Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfat olmasının ildönümünə həsr olunmuş mərasim təşkil edilmişdir
Hər il olduğu kimi, cari ildə də Səfirlik tərəfindən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfat olmasının ildönümünə həsr olunmuş mərasim təşkil edilmişdir.
12 dekabr tarixində bu ənənəvi tədbirdə iştirak etmək üçün Səfirliyə gələnlərin sırasında Rusiya Prezidentinin Administrasiyası, Dövlət Duması, Xarici İşlər Nazirliyi, Moskva şəhərinin Duması, digər dövlət qurumlarının rəhbərliyini təmsil edən rəsmi şəxslər, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin və Rusiyanın Azərbaycan Gəncləri Birliyinin məsul əməkdaşları, görkəmli ictimai-siyasi və incəsənət xadimləri, o cümlədən Rusiya Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri Gennadi Zyuqanov, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının prezidenti, dünya şöhrətli heykəltəraş Zurab Tsereteli, SSRİ-i xalq artisti İosif Kobzon, habelə Heydər Əliyevlə müxtəlif dövrlərdə çalışmış sabiq rəsmilər, jurnalistlər, diasporumuzun tanınmış simaları, ziyalılar, Rusiyada akkreditə olunan diplomatik korpusun nümayəndələri və digər qurumların təmsilçiləri olmuşdurlar.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Səfirliyin binasındakı Heydər Əliyevin xatirə barelyefi qarşısında əklil və gül-çiçəklər qoymuşdurlar.
Mərasimi açan Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu qonaqları səmimi qəlbdən salamlamış və Səfirlikdə ildə iki dəfə – Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin ad günü və vəfat olması günü – onun əziz xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsinin mənəvi borcumuz olduğunu bildirdi. Səfir böyük Qafqaz şairi Rəsul Həmzətovun misrasına istinadən söylədi ki, bizim üçün Heydər Əliyevi yada salmağa ehtiyac yoxdur, çünki biz onu heç vaxt unutmuruq. Əslində Ulu öndərimiz cismən bu dünyanı tərk etsə də, ruhən həmişə bizim qəlblərimizdə qalır.
Polad Bülbüloğlu Heydər Əliyevin onun həyatında müstəsna rol oynadığını qeyd edərək, musiqiçi, incəsənət xadimi kimi formalaşmağının ümummilli liderin sovet Azərbaycanına rəhbərlik etdiyi dövrə təsadüf etdiyini söylədi. Sonralar da Mədəniyyət naziri qismində on il Heydər Əliyevin Hökumətində çalışması böyük məktəb olduğunu vurğuladı. 1993-cü ildən sonra məhz Ulu öndərimizin məharətli rəhbərliyi, müdrikliyi və dühası sayəsində Azərbaycanın necə böyük təhlükələrdən qurtardığının, müasir inkişaf edən ölkəyə çevrildiyinin birbaşa şahidi olduğunu dedi.
Çıxışının sonunda Azərbaycanın Səfiri bir daha vurğuladı ki, Heydər Əliyevin şəxsiyyəti əbədidir və o, dünyada Azərbaycan və azərbaycanlılar mövcud olduqca həmişə yaşayacaqdır.
Şimali Osetiya – Alaniya Respublikasının sabiq prezidenti, hal-hazırda Rusiya Federasiyasının UNESCO məsələləri üzrə Komissiyasının sədr müavini Aleksandr Dzasoxov Heydər Əliyevin dünya tarixindəki nadir liderlərdən olduğunu, öz xalqına sevgisi, misilsiz siyasi iradə və strateji baxış qabiliyyəti ilə seçildiyini qeyd etmişdir. Heydər Əliyevlə vidalaşmasının ağır anlarını yada salaraq, o, bugünkü Azərbaycanda onun ruhunun yaşadığını söyləmişdir.
Hələ 1970-ci illərdə Bakının “Sovet Şərqinin paytaxtı”na çevrildiyini, bir çox xarici ölkələrin nümayəndələri tərəfindən Azərbaycanın təcrübəsinə maraq göstərildiyini, müxtəlif yüksək səviyyəli beynəlxalq forumların təşkil edildiyini yada salan Aleksandr Dzasoxov bugünkü müstəqil Azərbaycanın da bu ənənəyə sadiq qaldığını demişdir. Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu möhkəm təməl üzərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin öz ölkəsinin mahir rəhbərinə çevrildiyini, strateji inkişafı təmin etdiyini və müasir dövrün layiqli dövlət lideri kimi nüfuz qazandığını söyləyərək, komissiya sədrinin müavini mürəkkəb geosiyasi vəziyyətdə yerləşən Azərbaycanın sabit tərəqqisinə sevindiyini və bunun Heydər Əliyev missiyasının davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin əməyinin nəticəsi olduğunu bəyan etmişdir.
