Cari ilin 8 dekabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu fransalı həmkarı Pyer Levini onun xahişi ilə qəbul etmişdir
Cari ilin 8 dekabr tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Fransa Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Pyer Levini onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Görüşdə Azərbaycanın Səfiri fransalı həmkarı ilə Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 2020-ci ilin 10 noyabr və 2021-ci ilin 11 yanvar tarixli bəyanatlarının müddəalarının icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparmışdır. Eyni zamanda söhbət əsnasında 26 noyabr 2021-ci il tarixində Soçidə keçirilmiş yüksək səviyyəli üçtərəfli görüşün nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Səfir Pyer Levi qəbula görə təşəkkürünü bildirərək, post münaqişə, xüsusilə də Soçi görüşündən sonrakı vəziyyətə dair ölkəmizin mövqeyi ilə maraqlanmışdır.
Polad Bülbüloğlu ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi sülh prosesinə hazır olduğunu bildirmiş, bu kontekstdə sözügedən bəyanatların bəndlərinin Azərbaycan tərəfindən yerinə yetirilməsi məqsədi ilə praktiki addımların atıldığına baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən bu öhdəliklərin hələ də icra olunmadığını vurğulamışdır.
Ermənistanı mövcud reallıqla barışmalı olduğunu və tezliklə regiondakı iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpasının vacibliyini önə çəkən Səfir, üç ölkənin baş nazirlərinin müavinləri səviyyəsində fəaliyyət göstərən İşçi qrupun keçirildiyi görüşləri qeyd etmiş və bu xüsusda, bölgədə nəqliyyat kommunikasiyalarının, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin ən qısa zamanda açılmasının buradakı ölkələr üçün yeni imkanlar yaradacağına, əməkdaşlıq və sülhə xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Soçidə baş tutmuş Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin görüşünə toxunan Polad Bülbüloğlu həmsöhbətinin nəzərinə çatdırmışdır ki, bu görüş Bakı ilə Yerevan arasında münasibətlərin normallaşması baxımından olduqca vacib görüş olmuşdur və məhz liderlərin birbaşa təmasları müsbət nəticə verə bilər.
Daha sonra Fransalı Səfir iki ölkə arasında delimitasiya prosesinin detalları barəsində ona məlumat verilməsini xahiş etmişdir.
Ölkəmizin Səfiri Azərbaycan ilə Ermənistan arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası ilə bağlı müvafiq təmasların baş tutduğunu diqqətə çatdıraraq, ikitərəfli komissiyanın tezliklə yaradılmasının zəruriliyini qeyd etmiş və bu prosesin başlaması Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin bərqərar olması istiqamətində əhəmiyyətli addım olacağını önə çəkmiş və Azərbaycan tərəfinin bu məsuliyyətli işə hazır olduğunu bildirmişdir.
Eyni zamanda, Polad Bülbüloğlu azad olunmuş ərazilərimizdə sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri haqqında ətraflı məlumat verərək, Füzuli şəhərində cəmi 8 ay ərzində beynəlxalq hava limanının inşa edildiyini, eləcə də qısa müddət ərzində yeni və müasir standartlara cavab verən “Zəfər yolu”nun istifadəyə verildiyini həmsöhbətinin diqqətinə çatdırmışdır.
Həmçinin görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Görüşün sonunda Azərbaycanın Səfiri fransalı həmkarına Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəfis şəkildə çap edilmiş “Zəfər salnaməsi” və “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitablarını hədiyyə etmişdir.

8 декабря 2021 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял Посла Французской Республики Пьера Леви по его просьбе
8 декабря 2021 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики Полад Бюльбюль оглы принял Посла Французской Республики Пьера Леви по его просьбе.
На встрече Посол Азербайджанской Республики с коллегой из Франции обменялись мнениями, относительно исполнения положений Заявлений лидеров Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года. Вместе с тем, были обсуждены итоги трехсторонней встречи высокого уровня, которая состоялась 26 ноября 2021 года в городе Сочи.
Посол Французской Республики Пьер Леви, выразив благодарность за то, что Полад Бюльбюль оглы принял его, поинтересовался позицией Азербайджана в постконфликтный период, особенно ситуацией после встречи в Сочи.
Полад Бюльбюль оглы, ссылаясь на слова Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, отметил, что Азербайджан готов к мирному процессу и в этом контексте, несмотря на то, что Азербайджан с целью исполнения положений вышеуказанных Заявлений осуществляет практические шаги, со стороны Армении обязательства по Заявлениям все еще не исполняются.
Посол Азербайджана отметил, что Армении следует смириться с существующими реалиями. Он также подчеркнул важность восстановления экономических и транспортных связей, отметил встречи рабочей группы, действующей на уровне вице-премьеров трех стран и в этой связи выразил уверенность, что транспортные коммуникации в регионе, в том числе открытие в ближайшее время Зангезурского коридора, создаст новые возможности для региона, будут служить сотрудничеству и миру.
Полад Бюльбюль оглы также затронул тему встречи лидеров трех стран - Азербайджана, России и Армении в Сочи и довел до внимания коллеги, что с точки зрения нормализации отношений между Баку и Ереваном данная встреча носила важный характер и непосредственный контакт лидеров государств может иметь положительный результат.
Посол Франции поинтересовался деталями процесса делимитации между двумя государствами.
Посол Полад Бюльбюль оглы отметил, что между Азербайджаном и Арменией ведутся переговоры относительно делимитации государственной границы. Посол подчеркнул важность создания в ближайшее время двусторонней комиссии по делимитации, а также отметил, что начало этого процесса будет важным шагом в укреплении мира и стабильности на Южном Кавказе и заявил, что Азербайджан готов к этой ответственной деятельности.
Вместе с тем, Посол Азербайджана отметил проведение широкомасштабных восстановительных работ на освобожденных от оккупации землях. Посол рассказал о построении аэропорта в городе Физули всего за 8 месяцев, а также сдачу в эксплуатацию новой дороги -«Дороги победы», отвечающей всем современным стандартам.
На встрече стороны также обсудили вызывающий взаимный интерес вопросы.
В завершении встречи Полад Бюльбюль оглы подарил французскому коллеге опубликованные Фондом Гейдара Алиева книги «Летопись Победы» и «Карабах до и после оккупации».