотивы, народную азербайджанскую музыку с европейскими музыкальными традициями, и воспринимается нами как символ диалога и взаимодействия азербайджанской и российской музыкальных культур и школ.