Rusiya Federasiyasının Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri Gennadi Zyuqanov öz təəssüratları ilə bölüşərək, Heydər Əliyevin Moskvada SovİKP-də çalışdığı dövrdə onun yüksək natiqlik qabiliyyəti və işə yüksək peşəkarlıqla yanaşmasının şahidi olduğunu qeyd etmişdir. SSRİ-nin süqutundan sonra Azərbaycan xalqının məhz Heydər Əliyevə müraciət edərək onun ölkə rəhbərliyinə yenidən dəvət edilməsinin nə qədər düzgün addım olduğu barədə danışarkən, Gennadi Zyuqanov 1990-cı illərin əvvəlində daxili silahlı münaqişə və çaxnaşma vəziyyətinə düşmüş Azərbaycanda məhz Heydər Əliyevin səyləri sayəsində sabitliyin bərpa olunduğunu vurğulamışdır. O, Ulu öndərimizin Azərbaycan rus icmasının təhlükəsizliyinin zamini olaraq şəxsən çıxış etdiyini də məmnuniyyətlə yada salmışdır.
Bugünkü Azərbaycanın, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən olan onun paytaxtı Bakının heyranedici inkişafının şahidi olan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri ölkəmizin Rusiya ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, tarixi ənənələrə sadiq qaldığını yüksək qiymətləndirərək, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında iki ölkə arasında dostluğun davam olunacağına dair əminlik ifadə etmişdir.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin Mərkəzi federal dairədə səlahiyyətli nümayəndəsi Aleksandr Beqlov ölkəmizin hər zaman beynəlmiləl ab-havası ilə seçildiyini, hələ XX əsrin əvvəllərindən etibarən şəhərimizə rus ədəbiyyatı və incəsənəti korifeylərinin gəldiyini yada salaraq, Heydər Əliyevin Azərbaycanın bu xüsusiyyətinə yüksək qiymət verdiyini və beynəlmiləlçiliyi qoruduğunu qeyd etmişdir.
Ulu öndərimizin onunla ünsiyyətdə olanlara böyük örnək olduğu, cəmi bir neçə sözlə müdrik nəsihət verərək, qarşıdakıları müsbətə doğru dəyişmək qabiliyyətini xüsusilə qeyd etmişdir. Rusiya Prezidentinin nümayəndəsi Heydər Əliyevin şəxsən onun üçün müəllim olduğunu və Ulu öndərimizin əziz xatirəsinin həmişə qəlbində daşıdığını söyləmişdir.
Dövlət Dumasının Beynəlxalq məsələlər üzrə Komitəsinin sədri Leonid Slutski müasir Azərbaycan dövlətinin banisi olan Heydər Əliyev adının Azərbaycan adı ilə ayrılmaz olduğunu vurğulamışdır. O, bu gün Rusiyada qüdrətli tərəfdaşa çevrilmiş Azərbaycanın, şəxsən Prezident İlham Əliyevin uğurlarına sevindiklərini, iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə sadiq qaldıqlarını və bu istiqamətdə səylər göstərəcəklərini bildirmişdir.
Böyük uğurla keçən tədbir Azərbaycan televiziya kanalları, “AzərTAc”, Moskvada fəaliyyət göstərən “Vestnik Kavkaza” informasiya portalı və digər KİV orqanları tərəfindən geniş işıqlandırılmışdır.

пресс-релиз 14 декабря 2016
12 декабря 2016 года, как и в прежние годы, Посольством было организовано мероприятие, посвященное годовщине смерти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Среди гостей, прибывших на традиционное мероприятие были представители Администрации Президента России, Государственной Думы, Министерства Иностранных Дел, Московской городской Думы, руководства других государственных учреждений, ответственные лица российского представительства Фонда Гейдара Алиева и Азербайджанской Молодежной Организации России (АМОР), видные общественно-политические и культурные деятели, в том числе председатель Центрального Комитета Коммунистической партии России Геннадий Зюганов, президент Российской Академии Художеств, всемирно известный скульптор Зураб Церетели, народный артист СССР Иосиф Кобзон, также бывшие официальные лица, работавшие с Гейдаром Алиевым в разные периоды, журналисты, известные лица азербайджанской диаспоры, интеллигенция, представители дипломатического корпуса, аккредитованных в России и других ведомств.
