Mətbuat şərhi 16 mart 2026
Cari ilin 16 mart tarixində Moskva şəhərində Azərbaycan Turizm Bürosunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın turizm potensialının təqdimatı keçirilmişdir.
Tədbir aparıcı hotellər, turizm agentlikləri, “Şahdağ” turizm kompleksi, eləcə də milli aviadaşıyıcı AZAL daxil olmaqla, Azərbaycanın turizm sənayesini təmsil edən 13 nümayəndəyi bir araya gətirmişdir. Təqdimata iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı və turist axınının genişləndirilməsində maraqlı olan təqribən 140 rusiyalı turoperator və turizm şirkətinin nümayəndələri qatılmışlar.
Həmçinin tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasında səfiri Rəhman Mustafayev iştirak etmiş və salamlama nitqi ilə çıxış etmişdir.
“2024-cü ildə Rusiya Federasiyasından çox böyük turist axını müşahidə olunmuşdu. Müəyyən səbəblərə görə 2025-ci ildə bu axın azalmışdı, lakin yanvar ayın olan göstəricilərin nümayiş etdirdiyi kimi, onun bərpa olunacağına ümid etməyə əsaslar vardır. Azərbaycan yenidən rusiyalı turistlər, eləcə də gözəl ölkəmizə digər istiqamətlərdən gələn qonaqlar üçün cəlbedici məkan olacaq”, - deyə Azərbaycan diplomatik missiyasının rəhbəri qeyd etmişdir.
Bununla yanaşı, o vurğulamışdır ki, Azərbaycan və Rusiya hazırda münasibətlərin tam bərpası üzərində fəal işləyirlər.
“Münasibətlərin normallaşma prosesi gedir. İqtisadi-ticari sahədə, eləcə də siyasi və humanitar əlaqələrdə dinamika müşahidə olunur”, - deyə diplomat bildirmişdir.
Səfir R.Mustafayev əlavə etmişdir ki, son dərəcə gərgin beynəlxalq və regional vəziyyət fonunda Azərbaycan sabitlik, təhlükəsizlik və rifahın məkanı olaraq qalır.
“Azərbaycanın istər təbiəti, istər milli mətbəxi, istərsə də xalqımızın qonaqpərvərliyi kimi üstünlükləri ilə yanaşı, bu amil də çox mühüm rol oynayır. Mürəkkəb geosiyasi şəraitdə biz sosial sabitliyi və iqtisadi artımı qoruyub saxlamışıq”, - deyə o vurğulamışdır.
O, ölkəmizdə turizm sahəsinin sürətlə inkişaf etdiyini nəzərə çatdırmışdır.
“Azərbaycan nisbətən yeni turizm istiqamətidir. Biz hələlik İtaliya, Yunanıstan, Fransa, İspaniya və Türkiyə kimi aparıcı qlobal mərkəzlərdən bir qədər geri qalırıq, lakin təcrübə göstərir ki, bu fərq tədricən azalır. Azərbaycan təkcə rusiyalılar üçün deyil, həm də azərbaycanlıların özləri üçün bir çox cəhətdən kəşf edilməmiş bir ölkədir. Biz hotellər, regional marşrutlar, turizm xidmətləri, inkişaf proqramları da daxil olmaqla, infrastrukturumuzun inkişafı üzərində aktiv şəkildə çalışırıq”, - deyə səfir R.Mustafayev izah etmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Turizm Bürosunun Rusiyadakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Cəlal İsmayılov Azərbaycanın əsas turizm məhsulları barədə təqdimatla çıxış edərək, yerli turizm marşrutlarının xəritəsi, ölkəmizin regionlarında istirahət imkanlarının müxtəlifliyi, mədəni, tibbi-sağlamlıq, qastronomik turizm, habelə Azərbaycanda keçirilən festivallardan ətraflı şəkildə bəhs etmişdir.
Tədbir Azərbaycan və Rusiya turizm sənayesinin nümayəndələri arasında B2B görüşlər formatında davam etmişdir.
Onu da əlavə etmək lazımdır ki, cari ilin 18 mart tarixində Sankt-Peterburq şəhərində də Azərbaycanın turizm potensialının təqdimatı baş tutacaqdır.
