Moskvada Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin abidəsinin təntənəli təməlqoyma mərasimi olub
Cari ilin 4 mart tarixində Moskvada Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin yaxınlığındakı xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Xatirə lövhəsində deyilir: “Burada iki dəfə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, görkəmli dövlət və siyasi xadim, Nazirlər Sovetinin Baykal-Amur magistral yolunun tikintisi və inkişafı Komissiyası sədrinin abidəsi ucaldılacaq”.
Tədbirdə Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev, Moskva şəhərinin meri Sergey Sobyanin, Rusiya Hökumətinin sədr müavini Vitali Savelyev, RF nəqliyyat naziri Roman Starovoyt, “Rusiya Dəmir Yolları” ASC-nin baş direktoru, İdarə Heyətinin sədri Oleq Belozyorov, Baykal-Amur Dəmir Yolu Magistralının (BAM) Tikintisi üzrə Baş İdarənin rəisi, keçmiş SSRİ nəqliyyat tikintisi nazirinin müavini Yefim Basin və digər BAM veteranları iştirak ediblər.
Heydər Əliyev SSRİ Nazirlər Sovetinin Baykal-Amur magistralının tikintisi və inkişafı üzrə Komissiyasının sədri vəzifəsini tutub, bu strateji əhəmiyyətli layihənin inkişafına böyük töhfə verib. Abidənin Moskvada ucaldılması Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin keçmiş Sovet İttifaqı qarşısında, Baykal-Amur magistral xəttinin tikintisində və inkişafında xidmətlərinə verilən qiymətin rəmzidir.

В Москве состоялась торжественная церемония закладки памятника Общенациональному лидеру Азербайджана Гейдару Алиеву
4 марта в Москве, в сквере у Посольства Азербайджана в России состоялась торжественная церемония закладки памятника Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
На памятной плите написано: «Здесь будет установлен монумент дважды Герою Социалистического Труда, выдающемуся государственному и политическому деятелю, Председателю Комиссии Совета Министров по строительству и освоению Байкала-Амурской магистрали».
В мероприятии приняли участие посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, мэр Москвы Сергей Собянин, заместитель председателя правительства России Виталий Савельев, министр транспорта РФ Роман Старовойт, главный директор - председатель правления ОАО «РЖД» Олег Белозеров, начальник Главного управления по строительству Байкало-Амурской железнодорожной магистрали (БАМ), заместитель Министра транспортного строительства СССР Ефим Басин и другие ветераны БАМа.
Гейдар Алиев занимал пост председателя Комиссии Совета Министров СССР по строительству и освоению Байкало-Амурской магистрали, внес огромный вклад в развитие этого стратегически важного проекта. Установка памятника в Москве символизирует признание заслуг общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева перед бывшим Советским Союзом, в строительстве и освоении Байкала-Амурской магистрали.