В своей вступительной речи Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы поприветствовал гостей и отметил, что проведение дважды в год в Посольстве мероприятий, посвященных памяти Гейдара Алиева – день рождения и день смерти общенационального лидера азербайджанского народа - является нашей моральной обязанностью. Ссылаясь на строки великого кавказского поэта Расула Гамзатова, Посол сказал, что для нас нет надобности вспоминать Гейдара Алиева, потому что мы его никогда не забываем. В действительности же, хоть и Великий лидер ушел из этой жизни физически, но духовно всегда будет в наших сердцах.
Полад Бюльбюль оглы, отметив исключительную роль Гейдара Алиева в его жизни, рассказал о том, что его становление как музыканта, деятеля искусства приходится на период правления общенационального лидера Азербайджанской Советской Республики. Посол подчеркнул и то, что десять лет работы министром культуры в правительстве Гейдара Алиева является большой школой. Азербайджанский дипломат также заявил, что был непосредственным свидетелем того, как Азербайджан был спасен от больших угроз и превращен в современную развивающуюся страну с 1993 года, благодаря умелому руководству, мудрости и гениальности именно Великого лидера.
В конце своего выступления Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что личность Гейдара Алиева вечна, и пока существует Азербайджан и азербайджанцы, он будет жить вечно.
Экс-президент Республики Северная Осетия-Алания, заместитель председателя Комиссии Российской Федерации по делам ЮНЕСКО Александр Дзасохов отметил, что Гейдар Алиев является редким лидером в мировой истории, который выделялся любовью к своему народу и способностью к беспрецедентной политической воли и стратегическому видению. Вспоминая трудные моменты прощания с Гейдаром Алиевым, он сказал, что его дух живет в сегодняшнем Азербайджане.
Говоря о превращении Баку еще в 70-х годах в «столицу Советского Востока», интересе со стороны многих представителей зарубежных стран к азербайджанскому опыту и организации различных международных форумов на высоком уровне, Александр Дзасохов отметил, что нынешний независимый Азербайджан также сохраняет верность этим традициям. Заместитель председателя Комиссии сказал, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, опираясь на прочный фундамент, заложенный Гейдаром Алиевым, стал блестящим руководителем своей страны, обеспечил стратегическое развитие и завоевал авторитет достойного лидера современного времени, и также подчеркнул, что радуется процветанию расположенного в сложной геополитической среде Азербайджана, что является результатом труда Президента Ильхама Алиева, преемника миссии Гейдара Алиева.
Председатель ЦК Коммунистической партии Российской Федерации, Геннадий Зюганов, поделившись своими впечатлениями, сказал, что во время работы Гейдара Алиева в КПСС в Москве, он был свидетелем его высокого ораторского мастерства и профессиального подхода к работе. Рассказывая о том, на сколько было правильным решением обращение азербайджанского народа именно к Гейдару Алиеву и приглашение его придти к власти после распада СССР, Геннадий Зюганов отметил, что только благодаря усилиям Гейдара Алиева удалось восстановить стабильность в Азербайджане, который в начале 1990 г. был в состоянии внутреннего военного конфликта и паники. Он также с удовольствием вспоминал личное выступление Великого лидера как гаранта безопасности русской общины.
Будучи свидетелем развития сегодняшнего Азербайджана, столицы Баку, одного из самых красивых городов мира, Председатель Коммунистической партии высоко оценив тесное сотрудничество нашей страны с Россией, приверженность историческим традициям, выразил уверенность в укреплении дружбы между двумя странами под руководством Президента Ильхама Алиева.
Полномочный представитель Президента Российской Федерации в Центральном федеральном округе Александр Беглов, вспоминая о том, что наша страна всегда отличалась интернациональной обстановкой и еще в начале XX века в наш город приезжали корифеи русской литературы и искусства, отметил, что Гейдар Алиев высоко ценил это качество Азербайджана и сохранял интернациональность.
Он, в частности, подчеркнул, что Великий лидер был примером для тех, кто с ним общался, и имел способность менять людей к лучшему, давая им мудрые советы всего лишь несколькими словами. Представитель Президента России заявил, что Гейдар Алиев лично для него был учителем, и светлая память о нем навсегда останется в его сердце.
Председатель Комитета Государственной Думы по международным делам Леонид Слуцкий отметил неразделимость Азербайджана с именем Гейдара Алиева, основателя современного азербайджанского государства. Он, выразив свою радость за Азербайджан, который сегодня превратился в сильного партнера России и лично за успехи Ильхама Алиева, отметил их приверженность дальнейшему расширению сотрудничества между двумя странами и что они будут способствовать развитию отношений в этом направлении.
Прошедшее с большим успехом мероприятие было широко освещено азербайджанскими телевизионными каналами, «АзерТадж», московским информационным порталом «Вестник Кавказа» и другими СМИ.