Hər il olduğu kimi, cari ildə də Səfirlik tərəfindən Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad etmək və erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı amansız, insanlıq çərçivələrinə sığışmayan siyasətinin dəhşətli üzünü açmaq məqsədilə bir sıra tədbirlər görüldü.
Cari ilin 27 fevral tarixində “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniya çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyi, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresi, Rusiyanın Azərbaycan Gəncləri Birliyi – RAGB /Азербайджанское молодёжное объединение России – АМОР/ tərəfindən faciəyə həsr edilmiş xatirə gecəsi təşkil edildi.
Tədbir iştirakçıları foyedə nümayiş etdirilmiş Xocalı soyqırımı mövzusunda azərbaycanlı və rusiyalı uşaqların rəsmlərindən ibarət sərgi və orada quraşdırılmış böyük ekranlarda nümayiş etdirilən videomateriallarla tanış oldular.
Açılış zamanı iştirakçılar Xocalı qurbanlarının xatirəsini sükut dəqiqəsi ilə yad etdilər.
Tədbirdə ilk söz götürən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri və “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyanın təşəbbüskarı Leyla xanım Əliyeva Xocalının qanlı statistikası haqqında məlumatı xatırlatdı və faciənin erməni işğalçıları tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş barbarlıq aktı kimi xarakterizə etdi. O, 30 ilə yaxın tarixçəsi olan ölkəmizə qarşı erməni təcavüzü və işğalına diqqət yetirərək, Xocalıda vəhşicəsinə qətlə yetirilən günahsız qurbanların sırf azərbaycanlı olduqlarına görə qəsdən məhv edildiyini vurğuladı. Dünya birliyinin buna biganə qalmamasının müstəsna əhəmiyyətini qeyd edən Leyla xanım, 2008-ci ildə təşəbbüs etdiyi “Xocalıya ədalət” kampaniyasının məhz bu istiqamətdə səylərin fəallaşdırılmasına yönəldiyini söylədi.
O, 2009-cu ildən etibarən geniş şəkildə başlanan bu kampaniya çərçivəsində görülən işlər və əldə edilmiş nəticələr barədə bəhs etdi.
Leyla Əliyevanın söylədiyi kimi, aparılmış və durmadan davam etdirilən fəaliyyət çərçivəsində 70-dən artıq ölkədə müntəzəm şəkildə konfrans, seminar, sərgi və digər tədbirlər keçirilir. Bütün bunların sayəsində geniş əks-səda doğurur. Bu gün “Xocalıya ədalət” çağırışı BMT, Avropa Parlamenti, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı kimi mötəbər kürsülərdən səslənməkdədir. Həmin fəaliyyətin nəticəsi olaraq 12 ölkənin – Bosniya və Herseqovina, Kolumbiya, Çex Respublikası, Honduras, İordaniya, Meksika, Pakistan, Panama, Peru, Rumıniya, Serbiya və Sudanın parlamenti, habelə ABŞ-ın 10-dan artıq ştatı tərəfindən Xocalıda törədilmiş barbarlıq aktını pisləyən qərarlar artıq qəbul olunubdur.
Xocalı soyqırımı haqqında məlumat yayılmasının vacibliyi üzərində dayanan Leyla xanım, hazırkı tədbir üçün rus dilində “Xocalıya ədalət” sənədli toplusunun hazırladığını diqqətə çatdırdı.
Leyla xanım bu il Moskvada keçirilən anma tədbirində əsas sözün incəsənətə, musiqiyə mənsub olacağını bildirdi. O, ümumbəşəri xarakter daşıyan həmin bədii vasitələrin müharibə və soyqırım kimi hərbi cinayətləri pisləmək üçün xüsusi təsirə malik olduğunu vurğuladı və rekviyem konsertində iştirak edən bütün musiqiçilərə təşəkkür ifadə etdi.
Tədbirə Xocalı soyqırımından qurtarılmış canlı şahidlərin, o cümlədən o vaxt körpə uşaq olanların qatıldığı barədə məlumat verən Leyla Əliyeva, 23 il bundan əvvəl onların üzləşdiyi faciənin heç vaxt unudulmayacağına, birgə səylərimizin nəticəsində isə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin öz ədalətli həllinin tapacağına – ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunacağına, məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıda biləcəyinə dair əmin olduğunu bildirdi.
