Moskvada Novruz Bayramı qeyd olunmuşdur
Cari ilin 21 mart tarixində Moskva meriyasının və Azərbaycan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistan Səfirliklərinin birgə təşəbbüsü ilə “Lujniki” idman sarayında Novruz Bayramına həsr olunmuş beşinci tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə təşkilatçı olan ölkələrin nümayəndələri ilə yanaşı İran İslam Respublikasının, Rusiya Federasiyasının subyektləri olan Dağıstan, Tatarıstan, Başqırdıstan, Çeçen Respublikalarının, o cümlədən Moskvada yaşayan və Novruz bayramını qeyd edən xalqların diaspor nümayəndələri iştirak etmişdirlər.
Azərbaycan tərəfi tədbirdə Səfir Polad Bülbüloğlu və Səfirliyin əməkdaşları, Rusiya Azərbaycan Gənclər Birliyinin, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin, “Azərbaycan Mədəniyyət və Həmrəylik Mərkəzinin” nümayəndələri ilə təmsil olunmuşdur. Tədbirdə Azərbaycanı, onun tarixi və mədəniyyətini, hərtərəfli inkişafını əks etdirən stend nümayiş etdirilmişdir. Qonaqlara Azərbaycanın zəngin mətbəxinin yeməkləri və şirniyyatları təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə rəsmi qonaq qismində Moskva hökumətinin naziri, Xarici iqtisadi məsələlər və beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Sergey Çeryomin, Milli Siyasət, Regionlararası əlaqələr və Turizm departamentinin rəhbəri Vladimir Çernikov və Rusiyada akkreditə olunan Səfirlər iştirak etmişdirlər. Vladimir Çernikov tədbir iştirakçılarına Moskva şəhərinin başçısı Sergey Sobyaninin rəsmi təbrikini oxumuşdur.
Tədbirin konsert hissəsində Novruz bayramını qeyd edən xalqların nümayəndələri musiqili proqramlarla çıxış etmişdirlər. Ölkəmizi Bakıdan xüsusi olaraq bu tədbir üçün gəlmiş beynəlxalq müsabiqələrin laureatları, muğam ifaçıları Ehtiram Hüseynov, Nigar Şabanova və Moskvanın “Azərbaycan” adlı nağara triosu təmsil etmişdirlər.

В Москве отметили праздник Новруз
21 марта 2015 года по совместной инициативе Мэрии г. Москвы и Посольств Азербайджана, Киргизии, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана и Туркменистана в спортивном комплексе «Лужники» было организовано пятое по счету мероприятие, посвященное празднику Новруз.
В мероприятии, наряду с представителями стран-организаторов, также приняли участие представители Исламской Республики Иран, субъектов Российской Федерации – Дагестана, Татарстана, Башкортостана, Чеченской Республики и представители диаспор народов, проживающих в Москве и отмечающих праздник Новруз.
Азербайджанская сторона была представлена в мероприятии Послом Поладом Бюльбюль оглы и сотрудниками Посольства, представителями Азербайджанского Молодежного Объединения России (АМОР), Всероссийского Азербайджанского Конгресса и Центра Азербайджанской культуры и единства. На мероприятии был представлен стенд, посвященный Азербайджану, его истории и культуре, всестороннему развитию. Гостям были предложены блюда и сладости богатой азербайджанской кухни.
В качестве официального гостя в мероприятии приняли участие Министр Правительства Москвы, руководитель Департамента Внешнеэкономических и Международных связей Сергей Черемин, руководитель Департамента Национальной Политики, Межрегиональных отношений и Туризма Владимир Черников и послы иностранных государства, аккредитованных в России. Владимир Черников зачитал участникам мероприятия официальное поздравление Мэра г. Москвы Сергея Собянина.
В концертной части мероприятия с музыкальными программами выступили представители народов, отмечающих праздник Новруз. Азербайджан представили приехавшие специально на это мероприятие лауреаты международных конкурсов, исполнители мугама Эхтирам Гусейнов, Нигяр Шабанова и московское трио нагаристов «Азербайджан».