Cari ilin 9 fevral tarixində “Nizamidən Nəvaiyə qədər: dövrləri bağlayan tellər” mövzusunda onlayn beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir
Cari ilin 9 fevral tarixində “Nizamidən Nəvaiyə qədər: dövrləri bağlayan tellər” mövzusunda onlayn beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Sözügedən konfrans Azərbaycan və Özbəkistan respublikalarının Rusiya Federasiyasındakı səfirliklərinin, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin dəstəyi, M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Asiya və Afrika Ölkələri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə təşkil edilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Səfir Polad Bülbüloğlu bu kimi konfransın keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açmışdır. Səfir bildirmişdir ki, tarixdə elə görkəmli şəxsiyyətlər var ki, əsrlər keçməsinə baxmayaraq, onlar öz yaradıcılığı ilə xalqları, mədəniyyətləri və ölkələri birləşdirirlər. Bununla da bəşəriyyətdə qarşılıqlı anlaşma mühitinin yaranmasına, müxtəlif mədəniyyətlərin daha da zənginləşməsinə və gələcəyə böyük ümidlə baxmağa imkan yaratdıqlarını vurğulamışdır. Məhz Nizami kimi şəxsiyyətlər, onun yaradıcılığı da mənəviyyatın qorunub saxlanılmasına xidmət edir.
2021-ci ilin ölkəmizdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Nizami ilinin elan edildiyini deyən Səfir, keçən il həm Azərbaycanda, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində dahi Azərbaycan şairinin 880 illiyinin geniş qeyd olunduğunu söyləmişdir. Polad Bülbüloğlu Nizaminin qədim Azərbaycan şəhəri olan Gəncədə yaşayıb yaratdığını vurğulayaraq, görkəmli şairin həyat və zəngin yaradıcılığı haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Nizaminin xatirəsinin Azərbaycanda, o cümlədən onun doğma Gəncə şəhərində əbədiləşdirildiyini bildirən Polad Bülbüloğlu, Rusiyada da dahi mütəfəkkirin adının hər zaman əziz tutulduğunu qeyd etmişdir. 1941-ci ildə blokadada olan Leninqrad şəhərində Dövlət Ermitajının o vaxtkı direktoru İosif Orbelinin təşəbbüsü ilə dahi mütəfəkkirin 800 illiyinin təntənəli qeyd edildiyini deyən Səfir, 1991-ci ildə həmin şəhərin o vaxtkı meri Anatoliy Sobçakın iştirakı ilə eyni binada Nizaminin 850 illik yubileyi ilə bağlı tədbirin keçirildiyini xatırlamışdır. Elə həmin il Moskvada Səfirliyin binasının yanında yerləşən parkda görkəmli şairin abidəsinin ucaldıldığını, bu gün də insanların, xüsusilə də gənclərin parka gələrək abidənin qarşısına gül-çiçəklər qoyaraq Nizaminin əziz xatirəsini yad etdiklərini bildirmişdir. Səfir onu da diqqətə çatdırmışdır ki, 2002-ci ildə Nizaminin daha bir abidəsinin təntənəli açılış mərasimi Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin iştirakı ilə Sankt-Peterburq şəhərində baş tutmuşdur.
Çıxışının sonunda Polad Bülbüloğlu Nizaminin yaradıcılığına müraciət edərək şeir səsləndirmişdir.
Həmçinin konfransda Özbəkistan Respublikasının Rusiyadakı Səfiri Botirjon Asadov, MDU-nun Asiya və Afrika Ölkələri İnstitutunun direktoru Aleksey Maslov, Avrasiya Xalqları Assambleyasının Baş katibliyinin rəhbəri – Baş katibin birinci müavini Svetlana Smirnova, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin rektoru Qulçexra Rixsiyeva və Özbəkistan Milli Universitetinin Tarix fakültəsinin dekanı Alişer Muminov, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti İsa Həbibbəyli və digərləri çıxış etmişlər.
Çıxış edən natiqlər Nizami və Nəvainin həyat və yaradıcılığı haqda danışmış, əsərlərində bəşəriyyətə ünvanlanmış çağırışları qeyd etmişlər.

пресс-релиз 09 февраля 2022
9 февраля состоялась международная научно-практическая онлайн конференция «От Низами до Навои: времен связующая нить»
9 февраля состоялась международная научно-практическая онлайн конференция «От Низами до Навои: времен связующая нить».
Конференция был организована при поддержке посольств Азербайджана и Узбекистана в Российской Федерации, представительства Фонда Гейдара Алиева в России, а также Института Азии и Африки Московского Государственного Университета им. М.В. Ломоносова (МГУ).
Выступивший на мероприятии Посол Полад Бюльбюль оглы подчеркнул важность проведения подобного рода конференций. Посол отметил, что в истории есть такие выдающиеся личности, которые спустя века своим творчеством объединяют народы, культуры и страны, и этим служат созданию атмосферы взаимопонимания, дальнейшего обогащения различных культур и надежды на будущее. Именно такие личности, как Низами и его творчество служат сохранению нравственности.
Отметив, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 2021 год в нашей стране был объявлен Годом Низами, Посол добавил, что в прошлом году как в Азербайджане, так и в различных странах мира было широко отмечено 880-летие великого азербайджанского поэта. Полад Бюльбюль оглы, подчеркнув, что Низами жил и творил в древнем городе Азербайджана – Гяндже, проинформировал участников мероприятия о жизни и богатом творчестве выдающегося поэта.
Отметив, что память о Низами увековечена в Азербайджане, в том числе в родном городе поэта Гяндже, Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что имя великого мыслителя всегда чтили и в России. Посол сообщил, что в 1941 году в блокадном Ленинграде по инициативе тогдашнего директора Государственного Эрмитажа Иосифа Орбели было отмечено 800-летие со дня рождения великого мыслителя, а в 1991 году при участии бывшего мэра Анатолия Собчака в Санкт-Петербурге состоялось мероприятие, посвященное 850-летию Низами. В том же году в сквере у Посольства в Москве был установлен памятник известному поэту, и сегодня сюда приходят люди, в том числе молодежь, чтя память Низами, возлагают цветы к его памятнику. Посол также отметил, что церемония открытия еще одного памятника Низами в 2002 году состоялась в Санкт-Петербурге при участии Президента Российской Федерации Владимира Путина и общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В завершение своего выступления Полад Бюльбюль оглы прочитал стихотворение из творчества Низами.
Также в работе конференции приняли участие Посол Республики Узбекистан в России Ботиржон Асадов, директор Института Азии и Африки МГУ Алексей Маслов, руководитель секретариата Ассамблеи народов Евразии – первый заместитель Генерального секретаря Светлана Смирнова, президент Международной Тюркской Академии Дархан Кыдырали, ректор Ташкентского Государственного Университета Востоковедения Гюлчехра Рихсиева, декан исторического факультета Национального Университета Узбекистана Алишер Муминов, вице-президент Академии Наук Азербайджана Иса Габиббейли и другие.
Выступавшие рассказали о жизни и творчестве Низами и Навои, отметили вызовы в их произведениях, адресованные к человечеству.