Qeyd olunmalıdır ki, Rusiya Azərbaycan üçün aparıcı turizm bazarlarından biri olaraq qalmaqdadır. Rəsmi məlumata görə, ötən il ölkəmizə təxminən 615 min, 2026-cı ilin yanvar ayında isə 43 mindən çox rusiyalı turist səfər etmişdirt. Turist axını əsasən iki ölkə arasında birbaşa hava əlaqəsinin inkişafı və genişləndirilməsi sayəsində təmin olunur. Belə ki, milli aviadaşıyıcı AZAL Moskva, Sankt-Peterburq və Yekaterinburqdan müntəzəm reyslər həyata keçirir, Rusiya aviaşirkətləri isə Novosibirsk, Surqut və digər istiqamətlər də daxil olmaqla, bu ölkənin bir sıra digər şəhərlərindən uçuşlar yerinə yetiri.

пресс-релиз 16 марта 2026
16 марта в г. Москве состоялась презентация туристического потенциала Азербайджана, организованная Бюро по туризму Азербайджана.
Мероприятие собрало вместе 13 представителей туристической индустрии Азербайджана, включая ведущих отелей, туристических агентств, туристический комплекс Шахдаг, а также национального авиаперевозчика AZAL. Презентацию посетили около 140 туроператоров и туристических агентств из России, заинтересованных в развитии сотрудничества и расширении туристического потока между двумя странами.
В мероприятии также принял участие посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахман Мустафаев, который выступил с приветственной речью.
«У нас был очень большой поток туристов из Российской Федерации в 2024 году. В силу определенных обстоятельств этот поток сократился в 2025, но, как показывают цифры января, у нас есть основания рассчитывать на то, что у нас этот поток восстановится, и Азербайджан снова станет желанным местом для российских туристов, как и для гостей нашей прекрасной страны из других направлений», – сказал глава азербайджанской дипломатической миссии.
Он также подчеркнул, что Азербайджан и Россия сейчас интенсивно работают над полным восстановлением отношений.
«Идет активный процесс нормализации. Есть динамика в торгово-экономической сфере, в области политических и гуманитарных контактов», – сообщил дипломат.
Посол Р. Мустафаев добавил, что в условиях крайне напряженной международной и региональной обстановки Азербайджан остается маленьким островком стабильности, безопасности и благополучия.
«Помимо всех других преимуществ Азербайджана, будь то природа, национальная кухня, гостеприимство азербайджанского народа, этот фактор играет очень важную роль. В этих сложных геополитических условиях мы сохранили социальную стабильность и экономический рост», – отметил он.
Он обратил внимание на то, что туризм в нашей стране быстро развивается.
«Азербайджан – сравнительно новое туристическое направление. Мы пока отстаем от таких ведущих мировых центров, как Италия, Греция, Франция, Испания, Турция, но, как показывает практика, этот разрыв постепенно сокращается. Азербайджан – во многих отношениях еще не изведанная страна не только для россиян, но и для самих азербайджанцев. Мы активно работаем над развитием нашей инфраструктуры, включая отели, региональные маршруты, сферу туристических услуг, программы развития», – пояснил посол Р. Мустафаев.
Затем руководитель Представительства Бюро по туризму Азербайджана в России Джалал Исмаилов выступил с презентацией о ключевых туристических продуктах Азербайджана, подробно остановившись на карте местных туристических маршрутов, многообразии видов отдыха в регионах нашей страны, культурном, медицинско-оздоровительном, гастрономическом туризме, а также фестивалях, проводимых в Азербайджане.
Мероприятие продолжилось в формате B2B-встреч между представителями азербайджанской и российской туристических индустрий.
Следует добавить, что 18 марта в г. Санкт-Петербурге также состоится презентация туристического потенциала Азербайджана.
Важно отметить, что Россия остается одним из ведущих туристических рынков для Азербайджана. По официальным данным, в прошлом году нашу страну посетило около 615 тыс. российских туристов, в январе 2026 года – более 43 тыс. Туристический поток во многом поддерживается развитием и расширением прямого авиасообщения между двумя странами. Так, национальная авиакомпания AZAL выполняет регулярные рейсы из Москвы, Санкт-Петербурга и Екатеринбурга, в то время как российские авиакомпании также обеспечивают авиасообщение с рядом других городов России, включая Новосибирск, Сургут и другие направления.