Sonra tədbir iştirakçılarına Xocalı faciəsi haqqında sənədli film nümayiş etdirildi.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu çıxış etdi. Səfir salonda toplaşan çoxsaylı həmvətənlərimizə, xüsusilə gənc nəslin nümayəndələrinə müraciət edərək Xocalı faciəsinin nəinki Azərbaycan xalqının, bütün müasir bəşəriyyətin salnaməsində insanlığa qarşı ən ağır cinayət – soyqırım aktı kimi əbədi həkk olunduğunu vurğuladı. Polad Bülbüloğlu bildirdi ki, bu faciənin mahiyyətini dərk etmək və onun təkrar olunmasına imkan verməmək təkcə azərbaycanlıların deyil, bütün insaflı insanların mənəvi borcudur.
Çıxışının davamında Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Xocalıda mülki əhaliyə qarşı amansızlıq göstərmiş hərbi cinayətkarların qabaqcadan düşünülmüş plan üzrə davrandığını dedi. Onların qanlı niyyəti qəddar etnik təmizləmə yolu ilə Azərbaycan torpaqlarının işğalına nail olmasından ibarət olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Törədilmiş barbarlığın beynəlxalq hüquq sisteminin müəyyən etdiyi bütün normalara zidd olduğunu vurğuladı.
Polad Bülbüloğlu təəssüflə qeyd etdi ki, uzun illər ərzində dünya birliyi Xocalı soyqırımına laqeyd yanaşırdı, sanki bu bəşəriyyətə, bütün insanlıq normalarına qarşı cinayət deyil, yalnız dünya xəbər lentlərindəki növbəti ötəri hadisədir.
Son dövrdə qlobal miqyasda getdikcə gərginləşən turbulentlik, Yaxın Şərq və Şimali Afrikadan tutmuş MDB məkanına qədər alovlanmağa davam edən yeni-yeni müharibələr, terrorçuluğun və ifratçılığın artması, bəşəriyyətin tarixi mədəniyyət irsinə aid olan şah əsərlərinin, muzey kolleksiyalarının vəhşicəsinə məhv edilməsindən bəhs edən Səfir, bu cür dağıdıcı meyllərin qarşısını almaq məqsədilə bütün dünya ictimaiyyəti tərəfindən birgə güclü iradənin nümayiş etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Ədalət naminə mübarizənin universal xarakter daşımasının zəruriliyi üzərində dayanaraq, Polad Bülbüloğlu “Xocalıya ədalət” çağırışının təkcə Azərbaycan xalqı deyil, bütün dünya üçün aktual olduğunu bildirdi.
Bu baxımdan son dövrdə Xocalı soyqırımına dünya ictimaiyyətinin diqqətinin cəlb edildiyini xalqımızın, dövlətimizin böyük uğuru kimi göstərən Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri, həmin işdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla xanım Əliyevanın müstəsna xidmətlərini vurğulayaraq, ona dərin təşəkkürünü bildirdi. Həmçinin Polad Bülbüloğlu kampaniya çərçivəsində Rusiyadan tutmuş uzaq Latın Amerikası ölkələrinə qədər görülən fəaliyyətdə Türkiyə və qardaş türkdilli ölkələrinin töhfəsini məmnuniyyətlə qeyd etdi.
Polad Bülbüloğlu onu da vurğuladı ki, “Xocalıya ədalət” şüarı altındakı kampaniyanın əsas məqsədi qisas deyil. Çünki yalnız cinayəti və cinayətkarları ifşa etməklə, onun sayəsində ədalətli sülh üçün zəmin yaradıla bilər.
Xocalıya həsr edilmiş musiqinin, onun keçmiş əsrlərdən bəri gələn melodiyanın heç bir tərcüməyə ehtiyac duymadığını söyləyən Səfir, “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsindəki işləri izləyərək, elə Moskvadakı tədbirin keçirdiyi zala nəzər salaraq, ədalətin zəfər çalacağı və musiqi sədalarının doğma Şuşamız, doğma Qarabağımızdan yenidən səslənəcəyindən əmin olduğunu bəyan etdi.
Sonra Azərbaycanın xalq artisti Alim Qasımov və əməkdar artisti Fərqanə Qasımova səhnəyə çıxaraq muğamat üslubunda bir neçə kompozisiya ifa etdilər. Onlar tərəfindən nümayiş etdirilən “Qarabağ şikəstəsi” zalda xüsusi əks-səda doğurdu və uzunmüddətli alqışlarla qarşılandı.
Bunun davamı olaraq Alim Qasımova “Qarabağın səsi” beynəlxalq layihəsinin digər iştirakçıları, o cümlədən saksofonçu Rain Sultanov qoşuldu və onların ifasında müxtəlif kompozisiyalar ifa edildi.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına Xocalı faciəsinin canlı şahidləri olmuş, öz ailə üzvlərini itirmiş, yetim qalmış və xəsarət almışların müsahibələri əsasında hazırlanan sənədli film nümayiş etdirildi.
