Mətbuat şərhi 03 noyabr 2025
Cari ilin 31 oktyabr tarixində GİTİS-də Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans baş tutmuşdur
Cari ilin 31 oktyabr tarixində Rusiya Teatr İncəsənəti İnstitutunun (GİTİS) Elmi Kitabxanasında dahi Azərbaycan bəstəkarı, musiqişünas, pedaqoq və maarifçi Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş “Xalq ruhunun səsi…” adlı beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdə Rusiya və Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri, GİTİS-in professor-müəllim heyəti, tələbələri, Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinin əməkdaşları, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
GİTİS-in elmi işlər üzrə prorektoru Yekaterina Loseva-Demidova, Azərbaycanın Rusiyada səfiri Rəhman Mustafayev, SSRİ Xalq artisti, GİTİS-in Vokal sənəti kafedrasının müdiri Tamara Sinyavskaya, həmçinin “Musiqi dünyası” jurnalının baş redaktoru, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Azərbaycan xalq musiqisinin tarixi və nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri Tariyel Məmmədov salamlama nitqi ilə çıxış etmişlər. Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Fərhad Bədəlbəyli konfrans iştirakçılarına video-müraciət ünvanlamışdır.
Konfransda məruzəçilər qismində Qnessinlər adına Rusiya Musiqi Akademiyasının Musiqi nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Angelina Alpatova, D.A. Bertmanın emalatxanasının musiqi rəhbəri və dirijor Yevqeni Volkov, GİTİS-in Musiqi tarixi və nəzəriyyəsi kafedrasının baş müəllimi Flora Rəhimova, Rusiyanın Əməkdar incəsənət xadimi, GİTİS-də emalatxana rəhbəri Aleksandr Barmak, Qnessinlər adına Rusiya Musiqi Akademiyasının Musiqi tarixi kafedrasının dosenti Tamila Canı-zadə, GİTİS-in Musiqili teatr rejissorluğu və aktyor ustalığı kafedrasının dosenti Anatoli Axreyev, eləcə də Musiqili teatr fakültəsinin dekanı Timofey Sopolyov çıxış etmişlər.
Natiqlər bəstəkarın peşəkar Azərbaycan musiqi məktəbinin formalaşmasında, dünya, sovet və Azərbaycan musiqi mədəniyyətlərinin inkişafında, habelə Azərbaycan və Rusiya mədəniyyət xadimləri arasında dialoq və əməkdaşlığın möhkəmlənməsində oynadığı mühüm rolu vurğulamışlar.
Tədbir çərçivəsində qonaqlara Üzeyir Hacıbəylinin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş video-film nümayiş etdirilmişdir. Ardınca musiqişünaslar, pedaqoqlar və tələbələrin iştirakı ilə Azərbaycan bəstəkarının yaradıcılığı barədə maraqlı müzakirələr aparılmışdır.

пресс-релиз 03 ноября 2025
31 октября в ГИТИС прошла международная конференция, приуроченная к 140-летию со дня рождения Узеира Гаджибейли
31 октября в Научной библиотеке Российского института театрального искусства (ГИТИС) прошла Международная конференция «Души народной голос…», приуроченная к 140-летию со дня рождения Узеира Гаджибейли – великого азербайджанского композитора, искусствоведа, педагога и просветителя.
В работе конференции приняли участие российские и азербайджанские деятели науки и культуры, профессорско-преподавательский состав и студенты ГИТИС, сотрудники Посольства Азербайджана в России, представители СМИ.
С приветственными словами выступили проректор ГИТИС по научной работе Екатерина Лосева-Демидова, посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, Народная артистка СССР, завкафедрой вокального искусства ГИТИС Тамара Синявская, а также главный редактор журнала «Musiqi dünyası» («Мир музыки»), завкафедрой истории и теории азербайджанской музыки Бакинской музыкальной академии им. Узеира Гаджибейли Тариэль Мамедов. С видеообращением выступил ректор Бакинской музыкальной академии им. Узеира Гаджибейли Фархад Бадалбейли.
В качестве докладчиков на конференции выступили доцент кафедры теории музыки Российской академии музыки им. Гнесиных Ангелина Алпатова, музыкальный руководитель мастерской Д.А. Бертмана, дирижер Евгений Волков, старший преподаватель кафедры истории и теории музыки ГИТИС Флора Рагимова, Заслуженный деятель искусств России, художественный руководитель мастерской в ГИТИС Александр Бармак, доцент кафедры истории музыки Российской академии музыки им. Гнесиных Тамила Джани-заде, доцент кафедры режиссуры и мастерства актёра музыкального театра ГИТИС Анатолий Ахреев, а также декан факультета музыкального театра вуза Тимофей Сополев.
Выступавшие отметили огромный вклад композитора в формирование профессиональной азербайджанской музыкальной школы, в развитие мировой, советской и азербайджанской музыкальных культур, укрепление диалога и сотрудничества между азербайджанскими и российскими деятелями культуры.
В ходе мероприятия гостям были продемонстрирован видеофильм, посвященный жизни и деятельности Узеира Гаджибейли. Состоялась интересная дискуссия о творчестве азербайджанского композитора с участием музыковедов, педагогов и студентов.