Xatirə gecəsi rusiyalı bəstəkar Aleksandr Çaykovskinin yaratdığı “Xocalı rekviyemi” əsəri ilə tamamlandı. SSRİ-nin xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli (piano) və ABŞ-dan olan dirijor Dmitri Yablonskinin “Ermitaj” solistlər ansamblı ilə birgə ifa etdiyi bu musiqi tədbir iştirakçılarına böyük təsir bağışladı.
Təqribən 1000 nəfərin iştirak etdiyi tədbirə Rusiya Dövlət Dumasının və İctimai Palatasının üzvləri, rusiyalı ziyalılar, Bakıdan gəlmiş Milli Məclisin deputatları, RAGB-in üzvləri və rusiyalı tələbələr, Azərbaycan diasporu, qeyri-hökumət təşkilatları və Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə və İranın KİV nümayəndələri qatıldı. Mərasimdə Moskvada akkreditə olunan çoxlu sayda diplomatik korpusun, o cümlədən Türkiyə Cümhuriyyətinin Səfiri başda olmaqla bir qrup yüksək səviyyəli diplomatlar, iqamətgahı Moskvada olmaqla Azərbaycanda akkreditə olunan səfirlər, bəzi ərəb və digər müsəlman, eləcə də İsrail, bir sıra Avropa və Latın Amerikası ölkələri Səfirliklərinin nümayəndələri də təmsil olunurdular.

пресс-релиз 26 февраля 2015
В этом году, как и в прежние годы, Посольство провело ряд мероприятий с целью почтить память жертв геноцида в Ходжалах и показать истинное, ужасное лицо жестокой, не совместимой с гуманизмом политики армянских националистов, направленной против азербайджанского народа.
27 февраля 2015 года в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам» Посольство Азербайджанкой Республики в Российской Федерации, Представительство Фонда Гейдара Алиева в России, Азербайджанское молодёжное объединение России – АМОР организовали вечер памяти, посвященный трагедии.
В фойе участники мероприятия ознакомились с выставкой азербайджанских и российских детей на тему Ходжалинского геноцида, а также с видеоматериалами, демонстрировавшимися на больших экранах.
На открытии мероприятия участники почтили память жертв Ходжалы минутой молчания.
Открывая мероприятие, Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, Председатель АМОР и инициатор международной кампании «Справедливость Ходжалам» Лейла Алиева напомнила кровавую статистику Ходжалы и охарактеризовала трагедию как варварский акт армянских оккупантов против народа Азербайджана. Лейла Алиева, обратив внимание на почти 30-летнюю историю агрессии и оккупации армянами нашей страны, подчеркнула, что невинные жертвы, убитые в Ходжалах с особой жестокостью, были преднамеренно уничтожены исключительно потому, что они были азербайджанцами. Отметив исключительное значение того, что мировая общественность не осталась равнодушной к этой трагедии, Лейла Алиева сказала, что деятельность кампании «Справедливость Ходжалам», инициированной ею в 2008 году, активизирует работу именно в этом направлении.
Она рассказала о проведенной работе и достигнутых результатах в рамках этой кампании, широко начавшейся с 2009 года.
Как отметила Лейла Алиева в рамках проведенной и неуклонно продолжающейся деятельности более чем в 70 странах регулярно проводятся конференции, семинары, выставки и другие мероприятия. Все эти мероприятия находят широкий отклик. Сегодня призыв «Справедливость Ходжалам» раздается с таких уважаемых трибун как ООН, Европейский Парламент, Организация Исламского Сотрудничества. В результате данной деятельности парламенты 12 стран – Боснии и Герцогини, Колумбии, Чешской Республики, Гондураса, Иордании, Мексики, Пакистана, Панамы, Перу, Румынии, Сербии и Судана, а также более 10 штатов США приняли резолюции, осуждающие варварский акт в Ходжалах.
Говоря о важности донесения правды о геноциде в Ходжалах, Лейла Алиева сообщила, что для данного мероприятия подготовлен сборник документов «Справедливость Ходжалам» на русском языке.
Лейла ханум отметила, что в этом году на вечере памяти в Москве основное слово будет предоставлено искусству, музыке. Она подчеркнула, что художественные средства, носящие общечеловеческий характер, обладают особым влиянием для осуждения войн и таких военных преступлений, как геноцид, и выразила благодарность всем музыкантам, участвующим в концерте реквиеме.
Лейла Алиева сообщила об участии в мероприятии свидетелей, спасшихся от геноцида в Ходжалах, в том числе и тех, кто был тогда еще ребенком и выразила уверенность, что трагедия, с которой они столкнулись 23 года назад, никогда не будет предана забвению и в результате наших совместных усилий армяно-азербайджанский конфликт найдет свое справедливое решение – наша территориальная целостность будет восстановлена, вынужденные переселенцы смогут вернуться в свои родные дома.
Далее участникам мероприятия был продемонстрирован документальный фильм, повествующий о трагедии в Ходжалах.
Затем выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы. Обращаясь к собравшимся в зале многочисленным соотечественникам, особенно к молодому поколению, Посол подчеркнул, что трагедия Ходжалы останется на веки в памяти не только азербайджанского народа, но и всей современной цивилизации как самое тяжкое преступление против человечности – акт геноцида. Полад Бюльбюль оглы сказал также, что осознание этой трагедии, недопущение ее повторения является моральным долгом не только азербайджанцев, но и всех совестливых людей.
В продолжение своего выступления Посол Азербайджана в России сказал, что военные преступники, проявившие особую жестокость по отношению к гражданскому населению в Ходжалах, действовали по заранее продуманному плану. Полад Бюльбюль оглы также отметил, что их кровавой целью была оккупация азербайджанских земель путем жестокой этнической чистки. Посол подчеркнул, что совершенное варварство противоречит всем нормам, определенным системой международного права.
Полад Бюльбюль оглы с сожалением отметил, что долгие годы мировое сообщество безразлично относилось к геноциду в Ходжалах, словно это не преступление против человечности, против норм гуманизма, а всего лишь очередная мимолетная информация в ленте мировых новостей.
Посол подчеркнул, что на фоне расширения зон турбулентности, разгорающихся все новых и новых войн, распространения терроризма и экстремизма, дичайшего уничтожения музейных коллекций, шедевров, относящихся к культурно-историческому наследию человечества на пространстве от Ближнего Востока и Северной Африки до СНГ, мировому сообществу необходимо совместно проявить силу волю для предотвращения подобного рода разрушительных тенденций. Подчеркнув важность универсального характера борьбы во имя справедливости, Посол отметил, что призыв «Справедливость Ходжалам» является актуальным не только для Азербайджана, но и для всего мира.
Отметив, что повышение внимания мировой общественности к Ходжалинской трагедии в последнее время является успехом азербайджанского народа, государства, достижение которого стало возможным благодаря исключительным заслугам Вице-президента Фонда Гейдара Алиева, инициатора международной кампании «Справедливость Ходжалам» Лейлы Алиевой, Посол Азербайджана в России выразил ей свою глубокую признательность. Также Полад Бюльбюль оглы с удовлетворением отметил вклад Турции и братских тюркских стран в работу, проведенную в рамках кампании от России до далеких стран Латинской Америки.
Посол также сказал, что основной целью кампании под девизом «Справедливость Ходжалам» не является месть. Потому что, только путем разоблачения преступления и преступников может быть заложена основа справедливого мира.
Отметив, что музыка, посвященная Ходжалам, ее звучащая много веков и сохранившаяся до наших дней мелодия, не нуждается в переводе, а также глядя на работу, проведенную в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам», на сегодняшний зал проведения мероприятия в Москве, Посол выразил уверенность, что справедливость восторжествует и музыка вновь зазвучит в родной Шуше, родном Карабахе.
Позже народный артист Азербайджана Алим Гасымов и заслуженная артистка Фаргана Гасымова исполнили несколько композиций в жанре мугама. «Карабахская мелодия» («Qarabağ şikəstəsi») в их исполнении была встречена с особым воодушевлением и длительными аплодисментами.
Далее к Алиму Гасымову присоединились другие участники международного проекта «Голос Карабаха», в том числе саксофонист Раин Султанов и в их исполнении прозвучали разные композиции.
Позже участникам мероприятия был продемонстрирован документальный фильм, подготовленный на основе интервью, взятых у потерявших членов своих семей, осиротевших и покалеченных свидетелей Ходжалинской трагедии.
Вечер памяти завершился исполнением произведения российского композитора Александра Чайковского «Реквием Ходжалы». Эта музыка в исполнении народного артиста СССР Фархада Бадалбейли (пианино) и ансамбля солистов «Эрмитаж», под управлением дирижера из США Дмитрия Яблонского произвела огромное впечатление на участников мероприятия.
В мероприятии с участием около 1000 гостей также приняли участие члены Государственной Думы и Общественной Палаты России, интеллигенция, прибывшие из Баку депутаты Милли Меджлиса, представители АМОР и российские студенты, представители азербайджанской диаспоры, НПО и СМИ Азербайджана, России, Турции и Ирана. Также в мероприятии участвовали представители многочисленного дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, в том числе  турецкие дипломаты высокого ранга во главе с Послом, Послы стран, аккредитованных в Азербайджане с резиденцией в Москве, дипломаты некоторых арабских и других мусульманских стран, дипломаты Посольства Израиля, и некоторых европейских и латиноамериканских стран.